İş Hayatının En Büyük Kâbusu Olan Mobbing Nedir?

İş hayatında sıklıkla karşılaşılan bir durum olan mobbing hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Mobbing nedir? Maruz kaldığımızı nasıl anlarız? Yasak hakları nelerdir?


2

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir konu olan mobbing kavramına açıklık getireceğiz. Çoğu insanın iş hayatında karşılaştığı ama hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı bir konu! Etik kavramların toplumdan soyutlandığı bu dönemde iş, arkadaş, sosyal çevrede belki de farkında bile olmadan mobbinge maruz kalıyorsunuz. Bu makalemizde mobbing nedir, maruz kaldığımızı nasıl anlarız, yasal hakları nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Mobbing Nedir?

Mobbing nedir

Mobbing daha çok iş hayatında gündeme gelse de aslında toplumun her biriminde maalesef uygulanabiliyor. Mobbing terimi, İngilizce “mob” kelimesinden yani aşırı şiddetle alakalı ve hukuki olmayan kabalık anlamına geliyor. Yani mobbingin genel tanımı; bir bireye bir gurup ve ya kişi tarafından uygulanan ahlaki etiğe aykırı, baskı ve psikolojik şiddet gibi davranışların türüne denir. Daha çok işyerlerinde karşılaşılan bir psikolojik baskıdır.

Mobbing Kavramının Tarihçesi

Mobbing tarihçesi

Önceleri mobbing kavramı çocukların birbirleriyle olan zorbalık ilişkilerinde kullanılmış olup, daha sonra 1984 yılında Alman Prof. Heinz Leymann tarafından ‘’İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık’’ konusunda hazırladığı raporda yer almıştır.

Mobbingi Nasıl Fark Edersiniz?

Mobbing nasıl farkedilir

Öncelikle bilinmelidir ki mobbing bir kerede yapılan bir şey değil, uzun süreli sistematik davranışların tamamıdır. Elbette birçok insan iş yerlerinde farklı zorluklarla karşılaşabilir, değişik olumsuz davranışlara maruz kalabilir. Ancak davranışların mobbing sayılabilmesi için en az 6 ay süreyle kesintisiz ve düzenli bir baskının olması ve bu davranışların çalışma psikolojisi ve iş hukukuna göre iş yerinde olması gerekir.

Mobbing Türleri Neler?

Mobbing türleri nelerdir

  • Düşey Psikolojik Taciz: Belki de en çok görülen mobbing türü olan bu türde üst kademelerin sahip oldukları kurumsal yetkilerle astlarına yönelik gerçekleştirdikleri psikolojik taciz uygulamasıdır.
  • Yatay Psikolojik Taciz: Aynı şart ve mevkide çalışan iş arkadaşlarının kendi içlerindeki rekabet, çekişme ve çıkar çatışmalarıyla birbirlerini kurum dışına itme çabası.
  • Dikey Psikolojik Taciz: Nadir görülen bir durumda olsa çalışanın yöneticisine karşı gösterdiği psikolojik şiddettir. Eski yöneticisine duyduğu bağlılık veya kıskançlık bunun sebebi olabilir.

Mobbing’in Etkileri Nelerdir?

Mobbing Etkileri

Mobbing insanların çalışma hayatını bütünüyle etkiler, benlik duygusunu zedeler. İşyerinde başlayan psikolojik taciz kişinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik büyük bir saldırganlık örneğidir. Ayrıca psikolojik tacizin birey üzerindeki duygusal ve fiziksel etkileri; uykusuzluk, sinir bozukluğu, melankoli hali, yoğunlaşma bozukluğu, sosyal yalıtım, kendini küçümseme ve aşağılama, sosyal uyumsuzluk, çeşitli psikosomatik rahatsızlıklar, depresyon, umutsuzluk ve çaresizlik hissi, sinirlilik, öfke, huzursuzluk ve derin keder hali olarak tanımlanmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı