Çizgi Dizilerin En İyilerinden Olduğu Bilinen Sailor Moon’un 6 Nedeni

Sailor Moon, yani herkesin bildiği adıyla Ay Savaşçısı! Bu çizgi dizisini en iyilerden birisi yapan nedenleri sizler için derledik.


3

1992’de Japonya’da yıllar sonra da Türkiye tanışma fırsatı bulduğumuz Sailor Moon çizgi dizi ile ilgili olarak neden en iyi seçeneklerden biri olduğunu gösteren 6 nedeni yazımızda okuyabilirsiniz.

 1. 1 Sailor Moon Karakterinin Doğumu


  Editör olarak Kodansha Yayınevin’de çalışan kişi, kadın savaşçıların deniz kostümü giymiş bir şekilde yaratılmasını istemişti. 1920’li senelerde bu kostüm Japonya’da okulda giyilen kostümlerdi. Ardından ilk olarak Sailor V yaratılmıştı. V, bir süre sonra dünyada olmayan varlık Artemis ile tanışması ve kötülüklere karşı savaşması RunRun dergisinde kaleme alınmıştı. Bir süre sonra bu ikili birlikteliğin ise çizgi film perdesine taşınmasına karar verilmişti.

 2. 2 Hikayenin Nasıl Başladığını Merak Ediyor musunuz?


  Hikaye de Usagi, henüz 14 yaşında ve orta okul öğrencisidir. Ta ki Luna isimli ve gizemli kediyle tanışana kadar her şey olağandır. Ancak bu kedi Usagi’ye, ‘ Sen Dünya ve Ay koruyucususun, Ay savaşçısısın’ der ve hikaye böylece başlamış olur.

 3. 3 Yeni Kahramanların Eklenmesi ve Gücün Artması


  Usagi’den sonra pek çok kahramanda hikayeye dahil olmaktadır. Minako, Makoto, Ami ve Tei savaşçı karakteriyle rol alıyorlar. Arada bir ortaya çıkan maskesi ve smokinli Tuxedo’da bir diğer ikon olmayı sürdürüyor.

 4. 4 Anti Disney Duruşa Sahip Kahramanlar Dizinin Gizemini Arttırıyor


  Usagi ve arkadaşları genel Disney prenses algısını yerle yeksan eden karakterler olmayı başardı. Hele ki düşmanlara karşı defalarca geliştirdiği stratejiler ve yaptıkları mücadele, Sailor Moon çizgi dizi gizemini arttıran diğer önemli faktörler. Pek çok kez berbat durumda olsalar bile bir şekilde ayağa kalkmaları da diziyi ilgi çekici kılan bir diğer önemli husus diyebiliriz.

 5. 5 Cinsel Ayrımcılığa ve LGBT’nin Yanında Yer Alması


  Dizi, ileri görüşlü senaryosu ile büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Özellikle Tenou ve Kaioh savaşçıları arasında yaşanan duygusal yakınlaşmayı çok net bir şekilde aktarmıştır. Birbirlerine öylesine aşıklardı, Amerika’da yayınlanan dizi de iki samimi arkadaş, ülkemiz televizyonlarında ise kuzen olarak karşımıza çıktılar. Dizinin bir diğer bıraktığı iz ise ‘Savaşçı Kadın’ vurgusunu yapmış olmasıydı. Bir kadının şartlar ne olursa olsun neler yapabileceğini gösteren senaryosu takdir toplamayı başardı.

 6. 6 Özgün ve Özgüvenli Bireyleri Desteklemesi


  Sailor Moon çizgi dizi, bir diğer gizemli yönüyle de gönlümüzde taht kurdu. Özellikle gençlerin kendilerine olan öz güvenlerini kazandıran pek çok macerayı içerisinde barındırdı. Başkalarını taklit edecekleri yollardan gitmek yerine, kendilerine bir yol bulmalarına atıfta bulundu. Üstelik bunu çok özel giyim stili ile gerçekleştirdi. Öyle ki dizi kahramanlarının giyim tarzı yıllar boyu modanın esinleneceği bir kaynaktan çok daha fazlası olacaktı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey