Pazartesi Sendromuna Yenik Düşmeyin!


0

Pazartesi günleri çoğu çalışan ve öğrenciye kâbus gibi gelmektedir. Güzel ve keyifli bir hafta sonunun ardından kim sabah erken uyanıp işe ya da okula gitmek ister ki? Pazartesi sendromunun pençesine düşmemeniz ve haftaya daha enerjik başlayabilmeniz için birkaç tavsiyemiz olacak!

Yaptığınız işi benimseyin ve içselleştirin.

Eğer yaptığınız işi benimser ve severseniz, o işi yapmak için can atarsınız. İşini gerçekten seven bir yönetici, sabahları şirketine neşe ile gider. Ancak işini sevmeyen bir bankacı, işe gidip gelirken adete “sürünür.” Bu nedenle en başta işinizi ya da okuduğunuz okulu iyi seçmelisiniz. Eğer yanlış tercihte bulunmak hatasına düştüyseniz, bu kez bulunduğunuz pozisyonu her şeye rağmen sevmeyi deneyin.

Haftaiçi günlerini güzelleştirin.

Her işinizi haftasonu yapmak ve haftaiçlerini çalışmaya adamak zorunda değilsiniz. Abartmamak kaydı ile haftaiçi de akşamları dışarı çıkabilirsiniz. Küçük bir konser olur, akşamları güzel bir mekanda kahve içmek olur… Yeter ki sizi rahatlatacak şeyi iyi bilin ve onu yapın.

Haftasonunu tam anlamıyla “iyi” değerlendirin.

Her cuma ve cumartesi gecesi dışarıda olmak sizi ciddi anlamda yorar. Bazı haftasonlarını dinlenmeye ve spor yapmaya ayırın. Vücudunuz dinlenmiş ve dinç olursa, pazartesi günlerini eziyet olarak görmekten vazgeçeceksiniz.

Kahvaltıyı ihmal etmeyin.

Kahvaltının kesinlikle mutluluk ile alakası var! Güzel bir kahvaltı sizdeki tüm negatif enerjiyi toplayıp götürebilir. Pazartesi sabahları erken kalkın, duş alın ve kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın. Eminiz daha enerjik ve neşeli olacaksınız.

Ne olursa olsun her zaman “jilet” gibi görünün.

Aynaya baktığınızda iyi göründüğünüzü fark ederseniz, şüphesiniz iyi hissedersiniz. Her ne kadar bunalmış, sıkılmış da olsanız iyi giyinmekten ve kendinize iyi bakmaktan vazgeçmeyin. Güzel giyinmek ve kişisel bakım, insana kendini değerli hissettirir.

Müzik ruhun gıdası, olmazsa olmaz.

Güzel şarkılar, hayatınızı güzelleştirir. Yeni bir haftaya başlarken tüm olumsuzlukları bir köşeye bırakıp, sabahları enerjik şarkılar açın. Hazırlanırken ritme kendinizi kaptırdığınız zamanlar kesinlikle moraliniz çok yüksek olacaktır. Yine aynı şekilde trafik yoğunluğundan şikayet ederek oturduğunuz yerde sinirlenmek yerine, müzik açıp biraz gevşeyebilirsiniz.

Olumlu düşünce ve gülümsenin gücüne inanın.

Biz ne anlatırsak anlatalım, işin özünde aslında “olumlu düşünmek” yatıyor. İnsanlar olumlu düşünerek ne hastalıkları aşıyorlar, pazartesi sendromu da ne ki! Her birimizin hayatı birer rutinden ibaret, hepimiz bu hayatı yaşıyoruz. Madem yaşamak zorundayız, bari hayatı güzelleştirelim de daha yaşanılabilir bir hal alsın, değil mi?

Yine de başaramıyorsanız…

Tüm bunları denemenize rağmen yine de her pazartesi ayaklarını geri geri gidiyor, sinir ve stresten arınamıyorsanız neden sendrom yaşadığınızın analiz edilmesi gerekir. Belki de çalıştığınız ortamda ya da okulunuzda sizi ciddi anlamda rahatsız eden ve aşılamayacak sorunlar vardır. Bu aşamada işinizi ya da okulunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Eğer okulunuzu ya da işinizi değiştirmeniz gereken bir sorun olmadığını düşünüyorsanız, ama yine de pazartesi sendromu yaşıyorsanız, profesyonel destek almanız gerekebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı