Oyun Bilgisayarı Alacak Olanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar


3

Oyun bilgisayarı almak istiyorsunuz ama hangisini almalıyım diye düşünüyor musunuz? Markalar ve özellikleri arasında kendinizi kaybolmuş mu hissediyorsunuz? Oyun bilgisayarı alacak olanların dikkat etmesi gereken detaylar hakkında altın öneriler bizden geliyor.

Masaüstü Mü Olmalı, Dizüstü Mü Olmalı?

oyun bilgisayarı masaüstü dizüstü

Masaüstü bilgisayarlar bu alanda uzun zamandır oyuncuların öncelikli tercihiydi. Son zamanlarda dizüstü bilgisayarlar performans, tasarım, çözünürlük ve başka birçok özellikle oyuncuların ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermeye ve öne çıkmaya başladı. Ayrıca hafiflik ve taşınabilirlik avantajları da dahil edildiğinde dizüstü oyuncu bilgisayarları pek çok oyuncu için daha cazip hale geliyor.

Oyun Bilgisayarı: Ekran Kartı /GPU

oyun bilgisayarı ekran kartı nvidia

Ekran kartı denilince karşımıza iki üretici çıkıyor: AMD ve NVIDIA. Performans kaygınız yoksa giriş seviyesi bir GPU işinizi görecektir, ancak yüksek çözünürlükteki oyunlarda deneyiminizi maksimuma çıkarmayı düşünüyorsanız ihtiyacınıza göre daha yüksek performanslı modelleri tercih etmenizi öneririz.

Oyuncu dizüstü bilgisayarının en önemli parçası ve kuşkusuz birinci öncelikli bileşeni ekran kartıdır. Bir masaüstü bilgisayarından farklı olarak, grafik kartını genellikle bir dizüstü bilgisayarında yükseltemezsiniz.

İşlemci

bilgisayar işlemci

Dizüstü bilgisayarınızın işlemcisi , grafiklerle ilgisi olmayan her şeyi ele alır. Ayrıca, tarayıcınız, işletim sisteminiz ve verimlilik uygulamalarınız dahil olmak üzere tüm oyun dışı uygulamalarınızın performansını da etkiler. İşlemcinizin, ekran kartının gücüne ayak uydurması yüksek performans almanız için önemlidir.

Bilgisayarınızın işlemcisi Intel ya da AMD olabilir. Intel Core i7 ve AMD Ryzen 7 performans açışından öne çıksa da Intel Core i5 ve AMD Ryzen 5 işlemciler de çoğu oyunda iyi bir performans sergiliyorlar.

Oyun Bilgisayarı: RAM

oyun canavarı ram

RAM seçimine gelince, 8GB RAM ile neredeyse hiçbir oyunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak, çok sayıda video düzenlemesi yapmak, oyunlarınızı yayınlamak gibi ihtiyaçlarınız var ise veya sadece geleceğe hazırlanmak istiyorsanız 16GB ve üstü RAM’leri tercih edebilirsiniz.

Pil Ömrü

dizüstü pil ömrü

Oyuncu bilgisayarları için pil ömrü öncelikle dikkat edilen bir özellik olmasa da uzun pil ömrü mobilite sağlaması nedeniyle avantajlıdır. Grafik ve işlemcinin güç tüketimi pil ömrünü kısaltacağından, tek bir şarjla uzun süre kullanım sağlayabilen bilgisayarlar iyi performans sergiliyor demektir.

Oyun Bilgisayarı: Soğutma

bilgisayar soğutma

Dizüstü oyun bilgisayarınızın kaliteli bir soğutma çözümü sunduğundan da emin olmalısınız. Etkili bir soğutma çözümü sunmayan bir birgisayardan istediğiniz performansı almanız pek mümkün olmayacağından, gelişmiş fan, soğutma teknolojilerini kullanan ve iki ve üzeri fan donanımı sağlayan modellere yönelmeniz daha doğru olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı