Siteniz Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirilir?


0

Bir web siteniz varsa ya da oluşturmayı düşünüyorsanız, mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Bir web sitesi hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken birçok husus vardır. Öncelikle siteniz için bir amaç belirlemelisiniz. Ardından teknik konuları halletmeli ve sitenizin kurulumunu tamamlamalısınız. Sonrada sitenizi hızlandıracak ve hitini arttıracak çalışmalara başlamalısınız. Bunların başında da sitenizi mobil uyumlu hale getirmek olacaktır.

Günümüzde internet kullanımının büyük kısmını mobil araçlar oluşturmaktadır. Bu nedenle mobilde olmayan baştan kaybetmiş demektir. Sitenizde daha fazla tıklanma istiyorsanız kesinlikle mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Bir siteniz varsa da geç kalmış sayılmazsınız. Yapacağınız birkaç değişiklikle sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirmek

Mobil uyumlu site tasarlamak

Öncelikle bir sitenin yazılımı oldukça önemlidir. Yazılımınız destekliyorsa hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan siteniz zaten mobil uyumlu olarak oluşturulur. Örneğin WordPress alt yapısını kullanan webmasterlar bu konuda zorluk yaşamazlar. Tek yapmaları gereken mobil uyumlu bir tema seçmektir. Tema seçildikten sonra site otomatikman mobil uyumlu hale getirilir. Sitede yapılmış olan tüm eski paylaşımlarda dahil olmak üzere artık her yönüyle mobil uyumlu bir siteye sahip olunur. Blogger aracılığıyla bir site oluşturduysanız da mobil uyumlulukta sorun yaşamazsınız. Blogger alt yapısı birçok özelliği kendi içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle tek yapmanız gereken özellikleri aktifleştirmek olacaktır. Bunun içinde Blogger site panelinizden özelleştirmelere girmeli ve mobil şablonu seçmelisiniz. Mobil şablon seçildikten sonra sitenizdeki tüm özellikler mobil şablona uyumlu hale getirilir. Bu 30 saniyelik işlem sayesinde siteniz artık mobil uyumlu. Kontrol etmek istiyorsanız cep telefonunuzdan sitenize göz atabilirsiniz.

Farklı Yazılımlarda Siteyi Mobil Uyumlu Yapma

Yazılımlar ile mobil uyumlu site yapılması

Günümüzde birçok altyapıda site oluşturulmaktadır. Biz WordPress ve Blogger üzerinden açtığınız sitelerde sorun yaşamayacağınızı ve kolayca mobil uyumlu hale getirebileceğinizi anlattık. Şimdide yazılımı mobil uyumlu olmayan sitelerden bahsedelim. Bu siteleri mobil uyumlu hale getirmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • Öncelikle sitenizin yedeğini alın. Sitenizin yedeğini panelinizden alabileceğiniz gibi hosting üzerinden de alabilirsiniz. Sitenizin yedeğini almanız olası sorunların büyümesini engelleyecek ve sitenizi eski haline getirmenize yardımcı olacaktır.
  • Sitenizin yedeğini aldıktan sonra CMS sağlayıcıyla bağlantı kurmalısınız. Sitenizde yapacağınız güncelleme mobil uyumlu hale gelmesini sağlayabilir. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşmezse sizin tarafınızdan manuel olarak yapılmalıdır.
  • Sitenizin temasını mobil uyumlu olarak seçmelisiniz. Günümüzde birçok tema kendini mobil uyumlu olarak güncellemektedir. Aktif olarak kullandığınız tema mobil uyumlu değilse değiştirme zamanı gelmiş demektir. Temanızı mobile uyumlu bir temayla değiştirmelisiniz. Tema değişiklikleri en başta trafik kaybı yaşamanıza neden olsa da mobil ziyaretçiler sayesinde kısa sürede düzelecek ve eskisinden daha çok hit alan bir site haline gelecektir.

Sitenizdeki değişiklikleri yaptıktan sonra mobil uyumluluk testini uygulamalısınız. Bunun için internet üzerinde birçok test bulabilir ve uygulayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey