Pantheon: Tanrılara Adanmış En Büyüleyici Mimari Yapıt


3

Pantheon , Roma’da görkemli kubbesi ile dünyanın en önemli yapıtlarından biridir. Pantheon’un kelime anlamı” Tüm Tanrılar” demektir. Mimarı bilinmemektedir fakat mimari bir şaheserdir. Roma’nın şaheser yapısı Pantheon’da bir geziye ne dersiniz?

Pantheon asla bir insan işi olamaz ancak melekler yapmış olabilir.- Michelangelo.

Pantheon kelimesi “Tüm Tanrıları Onurlandır” anlamına gelen Yunanca bir sıfattır. Aslında Pantheon ilk olarak tüm tanrılara adanmış bir tapınak olarak inşa edildi.

En iyi korunmuş Antik Roma anıtıdır. Pantheon’un geri kalan bütün Roma anıtlarının paramparça edilmesi durumunda barbar baskınlarından nasıl kurtulabildiği biraz gizemli bir konu aslında. MS 609’da bir kiliseye dönüşmesinin  yıkılmaması ile çok ilgisi var, fakat aynı zamanda yapının kendisi de zamanının çok ilerisinde tasarlanmış.

Pantheon yapısının inşa malzemesinin tam bileşimi hala bilinmemektedir ve yapısal olarak günümüz betonuna benzemektedir!

Pantheon: Yapılış Tarihi Tam Olarak Bilinmiyor

Pantheon’un yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. Roma efsanesi, orijinal Pantheon’un o bölgede inşa edildiğini ve o bölgeden cennete yükseldikten sonra mitolojik kurucuları olan Romulus’a ithaf edildiğini söyler. Çoğu tarihçi, İmparator Augustus’un sağ kolu Agrippa’nın ilk Pantheonu M.Ö. 27’de yaptığını iddia eder. MS 80’in büyük yangınında yandı  ve  İmparator Domitian tarafından yeniden inşa edildi, ancak MS 110’da yıldırım düşmesi nedeniyle tekrar yandı. Bugün bildiğimiz The Pantheon, MS 120’de, mimarlığa tutkulu olan İmparator Hadrian tarafından inşa edildi.

Pantheon Çeşmesi 

Pantheon’un önünde güzel “Pantheon Çeşmesi” var. 1575 yılında ünlü mimar Giacomo Della Porta tarafından tasarlandı ve Leonardo Sormani tarafından mermerden oyulmuştur

Pantheon: Devasa Kubbesi İle İnanılmaz Bir Mimari Yapıt

Pantheon’un en etkileyici kısmı devasa kubbesidir, tepesinde Pantheon’un gözü veya oculus adı verilen büyük bir boşluk bulunur. Kubbe, 1300 yıldır dünyanın en büyük  kubbesidir ve bugün de hala dünyanın en büyük desteksiz kubbesi olmaya devam ediyor! Kubbenin çapı 43.30 metre veya 142 ft’tir. Kubbesi, Peter Bazilikası’nın kubbesinden daha büyüktür, ancak dıştan dümdüz göründüğü için, boyutunun tam olarak anlaşılması zordur. 7,8 metre çapındaki oculus tek ışık kaynağıdır ve tapınakla tanrılar arasındaki tek bağlantıdır.

Yapılış Amacı Bilinmiyor

Binanın yapılış amacı kesin olarak bilinmemekle birlikte, sundurma ve alınlık bezemeleri bir tür tapınağı düşündürmektedir . Pantheon’un kubbesi betondur ve dış yüzeyi aslen bronz levhalar ile kaplıdır. Zemindeki giderler sayesinde yağmur yağdığında yapının içini su basmıyor.

4.9 metre eninde ve 7.53 metre yüksekliğindeki anıtsal bronz kapı, Roma dönemi kapılarının bilinen en büyüğüdür ve bir zamanlar altından olduğu söylenmektedir.

Pantheon’un Mitolojik Öyküsü

Tapınağın bir de küçük bir mitolojik öyküsü bulunuyor, buna göre burada yer alan Roma’nın kurucusu Romulus’un heykelinin yerinde bulunan heykel bir kartal tarafından alınmıştır ve ölümünden sonra Cennete, tanrıların arasına gönderildiğine inanılır.

Roma’da Novada Meydanı’nda bulunan Pantheon’un, adeta ziyaretçi akınına uğradığını da belirtmemiz gerekiyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce turist bu muhteşem yapıyı görmek için geliyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı