Sigarayı Bırakmanın En Etkili Yolları


0

Sigara, yalnızca kötü bir alışkanlık değil, insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık. Amerikan Akciğer Derneği’nin yaptığı araştırma sonucunda kanserden kaynaklanan ölümlerin %30’u, kalp krizinden kaynaklanan ölümlerin ise %25’i sigaradan kaynaklanıyor.

Sigaranın Başlıca Zararları

Sigaranın Başlıca Zararları

Sigara içme sıklığı arttıkça vücuda alınan nikotin miktarı da artıyor ve bünye zamanla bağımlı hale geliyor. İnsan vücuduna ciddi zararlar veren nikotin, sigarayla beraber vücuda alınan zehirlerden yalnızca biri. Sigara, solunum sorunları, kalp krizi, yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminde zayıflama, sperm sayısında azalma, düşük yapma, düzensiz adet döngüsü, erken menopoz ve kanser olma riskini artırıyor. Sigara içmeyen fakat bulunduğu ortam sebebiyle sigara dumanına maruz kalan kişilerde de nefes yolu ile ilgili hastalıklar baş gösterebiliyor.

Sigaranın insan hayatında bıraktığı onarılması güç zararlar göz önünde bulundurulduğunda düzenli olarak sigara içen insanların bu bağımlılıktan mutlaka kurtulması şart. Sigarayı bıraktıktan sonra öfke, kaygı, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, hayal kırıklığı, iştahta artış, yüksek tansiyon ve sürekli sigaraya özlem duyma gibi etkilerle karşılaşabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak sigarayı bırakan kişiler bu durumların neredeyse hiçbiriyle karşılaşmaz.

Lobelya

Lobelya

Farklı renklerde çiçekler açan lobelya, nikotinin etkilerini azaltan bir aktif terkip maddesi olan lobelin içeriyor. Çoğu aktarda rahatlıkla bulabileceğiniz lobelyanın kullanımı, günde 3 kez 20 ila 50 damla aralığında.

Lobelya, gereğinden çok tüketildiği zaman zehir etkisi gösterebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonu olan kişilerle birlikte çocuklar, hamile ve emziren kadınlar kesinlikle kullanmamalı.

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Meyan Kökü, sigarayı bırakmanıza yardımcı olan, balgam söktürücü ve kişiyi yatıştıran bir bitki. Tatlı bir tadı olan meyan, duman üfleme isteğini ve sigara kullananların öksürüğünü azaltır. Ayrıca adrenal tonik ve kortizol seviyelerini dengeleyen bu bitki, yorgunluğu azaltır ve enerjinin geri kazanımını sağlar.

Gün içerisinde ufak bir meyan kökü çiğneyerek sigara içme isteğinizi azaltabilirsiniz. Hatta günde iki veya üç defa meyan kökü çayı içebilirsiniz. Yüksek tansiyon, diyabet, karaciğer ya da böbrek hastalığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez.

Acı Biber

Acı Biber

Sigara dumanında yer alan tütün ve diğer kimyasal maddelerin meydana getirdiği zararlara karşı solunum sistemini duyarsızlaştıran acı biber, aynı zamanda antioksidan özelliği taşır. Bu da sigaranın akciğerlere verdiği zararı azaltır ve dengeler.

Sigarayı bırakmanızda yardımcı olabilecek acı biberi, biber tozu, taze biber, kapsül ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz. Fakat en iyi yöntem, bir bardak suya bir tutam acı biber katarak, her sigara içme isteğinde bu sudan yudum yudum içmek.

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron

Sigarayı bırakma evresinde oldukça işe yarayan bu şifalı bitki, sinirlilik durumunu ortadan kaldırır ve stres seviyesini aşağı çekerek rahatlama sağlar. Nikotinin etkileri zamanla azalsa da depresyonla mücadele eden kişiler, sigarayı bırakma evresinde anksiyete bozukluğuyla uğraşabiliyor.

Yapılan bir araştırmada sigara bağımlısı 24 kişi, danışmanlarla birlikte günde iki defa kantaron kapsül alarak sigarayı bırakmayı denemiş. 12 hafta süren çalışmanın ardından 24 kişiden 9’u, sigarayı bırakmayı başarmış. Tabii yalnızca sarı kantaron kullanarak sigarayı bırakmaya çalışmayın. Diğer tedavi yöntemlerinden de mutlaka faydalanmaya çalışın.

Yeşil Yulaf

Yeşil Yulaf

Avena sativa ya da yabani yulaf olarak da adlandırılan bu bitki, sigarayı bırakmaya yardımcı bitkisel bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan bir çalışma kapsamında yeşil yulafın, nikotin alma isteğini ve yoksunluk semptomlarını en aza indirgediği gözlemlenmiş. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra tonik bir etkiye de sahip olan bitki, özellikle sinir hastalarının sigarayı bırakma evrelerinde kişilere oldukça fazla fayda sağlıyor.

Yeşil yulafı kapsül şeklinde bulmak oldukça kolay. Günlük kullanımı ortalama 300 mg olsa da kendiniz için en doğru miktarı ayarlamak istiyorsanız kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Kedi Otu

Kedi Otu

Sigaradan tiksinmenize neden olacak çiçekli bir bitki olan kedi otu, bünyeyi yatıştırır ve anksiyeteyi azaltır. Sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olan bu bitki, beyinde bulunan GABA reseptörleri ile etkileşime girerek kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.

Vücut üzerinde yarattığı sakinleştirici etki, kişinin sigara içme arzusunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda depresyon, anksiyete bozukluğu, sinirlilik ve huzursuzluk gibi sorunlarla baş etmeye çalışan kişiler de kedi otu kullanabilir.

Yoksunluk hissini azaltan bu bitki, kişinin dinlendirici bir uyku çekmesine de yardımcı olur. Piyasada kapsül şeklinde bulunan kedi otunun toz ya da tentür haliyle de satın alabilirsiniz. Kedi otu kullanarak sigarayı bırakmaya çalışan kişilerin bu tedaviye mutlaka bir doktor gözetiminde başlamaları tavsiye ediliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı