Türk Sinemasının Duayeni Metin Akpınar’ın En İyi Filmleri

Eşsiz sanatçılarımızdan Metin Akpınar’ın Türk film tarihine damga vuran 11 filmini sizler için listeledik


4

Türk sineması ve yeşilçam denildiğinde unutulmaz isimlerden birisi de Metin Akpınar olmaktadır. Uzun yıllardır usta oyunculuğu, kendine has micazı ve sesiyle etkileyen ismin filmleri de senelerden beri keyifle izlenmektedir. Bizde, Metin Akpınar filmleri arasında en çok seyredilen 11’ini derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Metin Akpınar Filmleri

Zeki Alasya ile beraber ayrılmaz ikili olan ve oynadıkları tiyatrolarla izleyenleri kahkahalara boğan Metin Akpınar, sinema sektörünün unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır. Adete yaşayan bir efsane olan isim, bazı filmleri ile de hiç unutulacak gibi görünmüyor.İşte Metin Akpınar'ın rol aldığı en güzel 11 film…

 1. 1 Köyden İndim Şehire – 1974


  Hayret, Gayret, Saffet ve Himmet, köyden İstanbul’a gelirler ve aradıkları hazineyi bulurlar. Ancak sonrasında yaşadıkları sizleri fazlasıyla güldürecektir.

 2. 2 Salak Milyoner – 1974


  Film aslında Köyden İndim Şehre filminin öncesi gibi. Yine bu 4 kardeşin hazine aramak için Kayseri’den İstanbul’a gelişlerini konu alıyor. Yönetmen koltuğunda ise büyük usta Ertem Eğilmez oturuyor.

 3. 3 Mavi Boncuk – 1974


  İlk iki filmde olduğu gibi Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’a , Tarık AkaN, Münir Özkul, Adile Naşit ve Emel Sayın eşlik ediyor. Gazinoda kendilerine kötü muamele edenlerden dolayı Emel Sayın’ı kaçırırlar. Emel Sayın ile evin yakışıklısı arasında ki duygusal yakınlaşma izlemeye değer.

 4. 4 Güle Güle – 2000


  Zeki Ökten’in yönetmen koltuğunda olduğu film, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak, Haluk Bilginer ve Zeki Alasya isimlerine sahip. Çocukları aynı ada da geçen 4 adam ve 1 kadın yine aynı yerde bir araya gelirler.

 5. 5 Propaganda – 1999


  1946 senesinde yaşanmış bir olayı ele alıyor. Tel örgü ile ayrılmış köyde yaşananları aktaran Metin Akpınar filmleri arasında Kemal Sunal’ın da son oynadığı film olma özelliği taşıyor.

 6. 6 Canım Kardeşim – 1973


  Hasta olan kardeşini mutlu etmek için her yolu deneyen Ferit, bu uğurda her şeyi yapıyor. Metin Akpınar ise filmde Tarık Akan ile beraber birçok usta oyuncuyla rolleri paylaşıyor.

 7. 7 Nereye Bakıyor Bu Adamlar – 1976


  Beklenilmedik bir anda reklam yıldızı olan ikilinin başlarından geçenlerle beraber arabuluculuk yapmalarını da konu edinmiştir. Ayrılmaz ikili olarak Metin Akpınar'a Zeki Alasya eşlik etmektedir.

 8. 8 Oh Olsun – 1973


  Ferit, zengin bir iş adamı oğludur. Fakir bir kıza aşık iken başka biriyle nişanlanınca ortalık karışır. Ferit rolünde Tarık Akan’ı izliyoruz.

 9. 9 Hasip ile Nasip – 1976


  Hasip ve Nasip senelerden beri rakiptirler. Hele bir de atanan Kaymakamın kızına aşık olurlarsa seyredin cümbüşü. Defalarca kez izlenecek Metin Akpınar filmleri listesinde kesinlikle olmalıdır.

 10. 10 Aslan Bacanak – 1977


  Metin Akpınar mahallesinin kabadayısı Halim rolündedir. Mahalleye yeni taşınan şoför Selim ( Zeki Alasya) Halim’in kız kardeşine aşık olur.

 11. 11 Mirasyediler – 1974


  Maddi sıkıntılardan dolayı çalıştıklarını mağazayı soymak isteyen ayrılmaz ikili, kendilerine miras kaldığını öğrenir. Ancak artık olaylar başlamıştır 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı