Sosyal Medyanın Bilim Dünyasında Kanıtlanmış En Önemli 5 Zararı


0

Son yıllarda kullanıcı sayısının da hızla artış gösterdiği sosyal medya, artık herkesin hayatında önemli yere sahip. Sosyalleşmeye başladığımızı düşünürken aslında asosyal insanlar haline geldiğimizi belirten uzmanlar, yakın gelecekte iletişim ve insan ilişkilerinin daha da karmaşık bir hale geleceğinin uyarısını veriyor. “Sosyal medya zararlı mı?”, “Faydaları var mı?” ve “Hayatımızın ne kadarını kapsıyor?” gibi soruların cevapları da tartışmalara sebep olmaya başlamış gözüküyor. Sosyal medyanın yarattığı sorunları bilimsel açıdan incelemek için sizlere hazırladığımız listeye göz gezdirebilirsiniz. Bunlardan bazılarının sizlerde de oluştuğunu hissediyorsanız, sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi kısıtlamanızı tavsiye ediyoruz.

Büyük Sorun: Algımızı Kaybediyoruz!

Algımızı kaybediyoruz

Gönüllü insanlardan oluşan 100 kişilik bir grup üzerinde yapılan araştırmada, sosyal medyanın insanlardaki anlama ve bilgiyi kavrama yeteneklerine olan etkisi ölçüldü. Ortaya çıkan sonuçlar hiç de iç açıcı değildi. Sonuca göre; sosyal medya, insanların mantıklarıyla ve düşünerek karar verme yeteneklerini kullanma konusunda onları geriye götürüyordu.

Tüm dünyanın bir tık uzaklıkta olması gibi bir avantajı sosyal medya kullanımını sınırlamayarak dezavantaja dönüştürdüğümüz gerçeği yadsınamaz. Sosyal medyada görüyoruz, okuyoruz, kaydediyoruz ve düşünmüyoruz. Düşünmeden yaşamaya alışan bünyeler yaratıyoruz. Kendimizi sanal bir oyunun içine hapsediyoruz ve yaşamın keyifli zamanlarından çalıyoruz.

Depresyona Sebep Olduğu Kanıtlandı

Depresyon ve sosyal medya

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya için; depresyon ve sosyal medya arasındaki ilişkinin sınırlarını belirlemek amacıyla yaklaşık 2000 Amerikalı üzerinde çalışma yapıldı. Çalışma sonucuna göre; sosyal medyayı daha fazla kullananların depresif hissetme durumuna kapılmasının aynı orantıda olduğu kanıtlandı. Psikiyatristler, sosyal medyada görüp de aynı şartlara sahip olmadığı için kendini yetersiz ve eksik hissetme duygusunun arttığına, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin daha fazla zarar gördüğüne dikkat çekiyor. Ailelerin çocuklarını kontrollü olarak sosyal medya kullanımına yöneltmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, mümkün olduğunca daha geç yaşta kullanıma başlanmasından yana.

İş Hayatını Olumsuz Etkiliyor!

iş hayatı ve sosyal medya

Yaklaşık 10.000 katılımcıyla Bergen Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; iş yerinde sosyal medya kullananların çalışma verimliliklerinin azaldığı ve yapılan iş kalitesinin düştüğü kanıtlandı. Günümüzde çoğu şirket, çalışanlarının boş zamanlarını sosyal medya yerine dinlenme odalarında geçirmesi için çeşitli aktiviteler planlıyor. Bu sayede hem çalışan verimliliğini arttırma hem de yapılan iş kalitesini arttırmaya çalışan firmalar, elde edilen sonuçlara bakıldığında yukarıya doğru hızlı bir ivme olduğunu belirtiyor.

Narsist Bir Dünya Yaratıyor

narşizm ve sosyal medya

İçinde bulunduğumuz bu sanal dünya yüzünden kendini en önemli ve en mükemmel gören insanlar çoğalmaya başladı. Bunun nedenleri arasında sosyal medyanın payının en üst seviyede olduğu söylenenler arasında. Yeni yerler keşfetmek için değil de, fotoğraf çekip paylaşmak için seyahat edenlerden giydiği kıyafeti sergilemek için paylaşım yapan insanlara kadar pek çok örnek de mevcut. Paylaşılan lüks restaurant görselleri, markalı kıyafetler, pahalı eğlence mekanları paylaşırken düşünülen şey genel olarak kaç beğeni alacağımız olabiliyor. Sosyal medyada beğeni alabilmek için açık, çıplak ya da bedenini sergileyen fotoğraflar paylaşan gençlerin bu durumda görecekleri zararı tespit etmek de çok zor olmayacaktır. Batı Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, sanal ortamdaki sosyallik ile gerçek hayattaki asosyallik doğru orantılı ilerliyor.

Sosyal İlişkilerimizi Kötü Etkiliyor

sosyalleşme ve sosyal medya

Duygudan yoksun, sanal insan ilişkiler barındıran sosyal medya; çoğumuzun, sevdikleriyle zaman geçirmeden, yüz yüze iletişim kurmadan daha soğuk ilişkiler kurmasına sebep oluyor. Yemek yerken bile elimizden düşürmediğimiz telefonlar, sağlıklı iletişim kurmayı daha zor ve ulaşılmaz hale getiriyor. En son ne zaman telefon kullanmadan bir gün geçirdiğini hatırlamayan bizler, yakın gelecekte çocuklarımızla kuracağımız iletişim için ciddi tehlike dersek yalan söylemiş olmayız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey