Yönetmen Sidney Lumet’in Kesinlikle Seyretmenizi Tavsiye Ettiğimiz En İyi 8 Filmi

12 Angry Men’in dahi yönetmeni Lumet’in iz bırakan 8 filmini siz değerli okurlarımız için derledik.


3

2011 senesinde aramızdan ayrılan ve Amerika sinemasının duayen yönetmenlerinden olan Sidney Lumet’in mutlaka izlemeniz gereken 8 filmini merak ediyorsanız, sizleri şöyle alalım. İşte Sidney Lumet filmleri

 1. 1 Equus – 1977


  Delilik ve normallik sınırları arasında git gel durumlarını merak ediyorsanız o zaman tam size göre bir seçim. Gizem dolu bir gencin altı çiftlik atını kör etmesi ve bunu neden yaptığını inceleyen bir doktor. İşte size macera, işte size korku!

 2. 2 Prince of the City – 1981


  Daniel, narkotik ekibi içerisinde görevli polistir. Ancak ekibini ele vermek zorunda kalır ve narkotik ekibinin tüm sırları Daniel üzerinden aralanmaya başlar. 2,5 saatten daha fazla süren film, Sidney Lumet’in dönem şartlarına göre ustalığını konuşturduğu yapımlardandır ve en iyi Sidney Lumet filmleri arasında yer almaktadır.

 3. 3 Dog Day Afternoon – 1975


  Rehine gerilim filmi izlemek istiyorsanız en iyisi işte karşınızda. Eşcinsel çift, son derece sarsıcı ve dramatik bir son. Senaristi Frank Pierson’a Oscar ödülü kazandıran filmde Al Pacino soyguncu karakter ile karşımızda.

 4. 4


  12 Jüri üyesinin bir gencin suçlu olup olmadığına kadar verme süreci. Özellikle tek mekan üzerinde çekilen film özelliğiyle de izleyenleri şaşırtıyor. Sürükleyici senaryosu ve olaylar, pür dikkat bir seyir zevkini sizlere kesinlikle sunuyor ve Sidney Lumet filmleri arasında izlemenizi önereceğimiz filmlerden birisi oluyor!

 5. 5 Running on Empty – 1988


  Lumet’in enfes filmlerinin 5. sırasındayız. Bir aile, devlet tarafından sürekli aranır. Ancak ne var ki yakalanmamak için sıkça kimlik değiştirmek zorunda kalırlar. Martha Plimpton, River Phoenix gibi oyuncuların rol aldığı film, kesinlikle izlemeye değer.

 6. 6 Network – 1976


  Pek çok oyuncusunun Oscar ödülüne sahip olduğu filmde, televizyon ve medya eleştirisinin üstlendiği senaryo ön plana çıkıyor. Üstelik Sidney’in belki de en popüler filmlerinin ilki olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 7. 7 Serpico – 1973


  Yine Al Pacino oyunculuğu… Gerçek bir polis olan Frank Serpico’nun yaşadıkları beyaz perdeye aktarılmış. Polis teşkilatının mahrem odalarına gizlice giren Serpico, o dönemin politik gücünden de yararlanmayı başarıyor.

 8. 8 Before the Devil Knows You’re Dead – 2007


  İki kardeş soygun planı yaparlar ancak tüm planları başarısızlıkla sonuçlanır. Ardından yaşadıkları ise gerilim ve suçun getirdikleri olacaktır. Sidney Lumet’in 2007’de çektiği bu film, aynı zamanda son yapımıdır. Ancak yıllar geçse de ne denli muazzam bir hikaye anlatıcısı olduğunu ispat eder niteliktedir. Sidney Lumet filmleri arasında kesinlikle önerdiğimiz bir filmdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı