En Sıra Dışı Turizm Türleri

Şimdilerde ise öyle turistik geziler düzenlenmeye başladı ki duyduğunuzda şaşıracağınız kesin!


1

Turizm sektörü her geçen gün daha da farklı bir hal almaya başladı. Önceleri turist denildiğinde boynunda fotoğraf makinası ile gezen ya da sahil kenarında güneşlenen insanlar geliyordu. Şimdilerde ise öyle turistik geziler düzenlenmeye başladı ki duyduğunuzda şaşıracağınız kesin. Birçok turistin ilgi gösterdiği ziyaret için birçok ülkeyi gezdiği en sıra dışı turistik gezileri sizler için derledik. İşte ilk defa duyacağınız turistik geziler.

 1. 1 Mezarlık Turizmi


  Evet! Yanlış duymadınız. Mezarlıkları gezmeye seven turist grupları için mezar turları düzenleniyor. Turistler Dünyaca ünlü insanların veya ulusal kahramanların mezarları ziyaret etmek için ülke ülke geziyor. Washington DC’deki Arlington Ulusan Mezarlığı, Paris’teki Pere Lachaise Mezarlığı ve Amasya’daki Kral mezarlığı turistlerin ilgili duyduğu mezarlardan bir kaçı.

 2. 2 Terör Turizmi


  Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu ifadeye çok da yabancı değiliz. Zira çoğu ülke vatandaşının savaş ve kavga gibi bazı ülkelere gitmek için turist gibi davrandıklarını biliyoruz. Mesela DEAŞ terör örgütüne katılmak için ülkemize gelen farklı ülke vatandaşları önce turist gibi Antalya’da kalıp sonra terör örgütüne katıldıkları bilinmekte.

 3. 3 Gecekondu Turizmi


  Bu turizm şekli meraklısı olanların bu mekânların neye benzediklerini görmek için gelen turist türlerini temsil ediyor. Bu turistler daha çok Filipinler, Brezilya ve Hindistan’daki bazı yerleri tercih ediyorlar.

 4. 4 İntihar Turizmi


  En sıra dışı turizm örneklerinden biride intihar turizmi. Artık dönüşü olmayan bir tur. İntihar etmenin veya yardım etmenin suç olduğu bazı ülkeler var. İsviçre’de böyle bir yasağın olmaması ülkeye intihar etmek isteyen turistleri dönüşü olmayan bir seyahate gelmesine sebep olabiliyor.

 5. 5 Afet Turizmi


  Her ne kadar çok görünmeseler de bunlar doğal ya da insan kaynaklı afetlerin olduğu yerleri ziyaret eden bir kitle. Karanlık turizmi de deniliyor.

 6. 6 Seks Turizmi


  Bazı insanların başka ülkeleri ziyaret etmek nedenleri sadece seks yapmak olabiliyor. Daha çok gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere seyahat ediliyor. Dünyada Çin, Kore, Japonya ve Tayvan gibi Asya ülkeleri her nedense daha çok tercih ediliyor. Karadenizli kadınların artık usandığı Gürcistan’ın Batum şehri Türk erkeklerinin tercihi arasında.

 7. 7 Silah Turizmi


  Silah kimileri için bir tutku. Bazı ülkelerde silah edinilmesi, taşınılması yasak. Haliyle tutkusundan vazgeçmek istemeyenler sadece silah kullanmak için başka ülkelere seyahat edebiliyorlar. Örneğin Hawaii’ye giden turistler atış poligonlarını tıklım tıklım doldurabiliyor.

 8. 8 Atom Turizmi


  Atom turizmi belki de ilk kez duyduğunuz bir kavram. Evet, gerçekten böyle bir turizm var. Nükleer silahları görmek, geliştirildiği alanları merak edip gezmek ve bu nükleer silahlarla tahrip edilmiş yerleri ziyaret etmek isteyen bir insan topluluğu var.

 9. 9 Uyuşturucu Turizmi


  Adını son zamanlarda çokça duyduğumuz bu sektör gün geçtikçe etkisini artıyor. Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak çoğu ülkelerde yasak. Ama bu durumu normal gören ülkelerde var. Örneğin Kolombiya da uyuşturucu almak ve kullanmak hiç zor değil. Bunun için Batıdan ve Avusturalya’dan azımsanmayacak kadar turist buraya gidebiliyor. Avrupa’da ise Amsterdam bu turizmin önemli merkezlerinden biri haline geldi. Kanada ise gelecekte bu turizmde adından söz ettirecek gibi duruyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı