Startup Nedir? Girişimcilik İpuçları Nelerdir?


0

Bu yazımızda sizlerle bir “startup”ın hayata geçirilirken nelere dikkat edilmesi ve nelerden kaçınılmasından tutun da hangi araç ve uygulamalardan yararlanmanız gerektiğine kadar uzanan ipuçları paylaşacağız. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan Türkiye’de ve dünyada girişimcilik ekosisteminin nasıl işlediğine dair bilgileri de bulabileceğiniz, A’dan Z’ye startup rehberimize geçelim.

İlk olarak ABD’de kullanılmaya başlanan startup terimi, bizim dilimizde genellikle “yeni girişim” olarak adlandırılıyor. 2010 yılından beri sıkça duymaya başladığımız startup terimi ve internet girişimciliği; her ne kadar sekiz yıl önce özel alışveriş siteleri ve e-ticaret ile yükselişe geçse de ne yazık ki ABD de dâhil tüm dünyada gerilemeye başladı. Bu gerilemenin ana nedeni ise genellikle pazarların artık o ürüne ihtiyacının olmaması. Ne zaman bir ürün kâr getirmeye başlasa; o ürüne yönelik yatırımların ve yatırımcıların giderek artması sonucu oluşan rekabet, doğru bir iş modeli ve iyi bir ekip olmadığı sürece startupların ömrünü kısaltıyor.

Peki Nasıl Bir Başlangıç Yapılmalı?

Peki Nasıl Bir Başlangıç Yapılmalı?

Pazarlamayı düşündüğünüz ürününüzün dünyada sayısızca benzeri olabilir. Dolayısıyla o ürünün mükemmel veya özgün olması bir şart değil. Yapmanız gereken ilk şey bir hazırlık aşaması planlamak. Bazı ön testler yapıp hedef kitlenizden e-posta adresleri toplamak bunun için iyi bir başlangıç adımı olabilir. Halkla ilişkiler ve pazarlama adımları ise daha sonra düşünmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Unutmamanız gereken en önemli husus ise sizin zaten başlı başına bir marka olduğunuz. Kişisel bir markayla yola çıkmak ve bu markayı geliştirmek ise en önemli motivasyonlarınızdan biri olmalı.

Sosyal Medyayı Etkili Bir Biçimde Kullanın

Sosyal Medyayı Etkili Bir Biçimde Kullanın

Yapacağınız kampanyaların bir devamlılığı olmalı ve bu bağlamda hedef pazarınıza ulaşmak için doğru bir platform belirlemelisiniz. Instagram, Facebook veya Twitter; hepsi doğru olabilir fakat doğru zamanda. Öte yandan B2B iş modellerinde kullanılması uygun olan platformlar LinkedIn ve Twitter’dır. Fakat ulaşmak istediğiniz kitle genellikle tüketiciler ise Facebook sizin için en doğru adres olacaktır. Yapacağınız paylaşımların da kaliteli olması esasını göz önünde bulundurursak Pablo adlı program, görsel içerik üretirken epey işinize yarayabilir; aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

Zamanı İyi Değerlendirin

Zamanı İyi Değerlendirin

Sadece sosyal medya muhtemelen yeterli olmayacaktır. Tüm vaktinizi bu platformlarda harcayıp ürününüzü geliştirmeyi sakın unutmayın. Planlama yaparken her zaman önceliklerinizi gözden geçirin. Maillerle boğuşup bolca vakit harcamak yerine işinizi kolaylaştırabilecek programlar ise Sortd ve SaneBox. Zamandan tasarruf etmek adına bu programları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir Blog Sahibi Olun

Bir Blog Sahibi Olun

Önceliklerinizden bir diğeri de blog sayfası oluşturmak olmalı. Net ve laf kalabalığı yapmayan metinlerden oluşturacağınız SEO uyumlu yazılar, startupınızı geliştirirken oldukça işinize yarayacaktır. Eğer içerik üretiminde sıkıntılar yaşıyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Google Analytics, Hotjar, Optimizely

Google Analytics, Hotjar, Optimizely

Daha önce de bahsettiğimiz gibi zamandan tasarruf etmenize yarayacak ve işlerinizi kolaylaştıracak uygulamalar kullanmanız oldukça önemli. Nasıl bir pazarlama taktiği kullanarak başarılı olabileceğinizi iyi ölçüp biçin. Kitlenizin tercih ettiği seçenekler de bir o kadar önemli. Bu alanda ise Optimizely gibi yardımcı araçları kullanarak veya profesyonel destek alarak ürün veya hizmetlerinizle birlikte markanızı daha rahat pazarlayabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa ücretsiz uygulamalar kullanarak da bazı işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ekibinizle en hızlı biçimde iletişim kurmak adına Slack adlı program fazlasıyla iş görecektir.

Yapıcı Olmayan Eleştiriler Sizi Yıldırmasın

Yapıcı Olmayan Eleştiriler Sizi Yıldırmasın

Gelelim pazarlama kısmına. Olumsuz ve yapıcı olmaktan uzak eleştiriler her zaman olacaktır, bunlar sizi asla yıldırmasın. Ekibinizi doğru yönetmek de yine çok önemli bir husus. Yaratıcı ekibiniz neler yapıyor? Analitik ekiple beraber uyumlu çalışıyorlar mı?  Kampanyalarınızın sonuçlarını mutlaka test edin. “Web analytics tool”lardan yararlanmaya özen gösterin. Elde edeceğiniz verilere göre stratejilerinizi değiştirin ya da geliştirin. Kötü yorumlar ve eleştiriler aslında kendinizi geliştirmek için bir fırsattır. Aksilikler karşısında daima uygulayabileceğiniz bir B planı yapmayı da unutmayın. Kötü giden bir dönemi sosyal medya kanallarını kullanarak düzeltmek veya daha da batırmak sizlerin elinde. Hatalarınızdan daima ders alın.

Board Management, Score, Pipedrive

Board Management, Score, Pipedrive

Inc.com’un 2016 yılında oluşturduğu, startuplar için en gerekli araçlar listesine mutlaka göz gezdirin. BoardManagement.com bu listenin ilk sırasında yer alıyor. Bir şirketin yönetim kurulunda yer alan üyeler için tutanakların depolanması, toplantı planlama, dosyaların kaydedilmesi ve paylaşılması gibi konularda güvenli bir ortam sağlıyor. Pipedrive ise satışların tahmini için basit ve görsel bir hat oluştururken potansiyel satışları takip etmenize de olanak sağlıyor. Google Docs ise iş ortakları ve müşterilerle belge ve bilgi paylaşımında en güvenilir ortamlardan biri.

Peki Nerede Bu Yatırımcılar?

Peki Nerede Bu Yatırımcılar?

Startup için yola çıktıysanız muhtemelen yatırımcılarınızı da düşünmüşsünüzdür. Web siteniz, logonuz, kurumsal bilgileriniz ve kartvizitiniz mutlaka hazır olmalı. Tüm masraflarınızı tek tek hesapladıktan sonra yatırımcıların karşısına çıkıp destek talep edebilirsiniz. Öte yandan B planınızın yanında bir de C planına ihtiyacınız olabilir, hazırlıklı olun. Ülkemizin durumunu göz önünde bulundurunca D planı hazırlamak bile günün birinde işinize yarayabilir. Farklı planlarla yatırımcıların karşısına çıkmak, elinizi güçlendirecektir. Galata Business Angels ise özellikle araştırmanız gereken yatırımcı ağlarından biri.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı