Saçınızı Çoğaltmanız ve Kolay Uzatabilmeniz İçin Öneriler


0

Kadınlar için saç oldukça önemli bir aksesuardır. Zamanla, mevsim geçişlerinde, sıkıntı ve stresli dönemlerde zayıflayıp incelmeye başlayan saçları güçlendirmek ve kalınlaştırmak için sürekli bir arayış içine gireriz. Saç dökülmelerini önlemeye, incelen saçlarımızı tekrar eskisi gibi kalın ve gür hale getirmeye uğraşırız. İşte bu yazımızda doğru bir bakım ile saç kayıplarınızı azaltabilir ve daha dolgun saçlara sahip olmanız için önerilerde bulunacağız.

Saç Kayıpları Neden Olur Öncelikle Bunu Tespit Etmelisiniz.

Stres: Her sağlık probleminin altında yatan en önemli nedenlerden biri iç kuşkusuz ki stres. Stres duygusal açıdan bizi sıkıntıya sokarak bütün vücudumuzu etkilediği gibi saçlara da yük bindirir ve incelmesine dökülmesine neden olur.

Hormonal Durumlar: Obezite, stres, düzensiz adet ve menopoz gibi dönemlerde saç dökülmesi görülmektedir.

Beslenme: Düzenli beslenme alışkanlığı edinmeniz gerektiğini birçok kez birçok konuda vurguladık. Düzensiz beslenmeden kaynaklı vitamin eksiklikleri vücudumuzda birçok rahatsızlığı tetikler. Vücudunuzda demir, magnezyum eksikliği varsa bu durum saçlarınızın dökülmesine neden olacaktır. Kalsiyum, vitamin, demir, kalsiyum, omega-3, magnezyum ve biotin bulunan yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kirli Ortamlar: Toz, kir ve pis ortamlarda bulunmak saçın doğal nemini kaybetmesine neden olacağından saç folikülleri zayıflayarak kırılmaya ve dökülmeye başlar. Bu nedenle pis ortamlarda çok sık bulunmamaya dikkat etmeli ve eğer bulunuyorsak bone vb. şeyler ile saçımızı korumalıyız.

Genetik: Ailenizin genetiklerinde kellik problemi varsa istediğiniz kadar önlem alın sizin de bu problemi yaşama ihtimaliniz vardır. Aileden geçen genler maalesef ki dış görüntümüzü, sağlığımızı etkilemektedir.

Saçlarınızı Doğal Yoldan Uzatmayı Deneyin.

Saçlarınızı doğal yollardan daha sağlıklı uzatmanız için bazı ipuçlarına değineceğiz.

Saç Diplerinize Masaj Yapın.

Hindistan cevizi yağının saçlar için çok faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Bir miktar Hindistan cevizi yağını bir kaseye koyarak ısıtın. Parmak uçlarınızı kullanarak yağ ile saç derinize masaj yapmaya başlayın. Masaja birkaç dakika boyunca devam edin ve tüm saç derinize uygulayın. Bir gece boyunca yağı saçınızın da bekletin ve sabah durulayın. Saç derisinin kan dolaşımını hızlandırarak saçlarının daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçınıza Kimyasal İçermeyen Ürünler Kullanmaya Dikkat Edin.

Doğru saç bakımı nedir

Saç dökülmesine yönelik ya da saç tellerinizi kalınlaştırmaya yönelik birçok saç ürünü satılmaktadır. Birçok ürünün içinde yer alan kimyasallar saç uzamasına engel olduğu gibi saçınızın dökülmesine, incelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saç ürünü alacağınız zaman mutlaka içerisinde yer alan maddelere bakmalısınız. Sodyum, sülfat, silikon ve paraben içeren saç ürünlerden uzak durun. Bunlar yerine içerisinde aloe vera, badem, turunçgil esansları bulunan doğal ürünleri tercih etmeye çalışın.

Saçlarınızı Doğru Yöntemle Yıkayın.

Saçınıza hangi ürünü kullandığınız kadar saçınıza o ürünü nasıl uyguladığınızda çok önemli.  Saçınızı yıkamanızın ilk kuralı her gün şampuanla yıkamamanızdır. Şampuan saçın doğal yağını engellediğinden saçın beslenmesini de engeller. Bu nedenle saçınızı her yıkamada şampuan kullanmamalı biraz doğal yağı ile beslenmesini sağlamalısınız. Sıcak su ile yıkanmamalıdır bu hem saçınızda kepek oluşumuna hem de saçlarınızın cansızlaşmasına neden olur. Sıcak su saçlarınızı kurutarak daha çabuk kırılmasını da tetikler. Saçınızı iki günde bir soğuk su ile yıkamanızda saçlarınız için faydalıdır.

Saçlarınızı Doğal Yöntemlerle Kurutmaya Çalışın.

Saçlarınızı bahsettiğimiz şekilde yıkadıktan eğer çok mecbur değilseniz saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmamanızı öneririz. Saçınızın kendi kendine kuruması saç sağlığı açısından en iyi kurutma yöntemidir. Havlu ile saçınızdaki suyu yavaş yavaş alarak hor bir şekilde havlunun arasına alıp sürtmemelisiniz. Narin bir şekilde havlu ile fazla nemini aldıktan sonra diğer cilt bakım rutinlerinizi yaparken kurumaya bırakabilirsiniz.

Saçlarınızı Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin.

Saçlarınızı ne kadar beslerseniz o kadar canlı ve sağlıklı olur. Kırıksız ve canlı saçlar için saç kremi, serum ya da yağlar kullanarak nemlendirmelisiniz.

Saçlarınızı Tararken Kibar Olun.

Saç tipinize uygun bir tarak seçmeniz öncelikle dikkat etmeniz gereken noktadır. Plastik ve metal fırçalar, ince sık telli taraklardan uzak durmanızı öneririz. Bunlar yerine geniş dişli taraklar kullanmanız daha etkili olacaktır. Saçlarınızı ıslak iken asla taramamalı ve aşırı taramamalısınız. Aşırı saç taramakta saçlarınızın kırılmasına neden olacağından bir sabah bir de akşam taramanız yeterli olacaktır.

Saçlarınıza Isı Uygulamayın.

Saç şekillendirici aletler kullanmak saçınızın kurumasına, zayıflamasına, kırılmasına ve hasar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle fön, düzleştirici, maşa gibi ısı veren ürünlerden kaçınmanızı öneririz. Daha doğal şekil verecek yöntemleri deneyerek de saçınıza şekil verebileceğinizi unutmayın.

Saçlarınızın Sağlığı İçin Uçlarından Aldırın.

Saç kırıklarınızı düzenli olarak aldırmanız hem saçlarınızın sağlıklı uzamasına hem de sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Hasar görmüş bölgeleri üç ayda bir aldırmalısınız.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey