Modanın Başrolde Olduğu En İyi 12 Film

İzlerken, modanın renkli ve ışıltısını dünyasına sizleri de ortak eden 12 filmi sizler için bir araya getirdik.


3

Sinema dünyasını, modanın estetik ve zerafetinden ayrı düşünmek neredeyse imkânsızdır. Bir filmi izlerken oyuncuların giydiği kıyafetler, konuyu destekleyici yönü dışında, izleyenlere o dönemin ruhunu da aktarır. Şimdi hazırsanız, sizleri Moda konulu filmler listemizde seçtiklerimizle, parlak ışıkların ve ihtişamın eşlik ettiği bir yolculuğa çıkarmak istedik.

 1. 1 Phantom Thread (2017) IMDB Puanı: 7.6


  Paul Thomas Anderson yönetmenliğinde, gerçek bir hikâyeden uyarlanan film 1950 İngiltere’sinde geçiyor. Kendine özgü tarzıyla ülkenin önde gelenlerini giydiren müzmin bekâr Reynolds Woodcock’un düzenli hayatı, aşkı bulunca alt üst oluyor.

 2. 2 The Dressmaker (2015) IMDB Puanı: 7.1


  Filmde, yıllar önce terk etmek zorunda bırakıldığı kasabaya geri dönen Tilly’nin, terzilik yeteneği ve bir dikiş makinesi ile kasaba kadınlarından aldığı intikam hikâyesine tanık oluyoruz. Oscar ödüllü oyuncu Kate Winslet ve Liam Hemsworth başrolü paylaşıyorlar. Moda konulu filmler denildiğinde akla gelebilecek filmlerdendir!

 3. 3 Funny Face (1957) IMDB Puanı: 7.1


  George Gershwin’in ünlü Broadway müzikalinden uyarlanan Funny Face, kitapçıda yapılan bir moda çekiminde keşfedilen Jo’nun Paris’teki modellik macerasını konu alıyor. 1958’de dört dalda Oscar adayı olan filmin başrolünde Audrey Hepburn ile Fred Astaire’i hayranlıkla izliyoruz.

 4. 4 Gia (1998) IMDB Puanı: 7.0


  Americanın ilk top modeli kabul edilen Gia Marie Carangi’nin, 17 yaşında başlayıp 29 yaşında son bulan trajik hikâyesini, Angelina Jolie’nin muhteşem performansıyla izliyoruz. Altın Küre ödüllü Gia moda sektörünün ışıltılı dünyası yanında, karanlık yüzünü de sergiliyor. Bu sebeple de moda konulu filmler arasında saygın bir yere sahip.

 5. 5 The Devil Wears Prada (2006) IMDB Puanı: 6.9


  Meryl Streep’in hakkını verdiği rolde Miranda Priestly, acımasız ve despot bir moda dergisi yönetmenidir. Yeni mezun gazeteci Andrea Sachs’un, Mirinda’nın şatafatlı dünyasına ayak uydurma çabasını keyifle izliyoruz.

 6. 6 Coco Before Chanel (2009) IMDB Puanı: 6.7


  Moda duayeni Gabrielle "Coco" Chanel'in gerçek yaşamını izlediğimiz filmde, yetimhaneden başlayıp zirveye giden yolculuna eşlik ediyorsunuz. En iyi kostüm tasarımı kategorisinde Oscar adayı olan Coco Before Chanel yönetmen Anne Fontaine imzasını taşıyor.

 7. 7 Zoolander (2001) IMDB Puanı: 6.6


  Mankenlik kariyerinde yıldızı sönmeye başlayan Derek, terörist Katinka ile birlikte Malezya başbakanını öldürmeye çalışır. Keyifle izleyeceğiniz komedi de yönetmen koltuğunda da gördüğümüz Ben Stille, Owen Wilson,  Milla Jovovich, David Duchovny ve Will Ferrell başrolleri paylaşıyorlar. Moda konulu filmler arasında keyif alacağınız bir film!

 8. 8 Coco Chanel & Igor Stravinsky (2009) IMDB Puanı: 6.4


  Coco Chanel ve kompozitör Igor Stravinsky gizli aşkının anlatıldı film, Büyük Aşk ismiyle karşınıza geliyor. İzlerken 1920’lerin moda ve müzik dünyasına ortak olacağınız dram, Chris Greenhalgh’ın romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

 9. 9 Personal Shopper (2017) IMDB Puanı: 6.2


  Maureen’in ölen ikiz kardeşinden telefonuna mesaj gelmesiyle gelişen olayları konu alan Personal Shopper moda konulu filmler arasında  olmasıyla beraber, hayalet hikâyesi ile izleyicisini korkutmayı başarıyor. Yönetmenliğini Olivier Assayas’ın yaptığı filmin senaryosu da kendisine ait.

 10. 10 The Neon Demon (2016) IMDB Puanı: 6.2


  Yönetmen Nicolas Winding Refn’in tehlikeli güzelliği vurguladığı gerilim filminde, Elle Fanning’i moda dünyasının hırs ve rekabet ortamındaki muhteşem oyunculuğuyla izliyor.

 11. 11 Yves Saint Laurent (2014) IMDB Puanı: 6.2


  1957 yılında geçmekte olan biyografik film, Christian Dior’un yardımcısı görevindeyken Dior’un ölmesiyle Yves Saint Laurent’in moda dünyasındaki yükselişini konu alıyor. Bir moda gösterisinde tanıştığı Pierre Berge’e âşık olan Yves Saint Laurent aşkını iş ortaklığına da taşır.

 12. 12 Prêt-à-Porter (1994) IMDB Puanı: 5.1


  Usta yönetmen Robert Altman imzalı filmde, birçok ünlünün bir araya geldiği Paris Moda Haftası’nda işlenen cinayeti konu alıyor. Kadrosunda Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Julia Roberts, Rupert Everett ve Forest Whitaker bir araya getiren bol yıldızlı film Türk sinemasında “Hazır Giyim” ismiyle gösterildi. İzleyicileri memnun etmemiş gibi görünse de moda konulu filmler açısından başarılı bir yapım!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
flzsav

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı