Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı Olan Besinler


0

 

Gündelik hayatımızda saçımız bazen farklı şekillendirerek güne güzel başladığımıza inandığımız, bazen depresyondan çıkış yolunu onu kısaltmakta bulduğumuz bir unsur. Bu gözle bakıldığında, önemi büyük şüphesiz. Ancak yaş ilerledikçe güçlü ve sağlıklı olması için biraz çaba göstermemiz gerekir. Normal şartlarda ayda 1.25, yılda ise 15 santim uzadığı bilinen saçların gelişmesine ve uzamasına yardımcı olan besinler bulunuyor. Bu besinleri tüketmek, saçların gelişmesi ve uzamasını sağladığı gibi saç dökülmesini de azaltıyor.

Unutmayın ki, genetik kodlarınızı değiştiremeseniz de beslenme sisteminizi değiştirebilirsiniz. Sağlıklı olmak sizin elinizde. Gelin, saçların gelişmesine ve uzamasına yardımcı olan besinler listemize göz atalım.

Yumurta

Yumurta, içeriğindeki protein ve biyotin ile saç büyümesini destekleyen iki besin maddesine sahiptir. Saçın yapısında büyük yer tutan protein, saç büyümesinde de önem taşır. Beslenme düzenindeki protein eksikliği hâlinde saç dökülmesi gerçekleşir. Biyotin keratin ise, saçın ihtiyaç duyduğu proteini üretmesini sağlar. Bu yüzden pek çok şampuanda biyotin içeriğine rastlarsınız. Dengeli beslenerek biyotin eksiğinizi kendiniz giderebilirsiniz.

Meyve

Meyve

Meyvelerin içeriği, saç büyümesine dönük bileşiklere ve vitaminlere sahiptir. Tabi ki doğal olmaları hâlinde! Doğal meyveler güçlü antioksidana sahip C vitamini bakımından oldukça zengindir. Antioksidan dediğimiz madde ise saç kökünü zararlı moleküllere karşı korur. Örnek olarak, 100 gram çilek tüketiminde günlük ihtiyaç duyulan C vitamininin % 100’ünü sağlar. Aynı zamanda saç kırılmasını önleyen kolajeni üretmek için, vücut C vitaminine ihtiyaç duyar. C vitaminin faydaları ise saymakla bitmez. Vücudun, beslenme sonucu aldığı demir maddesinin emilmesini sağlayarak düşük demir seviyesinin neden olduğu saç dökülmesine bağlı aneminin önüne geçer. Yani, meyveler hem antioksidanı vücuda sağlar hem de aneminin önüne geçebilecek C vitamini ihtiyacını giderir. Bu da saç dökülmesini engellediği gibi saç köklerini de güçlendirir.

Ispanak

Ispanak

Temel Reis çizgi filminden de anımsayabileceğiniz ıspanak, C ve A vitamini bol miktarda içerir. Bu vitaminler de saç büyümesini hızlandırır ve aynı zamanda sebum oluşturur. A vitamininin, derinin oluşturmasına yardımcı olduğu sebum maddesi, saçların sağlıklı olması için saç derisini nemlendirir. Örnek vermemiz gerekirse 60 gram ıspanağın günlük A vitamini ihtiyacımızın %100’ünü karşıladığını belirtebiliriz. Bu gıda maddesi, vitaminlerin yanı sıra sahip olduğu demir içeriğiyle saç büyümesini, metabolizma artışını, büyüme ve onarmaya yardımcı olan oksijen taşınmasını sağlar.

Yağlı Balık

Yağlı Balık

Balığın faydaları malumunuz. Ancak somon ve uskumru gibi yağ içeriği yüksek balıklar saçların büyümesine fazlasıyla faydalıdır. Saçların büyümesinde, tüketilecek omega 3 yağ asidi önem taşır. Yağlı balıklar ise omega 3 yağ asidi deposudur. Kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda, omega 6 ile omega 3 yağ asidi içeren besinlerden alınan antioksidanların saç dökülmesi ve saç yoğunluğunda azaltmaya sebep olduğu görüldü. Aynı şekilde, takviye olarak balık yağı alanlarda saç dökülmesinde azalma, saçlarda daha hızlı büyüme gözlendi. Her şeyin de ötesinde yağlı balıklarda bulunan protein, D3 ve B vitaminleri ile selenyum saçlara olduğu kadar vücuda da faydalı maddelerdir.

Patates

Patates

Doğal bir besin kaynağı olan patates, içeriğindeki beta-karoten ile sağlıklı saçlarda yer tutan A vitamini ihtiyacını giderir. Çünkü vücut, beta-karoten bileşiğini A vitaminine dönüştürecektir. 100 gram patates tüketiminde günlük beta-karoten ihtiyacı tamamen giderilir. Saç sağlığı için gerekli sebum üretimi, saçın hızlı büyümesi ve saç köklerinin kuvvetlenmesi ise A vitamini sayesinde gerçekleşir.

Avokado

Avokado

Lezzetli ve besleyici bir meyve olan avokado, sağlıklı yağ içeriğiyle saçlara da faydalıdır. İçeriğindeki E vitamini antioksidan özelliğiyle, esansiyel yağ asitleri ise saç hücrelerinin yenilenmesiyle saç dökülmesini geriletir.

Badem

Badem

Badem, E vitamini ve B vitamini içerikleriyle saç büyümesini teşvik eder. B vitamininde çinko ile esansiyel yağ asidi bulunmaktadır. Bu besinler, saç dökülmesini durdurma konusunda etkilidir. Bademin sadece saç gelişimi ve uzamasında değil, kalp rahatsızlıklarına karşı da sağlık yararı vardır.

Ayçiçeği

Ayçiçeği

Az kaloride çok besin içeren ayçiçeğinin içeriğinde saç büyümesini teşvik eden besinler vardır. Bunların başlıcaları E vitamini, selenyum ve çinkodur. Chia ve keten tohumu gibi bazı tohumlar ise omega 3 yağ asidi sağlamaktadır. Bu yüzden geniş çeşitlilikte besin maddesi tüketimi için tohum karışımı tercih etmek en doğrusu olur.

Tatlı Biber

Tatlı Biber

C vitamininin vücuttaki diğer olumlu etkilerinin yanı sıra saç büyümesindeki önemini fazlasıyla biliyoruz. Tatlı biber, içeriğindeki C vitamini ile saç güçlendirmekte kullanılan kolajenin üretimini arttırır. Kolajen, saçları stresten koruyan antioksidan özelliğe sahiptir. Vücudun savunma sisteminin bozulması hâlinde ortaya çıkan stres, saç dökülmesi ve saçın grileşmesi ile sonuçlanabilir. C vitaminin yanı sıra içeriğindeki A vitamini ile tatlı biber tüketiminde vücutta sebum üretimi hızlanacaktır. Bu da saç büyümesinde hızlanmaya sebep olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı