Su Altında Fotoğraf Çekmek İsteyenlerin Uygulayabileceği Yöntemler


2

Fotoğraf çekmenin günümüzün en büyük tutkusu olduğu konusunda hiç şüphe yok… Özellikle şu aralar kullanımın oldukça yoğun olduğu sosyal medya mecralarında kendini göstermenin en iyi yolu, mükemmel fotoğraflar yakalamaktan geçiyor. Bunlardan biri de sualtı kameraları ve ekipmanlarıyla ortaya çıkan manzara resimleri. Hazır yaz gelmiş, tatil sezonu açılmışken klasik pozlardan sıkılmış olanlar sizlere sesleniyoruz; Haydi su sizi bekliyor! Önereceğimiz basit yöntemlerle harika ve farklı pozlar yakalayabileceksiniz. İşte su altında fotoğraf çekmek isteyenler için harika yöntemler…

Su Altında Fotoğraf Çekmek – Öğrenmeye Havuzdan Başlayın

Su Altında Fotoğraf Çekmek - Öğrenmeye Havuzdan Başlayın

Derin denizlere dalmadan önce küçük bir havuzda çekim egzersizleri yapmak, sizi daha iyi hazırlayacaktır. Böylece daha alışmış bir şekilde denizde denemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Net Görüntüler İçin Kılıf Askısı Edinin

Net Görüntüler İçin Kılıf Askısı Edinin

Titretmeden su altında fotoğraf çekmek kolay değildir. Bunun da basit bir yöntemi var; kılıf askısı. Boyun askısı veya kol bandı kısmıyla kendinize sabitleyeceğiniz telefonla daha kolay bir çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Kısa Kısa Çekimler Yaparak Yol Alın

Kısa Kısa Çekimler Yaparak Yol Alın

Yani demek istediğimiz; suyun altında uzun süre kalmanız halinde kılıfın buhar alma ve su sızıntısı riski de artacağından çekimlerinizi bölerek yapmanız daha sağlıklı olacaktır. 5 dakikalık kısa aralarla suya girip çıktığınızda hem siz dinlenmiş olursunuz hem de riskten uzaklaşırsınız. Sualtı kamerasında ise bu sorunu çözmek için tasarlanmış özel “bölünmüş diyopter filtreleri” kullanabilirsiniz.

Su Geçirmez Kılıflara Güvenin

Su Geçirmez Kılıflara Güvenin

Suyun telefon için çok riskli olduğunu biliyoruz ancak artık gelişen tasarımlar ile bu risk de büyük ölçüde ortadan kalktı. Yapmanız gereken ilk şey güvenilir bir yerden su geçirmez kılıf almak olsun.

Su Altında Fotoğraf Çekmek – Sabit Durmaya Çalışın

Su Altında Fotoğraf Çekmek - Sabit Durmaya Çalışın

Bu her fotoğraf için geçerli olsa da su altında fotoğraf çekmek sizi bir hayli zorlayabilir.  Ama sonunda yakalayacağınız harika fotoğraflar için buna değer. Bir kayaya tutunmak, arkadaşınızdan yardım almak, yere sabitlemek, şnorkel kullanmak gibi alternatifler işinize yarayacaktır.

Hızlı Olun Ve Anı Yakalayın

Hızlı Olun Ve Anı Yakalayın

Su altında harika pozlar yakalamak istiyorsanız hız konusunda kendinizi daha da geliştirin. Hızlı olmayı öğrendiğinizde yakalamak istediğiniz kareler sizden kaçamayacaktır. Gözlerinizi uzun süre açık tutamayanlar gözlük takmayı da unutmayın. Profesyonel sualtı kamerasına sahip olanlar da düşük bir ISO ve en az 1/250 saniyelik bir perde hızı kullanmalılar.

Aydınlık Fotoğraflar İçin Işık

Aydınlık Fotoğraflar İçin Işık

Kısıtlı da olsa bir telefonla da gayet güzel işler çıkartabilirsiniz. Ancak karanlık olan deniz derinliğinde telefonun flaşı pek işe yaramaz. Bu yüzden sığ alanlarda, güneş ışığından çok uzaklaşmadığınız bir derinlikte aydınlık fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Eğer sualtı kamerasıyla yapıyorsanız özel olarak üretilmiş flaş ekipmanı ve düşük bir ISO değeri gerekir.

Su Altında Fotoğraf Çekmek – Güzellik Detaylarda Saklıdır

Su Altında Fotoğraf Çekmek - Güzellik Detaylarda Saklıdır

Su altında her şey yeşil ve maviye dönüşebilir bir anda. Oluşan bu renk kaybından kaçınmak için çekimlerinizi detaylar üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Yakın mesafedeki nesnelere odaklanabilmek için bir makro lens (genellikle 50mm – 200mm) kullanmalı ve görüntüleri RAW formatında fotoğraflamayı tercih etmenizi öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı