Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?


0

Metabolizma, vücudun yiyeceklerden sağladığı besini enerjiye dönüştürme, enerjiye dönüşen besini yakma kapasitesidir. Eğer metabolizmanız hızlı çalışıyorsa tükettiğiniz yiyecekler enerjiye dönüşüp yakıldığı için yiyeceklerden alınan kaloriler kiloya dönüşmemiş olur. Ancak metabolizmanız yavaş çalışıyorsa tüketilen yiyecekler ve içecekler enerjiye dönüşmez, yağ olarak depolandığı için kilo almanıza neden olur.

Metabolizma hızı insandan insana değişkenlik gösterebilmektedir. Metabolizma hızı; yaşa, cinsiyete, kas yoğunluğuna ve vücudundaki yağ miktarına bağlı olarak da değişimler gösterir. Ayrıca bazı besinler de buna etki etmektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı biber

Acı biber

Acı biber capsaicin içeren bir besindir ve dolayısıyla yendikten sonra üç saat boyunca metabolizma hızını 1,5-2 katına çıkarmaktadır. Gün boyunca tüketilen yemeklerde acı biber, sivri biber ve pul biber kullanılarak yakılan kalori miktarı arttırılabilir.

 

Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay kafein içermektedir. İçerdiği kafein dolayısı ile vücudun sıcaklığını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.

Protein

Protein

Proteini yüksek besinler çok daha uzun sürelerde sindirilir. Bu uzun süredeki sindirim için vücut daha fazla enerji ister ve bu sebeple yüksek miktarda kalori yakar. Balık, tavuk ve hindi gibi besinler protein bakımından zengindir.

Tarçın

Tarçın kan şekerini dengeler ve açlığı bastırır. Yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi veren tarçın, sindiriminde vücut sıcaklığını arttırdığı için daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.

 

Lifli yiyecekler

Lifli yiyecekler

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif, metabolizma hızlandırma konusunda oldukça iyidir. Sindirimi esnasında vücudun daha fazla enerji harcamasına neden olan lifli yiyecekler arasında brokoli, ıspanak, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, fındık ve badem sayılabilir.

Zencefil

Zencefil

Yine sindirimde yardımcı bir rol üstlenen zencefil, tüketildiği an vücut ısısını arttırdığından dolayı yemeklerden sonra metabolizma hızını %20 kadar yükseltir.

Aynı zamanda kahve, barbunya, soya sütü, köri, kırmızı et, elma sirkesi ve keten tohumu da metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasındadır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler

Uzun süreli egzersizler yapmak ve düşük kalorili yiyecekler ve içecekler tüketmek metabolizmayı hızlandırma açısından önemlidir. Kahvaltıyı atlamamak da bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü kahvaltı metabolizmanın uykudan sonra normal çalışmasına sebep olmaktadır. Ayrıca günde en az 8 bardak su içmek, az ve sık öğünlerle beslenmek, süt ve yoğurt tüketimine dikkat etmek metabolizmayı hızlandırabilecek diğer önemli tavsiyeler olacaktır. Bu tavsiyelere uyarak kilo alımının ve verilmesinin kontrol edilmesini kendiniz de sağlayabilirsiniz. Ayrıca belirtilen yiyeceklerin vücuda sağladığı diğer faydaları da inceleyip bunları tüketmek için kendinize daha fazla sebepler bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı