Reflü Hastalarının Şikâyetlerini Azaltmaya Yardımcı Olacak 7 Öneri

Çevremizde birçok kişide denk geldiğimiz reflü neden oluyor ve neler yapabiliriz?


2

Günlük hayatta çevremizden sıklıkla duyduğumuz mide rahatsızlıklarında biri olan reflü, yiyeceklerin ve mide asidinin yemek borusuna doğru geri kaçmasıdır. Nüfusun yaklaşık %40’ını etkileyen bu sağlık problemi 30’lu yaşlardan sonra kendini daha çok gösteriyor. Bu rahatsızlığa neden olan etkenlerin başında ise fazla kilo, karın için basıncın çok olması, gebelik ve genetik eğilimler geliyor. Reflü ataklarını tetikleyen en önemli sebeplerin arasında ise mide ve bağırsak hareketleri üzerinde oldukça etkili olan stres ve beslenme alışkanlıkları yer alır. Tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık problemlerine yol açabilen reflü sebebiyle gece mide asidinin solunum yoluna kaçmasıyla akciğer iltihabi oluşabilir veya mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesiyle özofagus (yemek borusu) kanseri riskine neden olabilir. İşte bu yazımızda günlük hayat kalitesini düşüren bu sağlık probleminden dert yananlar için, onları biraz olsun rahatlatacak tavsiyelerimiz var. Merak edenler için listemiz hazır.

 1. 1 Daha Az Porsiyon Daha Az Şikâyet Demektir!


  Öncelikle yiyeceğiniz besinin fastfood ya da asitli içecekler gibi reflüyü tetikleyen besinler olmamasına özen gösterin. Ve tabağınıza küçük porsiyonlar alarak midenizi gereğinden fazla doldurmaya dikkat edin. Aksi takdirde yediklerinizin yemek borusuna kaçma ihtimali artacaktır.

 2. 2 Yemeğin Ardından Hemen Uykuya Geçmeyin!


  Yemekten sonra sindirmeyi bekleyip öyle uykuya geçmenizi öneririz. Yoksa yedikleriniz midenizi rahatsız edebilir. Bu yüzden öncelikle yediklerinizi kolay sindirme yollarını arayın. Mesela yemekten hemen sonra ilk iki saat yatar pozisyona geçmeniz sindiriminizi zorlayacağından bundan kaçının.

 3. 3 Yemek Yerken Acele Etmeyin!


  Porsiyonunuzun az olmasının yanı sıra yemek yerken hızlı olmamaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü her lokmayı uzun uzun çiğneyerek yutmanız sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

 4. 4 Yastığınızın Yüksekliği Mideniz İçin Önemli!


  Uyurken kullandığınız yastığınızın yüksekliği en az 30 cm olmalı. Çünkü başınız mide seviyesinden yüksek durursa, yediğiniz yemeklerin yemek borusuna geri kaçma ihtimali de azalacaktır.

 5. 5 Fazla Kilolardan Kurtulup İdeal Kilonuzu Kavuşun!


  Reflü hastalarını en çok zorlayan şeylerden biri fazla kilolardır. Mideye baskı yapan bu kilolardan bir an önce kurtulmaya bakın deriz.

 6. 6 Bol Bol Su İçin!


  Sindirim sisteminin en büyük dostu olan suyu sık sık tüketmeye özen gösterin. Bol su içtiğiniz de şikâyetlerinizin azaldığını siz de fark edeceksiniz.

 7. 7 Yürüyüş Yapmayı İhmal Etmeyin!


  Yemek sonrası yapacağınız 15 dakikalık kısa yürüyüşler, hem midenizi rahatlatacak hem de sindiriminizi hızlandıracaktır. Uzmanlar bu alışkanlığı özellikle reflü hastalarının edinmesi gerektiğini söylüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı