Steven Spielberg İmzalı En İyi Filmler


4

Film sektörüne yönetmenlik olarak kattığı 41 film bulunuyor. Tabi ki dahi çocuğun sadece yönetmenlik yapmakla yetinmeyip prodüktör,  senarist ve oyuncu olarak da bulunduğu birçok filmi var.

Steven Spielberg Kimdir?

Steven Spielberg kimdir

Steven Spielberg seyirciye sunduğu karakter analizleri ve görkemli sahneleriyle sinema dünyasının şüphesiz önce gelen isimlerindendir.  Spielberg 18 Aralık 1946’da Ohio’nun Cincinnati eyaletinde yaşayan bir ailenin 4 çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya geldi. Mühendis olan babasının işlerinden dolayı hayli şehir değiştiren 6 kişilik aile, anne ve babanın boşanmasının ardından 3 kız kardeşinin annesiyle yaşamasıyla Steven’da babasıyla yaşamaya başlıyor. Bu boşanmanın etkileri, yıllar sonra Steven Spielberg’ün çocukluk anılarındaki yerini hayal gücüyle harmanladığı haliyle sinemaya aktardığı filmi E.T.’de karşımıza çıkacak. Spielberg’ün yıllar sonra bir dergiye verdiği röportaja göre ilk yaptığı kurgunun çocuk yaşta oynadığı oyuncak trenlerini birbirine çarptırması olduğunu söylüyor. Hangimiz bunu çocukken yapmadık ki? O halde bu hala dünyaca ünlü bir yönetmen olabiliriz demektir.

Yönetmenliğini yaptığı filmlerden IMDb puanlarına göre en sevilenlerden on tanesini gelin kısaca inceleyelim.

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Er Ryan’ı Kurtarmak

Başrolünde Tom Hanks’in oynadığı film II.Dünya savaşına katılan James Ryan’ın 4 çocuğundan biri olduğu annesinin 3 oğlunu savaşta kaybetmesiyle birlikte başlayan bir hikayedir. Annenin tek dileği hayatta kalan tek oğlu Ryan’ı evine geri dönebilmesidir. Bu korkusunu başkana iletmesiyle; görevlendirilen 8 kişilik Yüzbaşı John Miller ve grubunun tek görevi Ryan’ı kurtarmaktır. Normandiya çıkarmasıyla aynı gün göreve getirilen ekip 8  kişinin canını tehlikeye atarak tek kişiyi kurtarmak üzere yola çıkacaktır.

Schindler’in Listesi (1993)

Schindler’in Listesi

Oskar Schindler isimli bir yatırımcı 2.Dünya savaşı sırasında aklını ve girişimciliğini kullanarak kurduğu fabrikada ucuz işçilik stratejisiyle Yahudi işçiler çalıştırmaktadır. Tabi dönemin Nazi topluluğu ve askerleri bu durumu görmezden gelmez ve Yahudileri öldürmeye başlar. Schindler her ne kadar ucuz işçilik hesabı yaparak kötü izlenim bıraksa da onların ölümüne kayıtsız kalacak kadar kötü bir patron değildir. Bir liste yapar listede kurtarabildiği kadar çalışan Yahudiyi satın alıp elinden ne geliyorsa yaparak kurtarmaya çalışacaktır. Filmin ismini aldığı liste Schindler’in kurtardığı Yahudi listesidir.

Sıkıysa Yakala (2003)

Sıkıysa Yakala

Başrolünde yine Steven Spielberg filmlerinde çokça gördüğümüz Tom Hanks ve Leonardo Dicaprio’yu görüyoruz. Henüz 20 li yaşlarda olan Frank Abagnale Jr’ın babasının başarısızlıklarla dolu iş hayatı yüzünden annesini babasını terk etmesiyle mutsuz bir adam olarak yaşamaya başlayan babasını mutlu etmek ve para kazanmak için oynadığı oyunları konu alır. Önüne gelen herkesi farklı kimliklere bürünerek dolandıran bu adamın peşine düşen FBI Frank’ın rahatlığı ve kıvrak zekasıyla baş etmeye çalışarak onu yakalamaya çalışacaktır. Frankın bu umursamaz tavrını komediye dökerek önümüze sunan Spielberg alışık olduğumuz savaş ve drama filmlerinin dışına çıkmış.

Yapay Zeka (2001)

Yapay Zeka

Bilim kurgu türünde izlediğimiz film yapay zekaya sahip robotlar üreten bir firmada çalışan adamın robotlardan biri olan David’i işleyişini denemek için evine götürmesiyle başlıyor. Bu robotların diğerlerinden farkı insani duygularında yüklenmiş olması yani sevmek,üzülmek gibi duygusal bağları geliştiriliyor. Adamın hasta ve ölmesi beklenen çocuğu robot eve getirildiken bir süre sonra iyileşip aileye geri dönüyor ve robotu kıskanmaya başlıyor onu evden göndermenin yollarını arayan ufaklık bunda başarılı da oluyor. Fabrikaya geri iade edilirse yok edilecek David’i aile kıyamayıp ormana terk ediyor. Terkedilen David’in gerçek bir çocuk olmak istemesiyle yaşadıklarını konu alıyor.

Jurassic Park 3D (1993)

Jurassic Park 3D

Romandan Spielber’ün sinemaya uyarladığı yapımda fosil haldeki bir sivrisinekten alınan dinazor kanıyla DNAlarını çözümleyip dinazorlar yaratır ve bunları sergilediği bir hayvanat bahçesi kurar. Dinazorların embriyolarını almaya çalışan birinin güvenlik sistemi ayarlarıyla oynayınca bütün dinazorla serbest kalır. Filmin sevilmesi 3 filmli bir seri olmasını sağlamış. Filmin görsel efektleri dikkat çekicidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı