Ünlü Yönetmen Peter Jackson’un En İyi Filmleri


4

Hayatını film sektörüne adayan bir yönetmenden bahsedeceğiz bugün sizlere. Kendisi 10 parmağında 10 marifet diye nitelediğimiz kişilerden bir tanesi. Yönetmen, senarist, oyuncu ve film yapımcısı. Sinemadaki yeni dahi Sir Peter Jackson’ı ve filmlerini kısaca inceleyelim.

Sir Peter Jackson Kimdir?

peter jackson kimdir

31 Ekim 1961’de doğan Sir Peter Jackson, Yeni Zelandalı. Adam olacak çocuk küçüklüğünden belli olur misali 8 yaşındayken ailesinin ona doğum gününde hediye ettiği 8 mm’lik bir film kamerası ile sevgisi başlamış. Zaman geçtikçe bu iş onun için bir tutkuya dönüşmüş ve 1987’de Bad Taste filmini piyasaya sürmüş. Bad Taste, komedi korku tarzında bir film ve Jackson’ un muhteşem filmlerinin tabanını oluşturmuştur. İlk filmi ile Jackson, Cannes’da büyük beğeni kazanmıştır. Tarzına bakarsak Sir Peter Jackson, insan davranışları, bilim kurgu ve fantastik film kategorilerini kullanmayı seven bir yönetmen. Peter Jackson’ın en iyi filmleri başarılı görsel efektler ve aksiyon sahneleri ile güçlendirilmiş. Görsel efektleri iyi kullanması ile bilinen Sir Peter Jackson, sinemanın yeni dâhisi olarak kabul ediliyor. Çok fazla göz önünde olmayı sevmeyen film yapımcısı piyasaya sunduğu, senaristliğini veya yapımcılığını üstlendiği filmlerle bizleri çok daha farklı fantastik dünyalara götüreceğe benziyor.

Peter Jackson’un En İyi Filmleri

Peter Jackson filmleri

Birçok ödüle layık görülen filmlere imza atan ünlü yönetmen Peter Jackson’un en iyi filmleri derlemesi ile güzel bir liste hazırladık.

Bad Taste, 1987

Bad Taste

Filmde galaksiler arasında insan eti kovalayan uzaylıların küçük bir kasabadaki insanları yok etmeleri işleniyor. Film; komedi, korku ve bilim kurgu türündedir. Sir Peter Jackson’ un ilk filmidir ve yönetmenliğini de yapmıştır. Film Fantafilm Festival’de 1989’da Seyirci Ödülü almıştır.

Meet The Feebles, 1989

Meet The Feebles

Komedi, müzik ve müzikal türünde olan film çok sayıda hayvanın kuklalaştırılarak şov dünyasında çalışmalarını konu alıyor. Peter Jackson ’un en iyi filmleri arasında görselliği ile öne çıkan Meet The Feebles, Fantafilm Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü Peter Jackson bu filmiyle kazanmıştır. Ayrıca film En İyi Efektler ve En İyi Film Aktristi ödüllerini de almıştır.

The Frighteners, 1996

The Frighteners

Yönetmenliğini ve yazarlığını Peter Jackson’ın yaptığı film, komedi, fantezi ve korku türündedir. Karısının öldüğü bir araba kazasından sonra bir adam ölülerle iletişim kurabildiğini keşfeder. Şeytani bir ruh oraya çıktığında ise yaşayanları öldürmesini engelleyecek, ölüleri ise rahatsız etmemesini sağlayacak tek kişi de bu adamdır.

King Kong,2005

King Kong

Yönetmen Peter Jackson’ un filmi, aksiyon, macera ve drama kategorilerinde yer alıyor. Peter Jackson’ un en iyi filmleri sıralamasında kült olan Kong’da; 1933 yılında New York’ta, çok hırslı olan bir film yapımcısı, işe aldırdığı bir gemi ekibiyle zengin sınıfın önde gelen maddi açıdan güçlü hanımefendi Ann Darrow’u, dev bir orangutan olan Kong’un olduğu adaya gitmeye ikna etmesi ve bunu arkasından gelişen aksiyon dolu maceralar yer alıyor.

The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012 – Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

The Hobbit: An Unexpected Journey

Yönetmenliğini Peter Jackson’un yaptığı film 3 dalda Oscar’a aday oldu, 10 dalda çeşitli ödüller kazandı ve 75 kez de çeşitli film ödülleri için aday gösterildi. Peter Jackson’ un en iyi filmleri içerisinde üçlü olan seri büyük hasılat elde etti.

İsteksiz bir ruh yapısına sahip olan Hobbit olan Bilbo Baggins, dağ evlerini ve ejderha Smaug’un içinde bulunduğu altınları almak için cüce arkadaşları ile Lonely dağına çıkar.

The Hobbit: The Desolation of Smaug, 2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları

The Hobbit The Desolation of Smaug

Yönetmenliğini Peter Jackson’un üstlendiği film macera fantezi kategorisinde Peter Jackson’ un en iyi filmleri üçlemesinde devam ediyor. Cüceler, Bilbo Baggins ve Gandalf’la, vatanlarını Erebor’u Smaug ‘tan geri alma görevini sürdürüyorlar. Bu filmde Hobbit Bilbo Baggins gizemli ve büyülü bir yüzüğe sahip oluyor.

The Hobbit: The Battle of The Five Armies, 2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

The Hobbit: The Battle of The Five Armies

Yönetmen Peter Jackson’un başarılı film üçlemesinin sonuncusu olan film Hobbit Bilbo Baggins ve arkadaşlarının çok sayıda savaşçıyla karşı karşıya kalmalarını ve büyüyen karanlık güçlerin Lonely Dağı’nı almalarını önlemeye çalışmalarını konu alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı