Mutluluk Veren Besinler


0

Gün içerisinde yaşanan kargaşa çoğu zaman kişilerin yorgun düşüp kendilerini mutsuz hissetmesiyle son buluyor. Özellikle de yolunda gitmeyen durumlar üst üste geldiğinde kişiler kendilerini ağır bir depresyonun eşiğinde bulabilir. Elbette bu durum her kişide aynı şekilde sonuçlanmaz fakat enerjisi düşük olan kişilere müjde niteliğinde hazırlanan derlemeyle yenildiğinde mutluluk veren besinlerden bahsedeceğiz.

Besinler nasıl mutluluk sağlar?

Besinler nasıl mutluluk sağlar?

 

Mutlulukla ilişkisi olan besinler tüketildiği anda serotonin, dopamin ve endorfin hormonlarında uyarıcı etki oluşturur. Bu etkinin sonucu da kişilerin mutlu olmasıyla son bulur. Örneğin üzüldüğü anlarda çikolataya sığınan kişilerin bir süre sonra mutluluk hissetmesi asla bir tesadüf değil çünkü dışardan alınan besinlerle hormonlarınızı tetikleyebiliyorsunuz. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin triptofan aminoasitlerinden sentezlendiği için, triptofan içeren besinlerin tüketimi mutluluğun kapılarını aralar.

Mutluluk veren besinler nelerdir?

Çikolata

Mutluluk veren besinler nelerdir?

Mutlulukla ilişkisinin artık herkesin bildiği çikolata, içerisinde bulunan feniletilamin sayesinde mutluluk hormonlarını tetikler. Fazla tüketimi kilo sorunlarına sebep olduğu için ya küçük miktarlarda almak ya da yenileceği zaman bitter çikolata tercih edilmesi gerekir. İçerisindeki kakao içeriğine bağlı olarak hormonlara etki ettiği için çikolata satın alırken mutlaka yüksek kakao oranı olmasına dikkat ediniz.

Muz

muz

Serotonin içeriği yüksek olan yiyecekler arasında bulunan meyveleri ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Bu konuda en çok tercih edilen meyve muz oluyor. Günde 1 adet tüketilmesi gereken muz tatlı ihtiyacı hissedildiği anda tüketilebilir. Özellikle de diyet programı olup çikolata yemek istemeyenlerin muzu tercih etmesi önerilir.

Ceviz

Ceviz

 Kuruyemişler zengin serotonin kaynakları sayılsa da içlerinde en çok tüketilmesi gereken cevizi günde 2 veya 3 adet tüketmek stresi azaltırken, kişilerin mutlu olmasında da payı oldukça fazla denilebilir. Ara öğünlerde alındığında da tokluk hissi yaratabilen kuruyemişleri bağışıklık sisteminiz için de tüketebilirsiniz fakat miktarına dikkat etmelisiniz.

Kuru incir

Kuru incir

 Kan şekerini düzenleyerek kaygı ve stres seviyesini düşüren kuru incir mutlaka ara öğünlerde tüketilmeli. Hem sağlıklı beslenme açısından hem de kiloyu dengede tutmak için 1-2 adet tüketilen kuru incir özellikle kış aylarının vazgeçilmez atıştırmalıklarından sayılabilir.

Bezelye

Bezelye

Ana öğünlerde tüketilmesi önerilen bezelyenin de serotonin hormonu üzerinde olumlu etkiler yarattığını söyleyen diyetisyen ve doktorlar, kişilerin kendini iyi hissetmek için tükettikleri gıdalara önem vermeleri gerektiğini bildiriyor.

Peynir

Peynir

 Kahvaltıların vazgeçilmezi sayılan peynir, güne başlamanın ve daha enerjik olmanın yanında mutlu olmaya da etki eden besinler arasında sayılıyor. Her gıdada olduğu gibi peynir tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekli. Aşırı alınan gıdalar kilo artışlarıyla sonlanıyor bu sebeple miktarlarına dikkat ederek tüketmenizde fayda var.

Badem

badem

 İçerisindeki aminoasitler sayesinde kan akışının hızlanmasını sağlayan badem enerjinin yüksek tutulmasında çok önemli. Ara öğünlerde veya tek başına tüketimi sevilmiyorsa kahvaltı ile beraber alınan bir miktar badem mutluluğunuzu destekleyici özelliğe sahip.

Avokado

Avokado

 Gün içerisinde modunuzu yükseltmek ve tüm gün süren bir enerjiye sahip olmak istiyorsanız mutlaka avokado tüketmelisiniz. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre içerisinde bulunan folik asitler sayesinde metabolizma üzerinde olumlu etki bırakıyor ve bu sayede güne daha güçlü ve pozitif başlanabilir.

Acı biber

Acı biber

Bilinen iştah açıcı özelliği dışında mutluluk da verebilen acı biber, endorfin seviyesinin yükselerek mutlu olmanızda etkili oluyor. Eğer çok acı tüketebilen biri değilseniz daha hafif acılıkta olan baharatları da tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak

 Doğal antibiyotik olarak kabul gören fakat kötü kokusundan dolayı tüketilmeyen sarımsak tam anlamıyla sağlık dostu bir besin kaynağı. Özellikle çalışma hayatında olanlar kötü kokusu sebebiyle uzak durmaya çalışsa da kan akışının hızlandırılması için oldukça önemli olan sarımsak için mutlaka tüketin uyarısı yapılıyor.

Bal

Bal

Özellikle kahvaltı sofralarından eksik edilmemesi gereken bal, normal şeker tüketimini azaltıp daha çok alınması gereken doğal şifa kaynaklarından biri haline geliyor. İçerisinde bulunan fruktoz sayesinde daha sakin fakat daha enerjik olmanızı sağlayan bal sayesinde gün içerisinde enerji düşüklüğü yaşayıp mutsuz olmazsınız.

Tahıl salataları

Tahıl salataları

 Stresle baş etmek her ne kadar zor olsa da pek çok kişi farklı yöntemlerle bu durumu yenmeye çalışıyor. Günlük aktivitelerin yanı sıra alınan besinlerle de strese çözüm üretilebilir. Stres ne kadar azaltılırsa mutluluk hormonları o kadar sağlıklı çalışır. Bu sebeple nohut, buğday, fasulye ve kinoa gibi tahıl içeren salatalar sayesinde gün içerisinde daha mutlu olabilirsiniz.

Bitki çayları

Bitki çayları

 Kafeinli içecekler yerine bitki çaylarına yönelinmesini tavsiye eden diyetisyenler, sık tekrarlanan tatlı yeme ihtiyacına da çözüm olacağını dile getiriyor. Şeker kullanmadan sadece bal yardımıyla alınması gereken bitki çayları stres seviyenizle baş ederek daha canlı ve enerjik hissetmenizde fazlasıyla etkili.

Probiyotikler

Probiyotikler

 Bilimsel açıdan yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki bağırsak ve sindirim sistemi iyi çalışan kişilerin ruh hali de diğerlerinden çok daha iyi oluyor. Mutluluğun kapılarını aralayan probiyotikler kişilerin günlük beslenme programlarında mutlaka olmalı. Özellikle yoğurt ve kefir tüketimini alışkanlık haline getirmek daha mutlu bir gün geçirmenizi sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı