Akıllı Telefonumuzu Şarj Ederken Sıkça Yaptığımız 7 Hata

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından birisi olan şarj sorunu, kullanıcıların yaptığı hatalarla beraber daha da büyük bir sorun haline geliyor.


2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Günümüzde en çok kullandığımız eşyaların başında, akıllı telefonlar gelmektedir. Hemen hemen her işimizi akıllı telefonlarla hallediyoruz. Bu sebeple de yanımızda sürekli olarak taşıyoruz. Elektronik bir eşya olması ve sürekli olarak kullanıyor olmamız ne yazık ki şarjı konusunda bize bazı sorunlar çıkartabiliyor. Bu sorunların başında ise “Şarjın çabuk bitmesi” geliyor. Akıllı telefonlar eskidikçe ya da bir üst modeli çıktıkça telefonlarınızın pilleri de eskimektedir. Buradaki en büyük görev telefondan ziyade, telefonu kullananlara düşmektedir. Akıllı telefon kullanıcıysanız bazı noktalara dikkat etmeniz batarya ömrünüz açısından son derece önemlidir. İşte akıllı telefonu şarj ederken yapılan hatalar…

 1. 1 Pilin Bitmesi İçin %0, Doldurmak İçin de %100’ü Beklemek


  Akıllı telefonlarda en sık karşılaşılan sorun şarjı tamamen doldurmaktır. Akıllı telefonunuzun, şarjının bittiği konusunda sizleri uyarıyorsa, telefonlarınızı dinleyip, şarja takın. Telefon pillerinin %100 şarj olması, bataryanızın ömrünü uzatmayacak. Pilin en çok şarj ömrüne sahip olduğu dönem ise şarjın %30’luk ila %80 olduğu kısımdır. Telefon kendisini şarja takmanızı söylediğinde şarja takıp, tam dolduğunda çok bekletmeden çekmenizi öneriyoruz.

 2. 2 Telefonu Şarj Ederken Kılıfını Çıkarmamak


  Telefon şarj ederken en sık karşılaştığımız hataların başında telefon kaplarını çıkarmamak geliyor. Telefon kapları, telefonlarınızı düşmek, çarpma vb. durumlar için son derece sıkı bir şekilde korumaktadır. Ancak şarja takarken bu kapları çıkarmamak telefonunuzun pilini olumsuz olarak etkileyebiliyor. Telefonun performansını etkilememesi açısından sıcaklığı belirli seviyede tutulmalıdır. Telefon sıcaklığı artmaya başladığında bu pil durumunuzu da etkileyecektir. Bu noktada silikon kaplar, telefonların sıcaklığını arttırmaktadır. Telefon pilleri şarj olurken, ısınmaktadır. Kaplar bu ısıyı daha da fazla arttırmaktadır.

 3. 3 Telefonunuzu Şarj Ettiğiniz Yere Dikkat Edin


  Telefonunuzu şarj ederken uygun ortamı tercih edin. Elektronik cihazlar sıcak ve soğuk ortamlara karşı hassas olabiliyor. Ne sıcak ne de soğuk olmayan ortamlarda şarj etmeniz, telefonunuzun performansı açısından son derece önemli.

 4. 4 Piliniz Dolduğunda Telefonu Şarjdan Çıkartın


  Telefonlar artık günümüzde son derece akıllı. Telefonlarınız nasıl ki şarjı bittiğinde size haber veriyor. Aynı şekilde dolduğunda da size haber veriyor. Telefonunuz dolunca şarjdan çıkarmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde cihazınızda oluşacak zararları önceden önleyebilirsiniz.

 5. 5 Telefonunuza Uygun Şarj Aletiyle Şarj Etmek


  Her telefonun kendine uygun şarj aleti bulunmaktadır. Telefonunuza uygun her şarj aletin, telefonunuzu sağlıklı bir şekilde şarj edeceğini sanıyorsanız, bu noktada yanıldığınızı belirtmek istiyoruz. Kendi cihazınızla telefonunuzu şarj etmenizi öneriyoruz. Farklı şarj aletleri, telefonunuzun pil ömrünü tüketiyor ve hatta daha yavaş bir şekilde şarj edilmesine sebep oluyor.

 6. 6 Uygulamayı Kullanırken Telefonu Şarj Etmek


  Uygulama kullanmak, bazı telefonlarını ısıtıyor. Ancak telefon şarjdayken uygulamayı kullanmak ne yazık ki telefonu daha olumsuz bir yönde etkiliyor. Sistemi bu şekilde zorlamanız, telefonunuzun verimini düşürmektedir. Telefonunuzun ömrünü arttırmak istiyorsanız, mutlaka telefonunuzu kullanırken şarja takmayın. Ya da şarja takacaksanız, telefonunuzu kullanmayın. Akıllı telefonlarınız rahatlasın.

 7. 7 Markası Belli Olmayan Powerbank Kullanmak


  Günümüzde son zamanlarda akıllı telefonlara duyulan ihtiyaç beraberinde Powerbank cihazını da ettiriyor. Bu cihazlar sayesinde, telefonunuzu dilediğiniz yerde şarj edebilirsiniz. Ancak markasının belli olmadığı Powerbank cihazları ne yazık ki pil ömrünüzü olumsuz olarak etkiyor. Powerbank kullanmak istiyorsanız, bu noktada markası belli olan ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Film İndirmek ve İzlemek İsteyenler için Ücretsiz 9 Servis

İnternet üzerinden film indirmek, internetin popüler olmaya başladığı andan itibaren popülerliğini koruyan bir aktivitedir. Fakat zamanla yapımcılar tarafından bu durumlarla...

alzheimer nedir
Alzheimer Baskılanmış Kişiliği Ortaya Çıkarıyor

Alzheimer Nedir? Bilinmeyen nedenlerden dolayı beyin dokusunun bozulması sonucunda oluşan zihinsel ve sosyal yeteneklerde gerçekleşen kayıptır. Bu hastalık genellikle 60...

Kapat