Omega 3 Hakkında Bilinmeyenler


0

Omega 3 son zamanlarda çok sık duyduğumuz, insan vücudunun gelişimi için son derece önemli, vücut tarafından sentezlenemeyen ancak vücudun fonksiyonlarının sağlıklı şekilde devam edebilmesi için de gerekli olan bir genel sağlık destekleyicisidir. Peki sağlıklı yaşam için herkesin duyduğu bir o kadar da merak ettiği Omega 3 hakkında neler biliyoruz yada bilinmeyenleri nelerdir?

Omega 3 Nedir?

omega 3 nedir

Omega 3 doymamış yağ asitleri grubunda yer alan esansiyel bir yağ asidi grubuna verilen isimdir. “omega 3” terimini yani ismini,  kimyasal yapısında, üçüncü karbon atomunda ilk çift bağın olmasından alır.

Omega 3 Hangi Gıdalarda Bulunur?

omega 3 içeren gıdalar

Halk arasında balık yağı olarak da bilinen Omega 3’un en iyi kaynağı şüphesiz balıktır. Ancak sadece balıkla kalmayıp badem, fındık, ceviz, keten tohumu, avakado, semizotu, kuru fasulye, nohut gibi de birçok gıda, içinde Omega 3 ve türevlerini barındırır. Anne sütü de doğal bir Omega 3 kaynağıdır. “İlk 6 ay anne sütü önemlidir” sözünün önemi bu olsa gerek…

Eksikliğinde Yaşanacak Problemler

Cilt Gelişimi

kuru cilt

Şüphesiz ki temel yağ asitlerinin eksikliğinin en fazla görülen klinik belirtisi kuru cilttir. Dolayısıyla cilt hastalıkları genellikle Omega 3 ve Omega 6’nın yeterince alınmamasının doğal sonucudur. Yaşlanma etkilerine karşı mucizevi bir savaşçıdır. Enfeksiyonların, yaraların geç iyileşmesi de cilt üzerine etkisini göstermektedir.

Erken Doğum Riski

erken doğum riski

Erken doğumların tetiklenmesinde yani prematüre doğumlarda, gebelik süresince kullanılan tütüne ve strese bağlı olmasının yanında Omega 3 yağ asidin eksikliğinin etkisi de yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Zira gebelik sırasında beslenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ki yağ asitleri de D vitamini Kalsiyum ile beraber bu sürecin olmazsa olmazlarındandır.

Kalp ve Damar Sağlığı

kalp ve damar sağlığı

Omega 3 ve türevleri bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi ile yağ asidinin ikincil yapılara dönüşerek hücre zarının yapısına katıldığı ve damar genişleme etkisiyle kan dolaşımını hızlandırdığı onlarca çalışma ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla Omega 3 kalbin yorulmadan çalışmasına yardımcı olur. Ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca Omega 3 yağ asitlerinin tüketimi kandaki kalp damar hastalığı riskini artıran Trigliserit düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Nörolojik Hastalık Riski

nörolojik hastalık

İnsan vücudunun sinir sistemi devasa bir sinyal ağını anımsatır. Bu ağın bir parçası olan nöronlar yani iletişim hücreleri yağ ile kaplıdır. İşte bu yağların en büyük destekleyicisi olan Omega 3 eksikliğinde bu kaplama bozulabilir ve sinir siteminde problemlere yol açarak bir çok nörolojik hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu problemler otizm, unutkanlık, geç öğrenme, Alzheimer gibi olabilir. Dolayısıyla bu riskleri engellemek belirtileri bertaraf etmek için Omega 3 tüketimi anne karnından itibaren alınmalıdır.

Tabi ki Omega 3’ün faydalarını bunlarla sınırlı değil. Örneğin; insülin direncini olumlu yönde etkileyerek karaciğerde yağlanmasının önüne geçebilir. Depresyon riskini önemli ölçüde azaltır. Uyku hormonu melatonin salınımını dengeleyerek uyku düzenini sağlar.

Sonuç olarak Omega 3, anne karnından başlayarak yaşlılık dönemine kadar insan yaşamının her evresinde mutlaka tüketilmesi gereken bir yağ asididir. Neresinden bakılırsa bakılsın vücut sağlığının gelişimine ve hastalıklardan korumaya yardımcı olan Omega 3’ü evimizden eksik etmemeliyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı