Sağlığa Zararlı Besinler


0

 

Sağlıklı beslenmek, sadece mevcut sağlığı korumak veya düzeltmek için değil diyet gibi kilo verme amaçlı girişimler için de önemlidir. Yapılan araştırmalara göre bir kişinin vücudu ne kadar dinç ve zinde olursa moral ve motivasyonu da o kadar yüksek olur. Bugünkü yazımızda sizlerle uzak durulması gereken sağlığa zararlı besinler hakkında bir liste paylaşacağız.

Şekerli ve Asitli İçecekler

Şekerli ve Asitli İçecekler

Modern sofraların en kötü maddeleri arasında şeker yer alıyor. Bu bilgiden hareketle şekerli içeceklerin sağlığa zararlı besinler arasında zirvede olduğu sonucuna varabiliriz. Şeker tüketimi kalori artışına neden olduğu gibi zihnimizin şekerli yiyecekleri gıda olarak algılamaması nedeniyle açlık hissi de yaratır. Yüksek oranda şeker tüketiminde vücudun insülin direnci kırılır, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklar vücuda davet edilir. Fazlalık yağlar ve obezite de cabası…

Pizza ve Diğer Fast Food Ürünleri

Pizza ve Diğer Fast Food Ürünleri

Dünyanın popüler yiyecekleri arasında yer alan pizza, ticari satışta sağlıksız yapıya sahip olmasıyla dünyanın en zararlı besinleri arasında da yerini hep koruyor. Hamuru yapay unla yapılan, üzerindeki etlerin sağlıksız işlendiği pizzaların kalorileri oldukça yüksek oluyor.

Beyaz Ekmek

Beyaz Ekmek

Protein içeriği yüksek olan buğdaydan yapılan ekmek, bazı hastalıklara karşı hassas bünyeler için kötü tercih olarak nitelendirilir. Ticari üretimde yapay malzemelerin tercih edilmesi ise beyaz ekmek yerine kepekli ekmeğin veya çavdar ekmeğinin tercih edilmesi gerekliliğiyle bizleri yüz yüze bırakıyor.

Meyve Suları

Meyve Suları

İçerdiği bazı antioksidanlar ve C vitaminleriyle sağlıklı gibi görünen meyve sularının yüksek oranda şeker içermesi onu zararlı besin sınıfına sokuyor. Öyle ki, meyve suyu pek çok asitli ve şekerli içecekten daha fazla şeker içeriyor. Bu yüzden günümüzde bilhassa susuzluğu gidermek için kullanılan meyve suyu, bünyeye şeker depolanmasına yol açtığı için tercih edilmemelidir.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Omega 6 Yağ Asidi içeren, rafine bitkisel yağ olarak da kabul edilen endüstriyel bitkisel yağlar ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir. Mısır yağı, pamuk tohumu yağı veya soya fasulyesi yağı benzeri fabrikasyon yağların pek çoğu sağlıksız koşullarda üretiliyor. Vücutta stres artışına neden oldukları gibi kanser riskini de yükselten bu yağların yerine tereyağı, sızma zeytinyağı gibi sağlık konusunda daha özenli yağ türleri tercih edilmelidir.

Margarin

Margarin

Tereyağına alternatif olarak üretilen margarin, esasında bir sürü işleme tabi tutulan sağlıksız bir yağdır. Yapay maddelerle dolu olan, endüstriyel bitkisel yağlarla inşa edilen bir yapısı vardır. Trans yağ oranı hayli yüksek olan margarinin alternatifi ise gerçek tereyağıdır.

Hamur İşi

Hamur İşi

Rafine şeker, sağlıksız buğday unu ve margarin ile yapılan kurabiye, kek benzeri hamur işleri oldukça sağlıksızdır. Hiçbir temel besini içermeyen atıştırmalıklar, tonlarca kaloriyi ve sağlıksız içeriği vücudunuza almanıza neden olur.

Patates Kızartması

Patates Kızartması

Patates ne kadar sağlıklıysa, patates kızartması veya patates cipsi gibi ürünler de bir o kadar sağlıksızdır. Yüksek kalori oranları, bağımlılık yapan tüketim kültürüyle birleştiğinde karşımızda “kilo alımı” levhası çıkıyor. Dahası, içerdikleri yüksek kanserojen madde oranları da bizi sağlıksız yarınlarla yüz yüze getiriyor.

Gluten

Gluten

Gluten, Türkiye’de kullanımı artışta olan, ABD ve Avrupa’da ise nüfusun üçte birinin bilinçli olarak uzak durmaya çalıştığı zararlı besin ögesidir. Şeker, sağlıksız yağ, mısır veya buğday nişastası benzeri rafine durumdaki tahıllarda yüksek oranda olan gluten içeriği kan şekerinde hızlı yükselmeye yol açıyor. İşlenmemiş bitkisel gıdalar veya benzeri şekilde işlem görmemiş hayvansal gıdalar gibi doğal, yani glutensiz, gıdalar tercih edilirse bir problem kalmaz.

Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar

Sağlıklı olduğu iddiasıyla pazarlanan tatlandırıcıların pek çoğu, sağlık konusunda oldukça zararlı. Bilhassa yüksek oranda rafine edilen tatlandırıcı fruktoz, kanser için bir davetiye niteliğinde.

Düşük Yağ Oranlı Yoğurtlar

Düşük Yağ Oranlı Yoğurtlar

Doğal yoğurtların sağlığa katkısı anlatmakla bitmez. Fakat aynı şeyi marketlerde satışa sunulan yoğurtlar için söyleyemiyoruz. Yağ oranı düşük olan yoğurtlar, tat vermesi için yüksek şeker içeriğine sahiptir. Evde yapılmadığı veya bir çiftlikten, mandıradan alınmadığı sürece fermantasyon işleminden geçmiş, sağlıksız içeriklerle dolu market yoğurtları tercih edilmemelidir.

Karbonhidrat

Karbonhidrat

Birçok besinde bulunan karbonhidrat, gerçek beslenme takvimine uygun işlenmiş gıdaların da vazgeçilmezidir. Yapay bileşenlerden oluşan bu yapının, sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen kalmadı. Düşük karbonhidrat içerikli sofralar, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı elbette…

Dondurma

Dondurma

Ticari üretime dönük olarak, fabrikasyon satış unsuru olan dondurmaların pek çoğu şeker yüklüdür. Kalori oranı da bir o kadar yüksektir. Bu yüzden lezzetli olduğu gibi sağlıksız da aynı zamanda.

İşlenmiş Et

İşlenmiş Et

Sağlıklı ve besleyici olan işlenmemiş etin tam tersine kolon kanserine, diyabete ve kalp rahatsızlıklarına yol açan işlenmiş ette illâ ısrar edilecekse gıda çizelgesinde zararlı besinleri düşük ve ısıl işleme tabi tutulmamış olanları tercih edilmelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı