Oyuncu ve Yönetmenliğiyle Yeşilçamın Sultanı: Türkan Şoray


2

Türkan Şoray, oynadığı bazı filmlerinde sadece oyunculuğuyla değil yönetmenliği ile de anılan Türk sinema tarihine damga vuran kadın oyunculardan biridir. O yıllarda güzelliği ile baş döndüren oyuncu halen akıllarda yer almaktadır. Sinema sektöründeki başarılarıyla Sultan lakabının yakıştığı tek oyuncudur.

Türkan Şoray Kimdir?

türkan şoray kimdir

1945’te dünyaya gözlerini açan Türkan Şoray memur bir ailenin üç çocuğundan birisidir. Bir tanıdığı ile gittiği film setinde Türker İnanoğlu’nun dikkatini çekmiş ve “Köyde bir kız sevdim” sinema filminin başrolünde rol almıştır. Gazete ve dergilerin de etkisiyle kısa sürede yükselmiştir. 1964 yılın da düzenlenen ilk Altın portakal film festivalinde en iyi kadın oyunculuğu ödülüne layık görülmüştür. 222 kere farklı filmler de kamera karşına geçerek dünya da en fazla film de yer alan oyunculardan biridir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım

Kadir İnanır ile beraber başrollerini paylaştıkları film, günümüzde halen daha en iyi aşk filmleri arasında gösterilmektedir. Asya karakterine bürünen Türkay Şoray, aldatıldığı öğrenince çocuğuyla beraber evden giderek bir adamın evine sığınır. Pişman olan İlyas (Kadir İnanır), araştırmaları sonucunda Asya’nın kaldığı yeri öğrenir ve Asya bir seçim yapmak zorunda kalır.

Kara Gözlüm

kara gözlüm

Küçük bir kasaba da dedesiyle balıkçılık yapan Türkan Şoray bu filmde Azize rolün de yer alarak gönüllere taht kurmuştur. Güzel sesi ve insanlara karşı olan komik tavırlarıyla kasaba halkını neşeye boğmuştur. Bir gün yine o güzel sesiyle insanlara şarkı söylerken bir gazino sahibinin bu ışığı fark etmesi bütün hayatını değiştirmiştir. O güzel bestelerini ise garson Kenan yazmıştır. Bundan habersiz olan Azize bestekârı merak ederek peşine düşmüştür.

Dönüş

Dönüş

Türkan Şoray’ın ilk yönetmen koltuğuna oturduğu filmdir. Oyunculuğu ile beraber yönetmenlik konusunda da başarılı olduğunun ispatıdır. Toprak ağası olan reşit beyin teklifini red ederek İbrahim’le evlenmiş olan Gülcan’ın mutlu bir evliliği vardır. Aldıkları borçtan ötürü gurbete giden İbrahim Gülcan’ı köyde yalnız bırakmıştır. Çıkan dedikodular İbrahim’in kulağına gitmiş ve çılgına döndürmüştür. Namusunu temizleme düşüncesiyle köyüne gelen İbrahim’in Almanya da evlendiği ve çocuk sahibi olduğu ortaya çıkmıştır.

Acı Hayat

Acı Hayat

Başrollerinde Nebahat Çehre, Türkan Şoray ve Ayhan Işık’ın yer aldığı film özgün diliyle Türk Sinemasının klasikleri arasında yer almaktadır. Bu filmin Türkan Şoray için önemi ise Antalya Altın Portakal Film Festivalin de en İyi kadın oyuncu ödülünü almış olmasıdır. Film Mehmet ile Nermin arasındaki mutsuz biten bir aşk hikâyesini anlatmaktadır. Maddi zorlukların olduğu dönemde evlilik kararı alan ikili sıkıntıları aşamaz ve Nermin’in Ender adında bir adamla tanışmasıyla olaylar çıkmaz bir hal alır. Bu durumdan pişman olan Nermin geri döndüğünde ise Mehmet’in kötü planlarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Hayallerim Aşkım ve Sen

Hayallerim Aşkım ve Sen

Usta oyuncu bu filmde 4 farklı karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetimhane de büyüyen Coşkun sinema oyuncusu Derya’ya âşıktır. Kimsesizler yurdundan çocuk edinmek isteyen Derya Coşkunun eski aşkı Rukiye’yi sahiplenir. Coşkun, ünlü oyuncu Derya Altınay’ın gözüne girebilmek için hayatını senaryo yazmaya yöneltmiştir.

Sana Dönmeyeceğim

Sana Dönmeyeceğim

Leyla rolüyle yer alan Türkan Şoray, babasının şoförlüğünü yaptığı Murat beye âşık olmuştur. Murat’ı çok sever ancak Murat’ın karşılığını verdiği bu aşkın ömrü kısa olur. Murat’ın terk etmesiyle oğluyla beraber evsiz kalan Leyla minibüste şoförlük yapan Dursun’la beraber bir yuva kurar. Leyla’nın mutlu ve huzurlu olmasını çekemeyenler yüzünden iftiraya maruz kalır ve planlanmış cinayetle suçlanır. Hâkim karşına çıkan Leyla’nın avukatlığını ilk aşkı olan Murat yapmış ve onun serbest kalmasını sağlamıştır.

Fosforlu Cevriyem

Fosforlu Cevriyem

Üvey kardeşi Perihan ile Necla rolünde yer alan Türkan Şoray, babasının kendilerine üvey anne getirmesiyle hayatları alt üst olmuştur. Erkek gibi yetişen Necla, bıçağı ve silahı çok iyi kullandığından dolayı Fosforlu Cevriye lakabıyla anılmaktadır. Üvey annesinin zoruyla istemeyerek nişanlanan Perihan alkol de teselli bulmuştur. Bir gün kız kardeşi Perihan’ın odasında babasının cansız bedeninin bulunması üzerine Necla suçu üstlenir ve tutuklanmadan olayın failini bulmaya çalışmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı