Yurt Dışına Çıkmak İçin Başvuru Yapmadan Önce İlk Bilmeniz Gereken: Schengen Ülkeleri

Schengen Anlaşması çerçevesinde Schengen Bölgesi oluşturulmuş ve bu kapsamdaki ülkelerin vatandaşlarının rahat seyahat etmesi sağlanmıştır. İşte o ülkeler...


3

Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’nın 1985 yılında vatandaşlarının rahatlıkla seyahat edebilmeleri amacıyla kendi iç sınırlarının kontrolleri kaldırılması için imzaladıkları anlaşmanın adıdır Schengen Anlaşması… Takip eden yıllarda AB’ne üye ülkelerinin çoğunun ve bazı üye olmayan ülkelerinde bu anlaşmaya katılması suretiyle birlikte Schengen Bölgesi oluşturuyorlar. Bu bölge toplam 26 ülkenin topraklarını içine almaktadır. Eğer ki Schengen bölgesinden bir ülkeye ziyaret etmek isterseniz Schengen vizesi almanız gerekir. Peki, hangi ülkeler Schengen bölgesindedir. İşte harf sırasına göre Schengen Ülkeleri

 1. 1 Almanya


  Schengen ülkeleri arasında en kalabalık nüfusa sahip ülke kuşkusuz Almanya. Türklerin Türkiye’den sonra en çok yaşadığı ülke olan Almanya, başta başkent Berlin olmak üzere Hamburg, Köln, Münih, Frankfurt, Stuttgart gibi turistik şehirleri ile en çok da Türklerin ilgisini çekiyor.

 2. 2 Avusturya


  Avusturya –Macaristan İmparatorluğunun dağılmasından sonra kurulan Avusturya Alpler sayesinde kayak turizmin merkezi halinde. Kültürel, köklü tarihi ve mimarisiyle kendine hayran bırakan şehirleri Schengen ülkeleri arasında dikkat çekiyor.

 3. 3 Belçika


  Orta çağın tarihi ve mimarisi ile günümüzün kültürel öğelerinin en iyi sentezlendiği ülkedir belki de Belçika. Çikolatasıyla meşhur bu şirin Schengen ülkesi Alman, Fransız kültürünü içinde barındığı gibi ekonomik ve siyasi açıdan da oldukça güçlü bağlantıları vardır. Ayrıca Almanya’dan sonra Türklerin ikinci durağıdır.

 4. 4 Çek Cumhuriyeti


  Avrupa’nın ateist nüfusu bakımından ikinci sırada yer alan ülkesinde kiliseler, manastırlar daha çok etkinlik alanı olarak kullanılıyor. Başkenti Prag olan ülkede mimarisinde Barok ve Gotik tarzına sıkça rastlayabilirsiniz.

 5. 5 Danimarka


  Masallardan fırlamış rengârenk evleri, leziz yemekleri, tarihi eserleri, limanı ve göz alıcı mağazalarıyla İskandinavya’nın en küçük ve en akılda kalan yerlerinden olan Schengen ülkesi elbette Danimarka’dır. Deniz zengini ülkenin başkenti Kopenhag.

 6. 6 Estonya


  Baltıkların Silikon Vadisi olarak gösterilen ve Sovyet Birliğinden ilk ayrılma özelliği taşıyan Estonya, doğası ve tarihiyle içi içe olan bir ülke. Başkenti Tallinn UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alacak kadar göz kamaştırıyor.

 7. 7 Finlandiya


  Schengen ülkeleri arasında belki en kaliteli yaşam şartlarını sunan ülke diyebiliriz Finlandiya için. Eğitim sisteminden tutun da birçok yaşam şartları standartların üzerinde. Ayrıca ülkenin doğal orman ve doğa harikaları size eşsiz bir görsel ziyafet sunacaktır.

 8. 8 Fransa


  Fransa ile ilgili ne söylesek az. Sanatın, sanatçının her zaman ilham kaynağı olmuştur. Paris, Lyon ve Marsilya gibi popüler şehirleri ile Louvre Müzesi ve Eyfel kulesi gibi mutlaka görmeniz gereken güzellikleri içinde barındırıyor.

 9. 9 Hollanda


  Sanatın ve mimarinin iç içe geçtiği, lalelerin ve bisikletlerin temsil ettiği ülke Hollanda. Pahalı olmasının yanında Avrupa’nın en özgürlükçü ve turistik yer olan başkenti Amsterdam’da görecek çok yeriniz var.

 10. 10 İspanya


  İspanya denilince Real Madrid ve Barcelona gibi furbaol takımları gelsede, boğa güreşleriyle nam sanlmış İspanya. Dansın ve meüziğin hiç durmadığı bu mistik Schengen ülkesi Dünya’nın en çok ziyaret edilen 3. Ülkesi durumunda.

 11. 11 İtalya


  Aşıklar kenti olarak bilinen ve başkenti Roma’nın yanında Venedik, Floransa, Milano gibi şehirleriyle tarihin ve sanatın merkezi haline gelmiş İtalya’da Schengen ülkeleri arasında yer alıyor.

 12. 12 İzlanda


  Ülkenin nüfusu sadece 350 bin civarında. Tarıma elverişli topraklarının az olmasından dolayı mutfağı o akdar çeşitli değil. Bir kıyı ülkesi denilebilir İzlanda için. Başkenti Reykjavik olan bu soğuk ülke hakkında oldukça garip bilgiler var.

 13. 13 İsveç


  Sular üzerine kurulmuş kalabalık İskandinav ülkesi İsveç, sosyal ve ekonomik anlamda oldukça gelişmiştir. Stockholm, Göteburg ve Malmö gibi zerafet abidesi şehirleri göz kamaştırıyor. İsveç, yazları gezebileceğiniz Schengen ülkesi.

 14. 14 İsviçre


  Dünya’nın en düşük suç oranına sahip ülke olan İsviçre, denize kıyısı olmamasına rağmen muhteşem doğasıyla insanı adeta büyülüyor. Bern, Zürih, Cenevre, Basel ve Lozan gibi şehirlerinin yanında bankaları ve bilim adamları ile nam salmıştır.

 15. 15 Letonya


  Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biri olan nehir ve göller bakımından da zengin olan Schengen ülkesi adeta bir doğa harikası. Nüfusunun üçte biri başkent Riga’da bulunan Letonya, Litvanya ve Estonya arasında bulunuyor.

 16. 16 Lihtenştayn


  Dünya’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn bir prensliktir. Ülkenin bir yarısı Alpler üzerine kurulu iken diğer yarısı Ren Vadisi üzerine kurulmuştur. Schengen ülkeleri arasında kayak yapmak istediğinizde burası tam size göre.

 17. 17 Litvanya


  Arnavut kaldırımlı sokakları, Barok tarzı kiliseleri ve nostaljik avluları ile sanatın, kültürün ve mimarinin içi içe geçtiği şirin bir Baltık ülkesi. Ülkede Litavnac dışında Sovyet etkisinden dolayı Rusça hakim.

 18. 18 Lüksemburg


  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Lüksemburg iki kere de Avrupa Kültür Başkenti olan tek şehir ünvanına sahip. Schengen anlaşmasnın yapıldığı Schengen şehri de bu muazzam ülke sınırlarında.

 19. 19 Malta


  Avrupa’nın incisi olan Malta küçük olmasına karşın birçok özelliği içinde barındırıyor. Birçok ünlü yapıma ev sahipliği yapmış içinde tarihi, kültürü barındıran msitik bir Schengen ülkesi.

 20. 20 Macaristan


  Budapeşte’nin eğlenceli gece hayatından bir müzik festivaline kadar bir karnaval havasının olduğu tarih kokan bir ülke Macaristan. Osmanlının izlerini taşıdığını söylenebilir.

 21. 21 Norveç


  Huzur dolu bir Schengen ülkesi Norveç bir başka kzuey ışıkalrını görebileceğiniz bir ülke. Biraz pahalı olsa da mutfağı, deniz ürünleri ve doğasıyla sizi oldukça cezbedecek.

 22. 22 Polonya


  Tarihinde birçok savaşa girmiş, adeta haritan silinmiş hale gelse de Polonya kültüel mirasını bugünlere kadar getirmeyi başarmış. Schengen ülkeleri arasında belki de mutfağı en geniş olan ülkedir.

 23. 23 Portekiz


  Lizbon, Porto, Braga gibi şehirleri ile Dünya’ya nam salmış bir ülke. Avrupa’nın en batısında yer alan Portekiz’e her yıl tarihi, dini ymimari yapıalrı ve doğası sayesinde oldukça fazla turist ziyeretine gelir.

 24. 24 Slovakya


  Yarısı Alman yarısı Macar olan Slovakya Orta Avrupa’nın en genç ülkesi. 1993 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke doğa turizmi isteyneler için ideal özelliklere sahip.

 25. 25 Slovenya


  Balkan ülkeleri arasında en gelimiş konuma sahip Slovenya, nehirleri ve gölleri sayesinden birçok su sporun yapılmasına olanak sağlıyor. Başkent Ljubljana modern sanatın ve müzeciliğin liderleri arasında.

 26. 26 Yunanistan


  Son Schengen ülkesi Yunanistan, felsefenin doğduğu ülke olarak kabul edilir. Sokrates, Aristo ve Platon gibi düşünürlerin vatanı sayılan ülke turizm açısından oldukça gelişmiş durumda.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey