Son Zamanların En Kazançlı ve Güzel Meslekleri Nelerdir?


0

Yaşadığımız çağın en büyük gerçeği olan teknolojik gelişmeler mesleklere de yansımış durumda. Zamanın koşullarına göre değişen meslekler farklılaşarak karşımıza çıkıyor artık. Eskiden en gözde olan ama artık popülerliğini kaybeden meslekler yerini yenilerine bırakıyor. Önemini hiçbir zaman kaybetmeyecek meslekler de var elbette. Ancak gelişen teknoloji beraberinde yeni ihtiyaçları da getirerek bunu mesleklere yansıtıyor.

Halkla İlişkiler

halkla ilişkiler

Halkla ilişkiler mesleğinin köklü bir geçmişi olsa da şirketler bunun önemini yeni yeni anlıyor diyebiliriz. Özellikle kurumsal firmaların en ihtiyaç duyduğu birimlerden biri haline gelen halkla ilişkiler mesleği yönetimin önemli kollarından biri. İletişimin en doğru şeklini halkla ilişiler uzmanları biliyor ve şirketler için en iyisini uygulamaya koyuyor.

Sosyal Medya Uzmanı

sosyal medya uzmanlığı

Bu mesleği bilmeyen yoktur artık. Özellikle son 2 – 3 yılda kendini iyice kabul ettiren bir meslek haline gelen sosyal medya uzmanlığı internet kullanımının yaygınlaşması üzerine çıkan bir meslek. Teknolojik gelişmelerin sanal ortamlara yansıması ve internet kullanımının sosyal medya hesaplarıyla birlikte artması sosyal medya uzmanlığını gerekli kıldı. Sosyal medya hesaplarının nasıl yönetilmesinden takip edilecek hedefe kitleye kadar birçok analizi içeren sosyal medya uzmanlığı aynı zamanda pazarlamanın da bir diğer kolu olarak görülebilir. En popüler sosyal medya ağlarından birisi olan İnstagram’da Para Kazanma Yolları konulu makalemizi inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

Teknolojinin ilerlemesi demek bazı meslek gruplarının ortaya çıkmasını, bazı meslek guruplarınınsa güçlenmesini sağladı. Güçlenen mesleklerden biriyse bilgisayara mühendisliği oldu. Online dünyanın önem kazanmaya başlaması bilgisayarlara duyulan ihtiyacı arttırdı. Her gün yeni bir özelliğin bilgisayarlara eklenmesi ve insanların her zaman daha iyisini beklemesi bu mesleğin yaygınlaşıp güçlenmesinin en temel nedenleri arasında.

Blogger

blogger

Kulağımızı aşina olmaya başladığı mesleklerden biri de bloggerlık. Sosyal ağların insanlar tarafından ilgi görmeye başlaması birçok kişinin hayat, özel ilgi alanları, tavsiyeler ve buna benzer konular hakkında bilgi paylaşmaya başlaması bu mesleğin başlangıcı oldu. Diğer mesleklere göre daha esnek kuralları olan blogger mesleğinin elbette güvence konusunda sıkıntıları var. Ancak birçok kişi blogger olmak için ciddi bir özveri gösteriyor. Daha detaylı bilgi için Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır konulu makalemize göz atabilirsiniz.

İçerik Yazarı & Uzmanı

içerik yazarı & uzmanı

İnternetin yaygınlaşması sonucunda en çok ziyaret edilen isimlerin başında web siteleri yer almaya başladı doğal olarak. Web sitelerinin hangi sektörde olursa olsun sahip olduğu içeriklerinin hem ilgi çekici hem de öğretici olması önemli. İçerik yöneticileri yayınlanacak içeriğin analizlerinden takipçi sayısının yüksel tutulmaya çalışılmasına kadar birden fazla durumu göz önüne alarak hizmet veriyor.

SEO Uzmanı

seo uzmanı

Hemen hemen herkesin duyduğu cümlelerden biri de SEO uyumlu makale yazımı olabilir. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren SEO sözcüğü size uzak olsa da yeni meslek grubuna hiç de uzak değil. Arama motorlarında yapılan aramalardan internet sitenizin üstlere çıkmasını sağlayan SEO (arama motoru optimizasyonu) uzmanları daha çok insanın size ulaşmasını sağlayarak satışlarınızın artmasını sağlıyor. Dikkate alınması gereken mesleklerden biri de SEO uzmanlığı olarak görülebilir. Google’de üste çıkmanın yöntemleri konulu makalemizi inceleyerek SEO hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

App Developer

app developer

Artık neredeyse herkesin akıllı telefonu var. Akıllı telefonlara her gün binlerce uygulama indiriliyor ve indirilen bu uygulamaların da mimarları var elbette. App ya da mobile developer mesleği tam da bu uygulamaların merkezinde yer alıyor. Yeni bir uygulama geliştirmek, mevcut uygulamalarınıza yeni özellikler eklemek için başvurmanız gereken kişiler belli. Teknolojinin beraberinde getirdiği mesleklerden biri de app developer.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

iş sağlığı ve güvenliği uzmanı

Ülkemizde yaşanan iş kazalarının eskiye oranla daha az olmasını sağlayan bu meslek, can güvenliğinin ne denli önemli olduğunun bir kanıtı aslında. İş yerlerinde sağlıklı ve çalışan insanlar için güvenli bir ortamın oluşturulması için iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız var. Meydana gelebilecek olumsuz olayları ortadan kaldırmak için tedbirler alan bu uzmanlar aynı zamanda çalışan kişilerin konu hakkında bilinçlenmesini de sağlıyor.

Nanoteknoloji Mühendisliği

nanoteknoloji mühendisliği

İsminden de belli olacağı üzere teknolojinin göstermiş olduğu gelişmelerin ürünü olan bir meslek nanoteknoloji mühendisliği. Enerji, inşaat, sağlık, tekstil, plastik, kozmetik gibi alanlarda uygulanabilen bu teknoloji sayesinde ürünler artık daha kaliteli, uzun ömürlü ve sağlıklı oluyor. Dünya nüfusunun her geçen gün artması kolay üretilebilir nanoteknoloji ürünlerine olan ihtiyacı artırıyor.

Yeşil Pazarlamacılar

yeşil pazarlamacılar

Dünya nüfusunun artması başta hava kirliliği olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu sorunların temel nedenlerinden birini de çevreye zarar veren ürünler olarak göstermek mümkün. Yeşil pazarlamacılar bunun önüne geçerek çevre dostu ürünlerin satışını sağlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı