Seyyar Sandık Uygulaması Hakkında

Seyyar Sandık Uygulaması ile bazı vatandaşların evlerinde oy kullanılması sağlanmaktadır. Peki bu konu hakkında ne biliyoruz?


1
1 Beğeni

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan seçimlerde son zamanlarda karşımıza çıkan seyyar sandık uygulaması da kullanılacak. Yeni yıla girmemizle beraber ülkemizdeki vatandaşları yavaş yavaş seçim heyecanı sarmaya başladı. Bizler de bu noktada seyyar sandık uygulaması hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart seçimi için vatandaşların evinde oy kullanabilecekleri bu sandık hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Seyyar Sandığı Kimler Kullanabilecek?

Seyyar Sandığı Kimler Kullanabilecek?

Yerel seçim zamanında, oy kullanması gereken yere gidemeyecek olan vatandaşlarımızla beraber hatalık veya da bir engeli bulunan vatandaşlarımız bu uygulamadan yararlanabilecekler. İşitme ya da görme engeli bulunan vatandaşlar ne yazık ki bu hizmetten yararlanamayacak. Bunun dışında köy veya da beldeden mahalleye geçiş yapan bölgelerde bulunan vatandaşlarla da bu uygulamadan yararlanamayacak.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Seyyar sandık uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız bu uygulama için “Hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olma” ibaresine bağlı oldukları için hastalıklarını belgeleyecek bir belge ile başvurmaları gerekiyor. Kullanacakların www.ysk.gov.tr adresinden başvuru formunu doldurarak 4 ila 17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlıklara ya da İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvuru yapacaklar. 

2018 yılındaki yerel seçimde, seyyar sandık uygulamasından yararlanacak olan vatandaşlarımızın tekrar başvurmasına gerek kalmayacak. Sağlık raporu alacak kişilerin, rapor içerisinde sağlık durumlarını, yatağa bağlayan sebebin ne olduğunu, kalıcı olup olmadığını belirtmesi gerekiyor. Raporlar elektronik ya da ıslak imzalı olması gerekiyor. 2018 yılının talep formuna internetten ulaşabilirsiniz. Ancak bu yılın talep formu henüz YSK’nın sayfasında erişime açılmadı. Başvuruların başlayacağı 4 Ocak 2019 tarihinde vatandaşların forma erişileceği belirtiliyor.

Uygulamadan Yararlanacak Olan Seçmenler Kimler İçin Oy Verebilecek?

Uygulamadan Yararlanacak Olan Seçmenler Kimler İçin Oy Verebilecek?

YSK’nın bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamaya göre, başvurup, seçmenliği kabul edilen seçmenler şu kademeler için oy kullanabilecek:

  • Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  • İlçe Belediye Başkanlığı
  • Belediye Meclisi Üyeliği
  • İl Genel Meclisi Üyeliği için oy kullanabilecekler. Bunun dışında seçmeler:
  • Muhtarlık
  • İhtiyar Meclis Üyeliği seçimleri noktasında oy kullanamayacaklar.

Seyyar Sandık Kurulunda Kimler Olacak?

Seyyar sandık kurulunu 6 yedek, 6 as ve bir başkan oluşturuyor. Asil üyeler geldiği zamanlarda bu kurul faaliyet gösterebilecek. Eğer başkan bu noktada göreve gelemezse, yerine ilçe seçim kurulu başkanının belirlemiş olduğu bir kamu görevlisi gelecek. Bu sürede eğer bir kamu görevlisi bulunamazsa, üyeler arasında en yaşlı olan kişi, kurula başkanlık yapacak. Görevli olan zabıtalar, memurlar ya da amirler bu görev kapsamında seçilemeyecek. Aynı şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve aday olan kişiler de bu kurula katılamayacak. Seyyar sandık kurulunda bulunan kişilere yapılacak olan itirazlar bu kapsam içerisine en geç 2 gün içerisinde sözlü veya da yazılı olarak yapılabilecek.

Uygulama ile Nasıl Oy Kullanılacak? Oylar Nasıl Gönderilecek?

Uygulama ile Nasıl Oy Kullanılacak

Seyyar sandık uygulaması ile oyların nasıl kullanılacağı son derece merak ediliyor. Bu noktada seçilen ilçe seçim kurulu başkanı, seyyar sandık hizmetini alacak olan vatandaşa ve andık sayısına göre bir rota oluşturacak. Listeye kayıt olan ve seçmenliği bu şekilde kabul edilen adayların kapısına tek tek gidilecek. Ancak kapının açılmadığı durumlarda uygulama tekrar aynı adrese gitmeyecek. Oy verme saati seçim için 08.00 ila 17.00 arası belirlenmektedir. Ancak yoğunluğa ve durumlara göre uygulamanın seçmenin evine gitmesi saat 17.00’yi geçse bile, seçmene oy kullandırılacak. Oy için kullanılan bütün sandıklar toplandıktan sonra sabit kurula sevk edilecek. Sabit sandık kurulu, ilişkili bir sandık varsa bu sandığın gelmesini beklemeden sandığı saymak için açamayacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Sizi İlk Evinize Geri Döndüren ve Unutulmaz Nostalji Anları Yaşatan 15 Farklı Türden Film

Doğduğunuz eve geri döndüğünüzü ve yaşadığınız her duygusu sizlere hissettirecek filmleri konu alan yazımızı keyifle okumanızı diliyoruz.

Film İndirmek ve İzlemek İsteyenler için Ücretsiz 9 Servis

İnternet üzerinden film indirmek, internetin popüler olmaya başladığı andan itibaren popülerliğini koruyan bir aktivitedir. Fakat zamanla yapımcılar tarafından bu durumlarla...

Kapat