Pop Art Akımı Nedir?


0

Pop-Art, popüler sanatın kısaltılmış ismidir. Pop Art; Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından, özellikle Amerika ve İngiltere’de yaşamakta olan gençlerin, eski düzene başkaldırı gerçekleştirerek renkli afiş veya ambalaj gibi görsellere önem vererek, klasik akıma son verme amacı güden bir sanatsal akımdır. Pop Art çalışmalarında genellikle şablonlar, baskı resimler ve ipek baskının tuval resminde kullanılmasına rastlanır. Bu akımın temsilcilerinin buluştukları ortak ilke, resim yapma sanatının yaratıcı yönünü ön plana çıkarmak, resme başlamadan önce resmin neyi anlatacağına veya nasıl olacağına karar vermemektir. Günümüzde hala devam etmekte olan bu akım, şu sıralar genellikle kalın dokulu döşemelik kumaşlar, perdeler ve aksesuarlar ile çok beğeni kazanmıştır. Pop Art akımının doğuşundan günümüze kadar benimsemiş olduğu farklı dekorasyon anlayışı, sanatsal ve aykırı bir tarz oluşturmuştur.

Pop Art Akımı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Pop Art’ın ortaya çıkışı 1950’li senelerde İngiltere’de doğduğu kabul edilse de asıl olarak Amerika’da geliştiği bilinmektedir. Pop Art’ın ortaya çıkışına ilk örnek olarak 1956′da Richard Hamilton’ın yazmış olduğu “Günümüz Evleri” başlıklı kolajdır. Bu kolajın yayımlanması ile İngiliz Pop Art sanatı, Richard Hamilton tarafından başlatılmıştır. Richard Hamilton, özellikle 1953-1957 yılları arası etkili olmuştur. 1957-1961 senelerinde özellikle Peter Blake, Roger Coleman gibi geç resimsel soyutlama tarzını esas alan çalışmalar yapan sanatçılar ile devam eder. 1960′lı yıllardan sonra figüre geri dönülür ve Pop Art sanatı ortaya çıkmış olur. Amerika’da ise 1960’lı senelerin başlarından itibaren etkisini hissettirip güçlü bir akım haline gelmiştir. Bir yönüyle soyut ekspresyonizme tepki niteliği de taşıyan Amerikan Pop Art’ın önde gelen isimleri Andy Warhol, Tom Wesselmann, James Rosenquist, Claes Oldenburg, Roy Lichtenstein, Jim Dine, Edward Ruscha, Wayne Thiebaud, Mel Ramos ve David Hockney’dir.

Türkiye’de Pop Art Akımı

Türkiye’de, 2000’li yıllardan itibaren genç sanatçılar çıkmaya başlamıştır. Türkiye’de bu genç sanatçılar ile çoğul ve renkli görünümler yerini daha sade ve net tekil renkli görünümlere bırakmışlardır. Ümit Bilgen, Türkiye’deki önemli Pop Art sanatçılarından biridir. Bu sanatçı bir ilki gerçekleştirerek siyah ve beyazın uyumunu, bu sanata renklerin dışında uyarlamayı başarmıştır. Ümit Bilgen dışında Türkiye’de Pop Art akımının temsilcileri şunlardır; Altan Gurman, Özdemir Altan, Timur Kerim İncedayı, Nur Koçak, Nigar Gülsün Karamustafa, Sedef Gali, Ergin İnan, gibi sanatçılar Pop Art akımının önemli temsilcileridir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı