Melek Yatırımcı Ne Demektir? Kime denir?


0

‘’Melek yatırımcı’’ kavramı son yıllarda hayatımıza girmiştir ve bu kavram çoğu kişi tarafından ‘’girişimcilik’’ kavramı ile özdeşleştirilmiştir. Bu sebepten dolayı her şeyden önce ‘’girişimcilik’’ kavramını açıklamak daha doğru olacaktır. Girişimcilik, hayatımızda uzun yıllardır olan bir kavram olmasına rağmen halen tam olarak kesin bir tanımı yapılamamıştır. Çoğu insan bir fikir duyduğunda, ‘’bu fikir benim de aklıma gelmişti.’’ Der. Peki bu insanlar da girişimci sayılır mı? Tabii ki hayır. Veya çoğu kişinin bir iş fikri bulunmaktadır. İşte bu noktada girişimcilik ile girişkenlik farkı ortaya çıkmaktadır. Girişimcinin farkı, bu fikri hayata geçiren kişi olmasıdır. Melek yatırımcı kavramı, girişimcilik kavramı ile özdeşleştirilmesinden dolayı bu alanda yer alan bir yatırım tarzı ve bu yatırımda bulunan kişidir.

Melek yatırımcı ne demektir?

Melek yatırımcı; henüz daha yolun başında olan diğer bir ifade ile ‘’Start-up’’ döneminde bulunan, yüksek riskli ve aynı zamanda büyüme olarak yüksek potansiyelli olan firmaların kuruluşlarının erken safhalarında yatırım yapan özel bir yatırımcı profili olarak tanımlanmaktadır. Bu özel yatırımcılar, firma ve işletmeler için birer kurtarıcı melek olarak görülmenin yanında sahip oldukları girişkenlikleri, ileri görüşlülükleri ve öngörüleri ile daha çok tanınmaktalardır. Bu yüzden piyasada bulunmakta olan ve piyasada gelir getirisi yüksek olan firma veya işletmelerin yapmayı düşündüğü iş fikirleri her zaman melek yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Uygulama açısında geçildiğinde de melek yatırımcılar, bu fikirlere her zaman tüm desteği sağlamıştır.

Melek yatırımcı kime denir?

Melek yatırımcı, kendi parasını ortaya koyan ve bu paranın geri dönüşü konusunda her zaman esnek düşünebilen insanlardır. Bu kişiler genellikle geleceğe yönelik düşünebilen, öngörü sahibi ve girişimciliği yüksek insanlardır. Aynı zamanda melek yatırımcılar, firmaların sadece ‘’start-up’’ yani başlangıç veya kuruluş dönemlerinde değil, firmaların zor durumlarda kaldığı zamanlarda da hem maddi destek hem de danışmanlık desteği sağlamaktadırlar. Genellikle yapılan bu yatırımların geri dönüşü 5-10 seneyi bulmaktadır. Ancak bu özel yatırımcılar bu durumu bildikleri için öngörü ve ileri görüşlülükleri ile hareket ederek genellikle %25 ve üzerinde getiri sağlayan yatırımları desteklemektedirler. Her firma ve işletme için, melek yatırımcılar büyük avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Melek yatırımcı nasıl bunulur?

Yeni iş fikri ortaya attığınız zaman bu fikri hayata geçirmek için fon ararken gerekli olan fonu melek yatırımcılardan bulabilirsiniz. Melek yatırımcıyı yakın çevrenizden bulmanız size hem moral hem motivasyon avantajı sağlar. Büyük firmalara başvurmanız halinde reddedilme olasılığınız daha yüksek olacaktır ve bu durum da sizin yatırımınız için moralinizi bozup, hevesinizi kaçırabilir. Yakın çevreniz sizi tanıyıp güvendiği için size daha çok destek sağlayabilir. Ancak yakın çevreden olmayan, profesyonel geçmişi olan melek yatırımcılar, yatırımlarını fikre ve bu fikri hayata geçirip başarılı olabilecek potansiyele sahip olan ekiplere yatırım yaparlar; yapmış olacakları yatırımlarının ekonomide oluşturacağı katma değere göre yatırım kararı alırlar. Stratejik planlar yapıp bunları uygularlar.
Melek yatırımcı bulabileceğiniz diğer bir yol ise çeşitli yarışmalara katılmaktır. Parlak fikriniz ile yarışmalara katılıp diğer fikirlerden sıyrılabilir ve yatırımcıların dikkatini fazlasıyla çekebilirsiniz. Veya birçok ticari ajans yeni, geleceği olan fikirlere sermaye ve fon sunmaktadır.

Yatırıma harcanan para miktarı hangi seviyede?

Türkiye, melek yatırımcılık uygulamasını yeni yeni keşfediyor ve şu anda melek yatırımcı sayısı 200 kişi civarında. Ancak bu sayı gitgide artıyor. Türkiye’de melek yatırımcılar genellikle 20.000 TL ile 1.000.000 TL arası yatırım yaparlar. Toplam yapılan yatırım ise 10.000.000 $ civarında ve bu miktarın kısa süre sonra 10 katına çıkması öngörülüyor. Yatırımcılar, yaptıkları bu yatırım ile de şirketin özsermayesinden pay alıp yönetim kurulunda söz sahibi oluyorlar. Türkiye’de şu anda; ILab, Lab-x, Galata Business Angels, Endeavor, Linksangel gibi melek yatırımcı şirketleri bulunmaktadır.
ABD’de 300.000’in üzerinde melek yatırımcı bulunuyor ve toplam yapılan yatırım miktarı 23 milyar $ civarında. Avrupa’da ise melek yatırımcı sayısı 70 bin civarında ve yapılan yatırım 5 milyar $ civarında. Melek yatırımcılık uygulaması, genç nüfusun önünü açmakta ve parlak fikirlerin hayata geçmesine olanak sağlamaktadır.

Melek yatırımcılığın Türkiye’deki hukuki boyutu

Türkiye’de melek yatırımcılığın yasal zemine kavuşması 15.02.2013 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği” ile gerçekleşmiştir. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte doğrultusunda, ülkemizde melek yatırımcılık uygulamasının gelişmesi için melek yatırımcılara ‘’vergi desteği’’ getirilmiştir. Melek yatırımcıların, Hazine Müsteşarlığı’nın getirdiği vergi desteğinden faydalanabilmesi için ‘’Bireysel Katılım Sermayesi Lisansı’’na sahip olması gerekmektedir. Getirilen yönetmeliğe göre bu lisansa ancak yüksek gelir veya servete sahip yatırımcılar ya da tecrübeli yatırımcılar sahip olabilmektedir. Alınan bu lisans ile 5 sene içerisinde en fazla 20 yatırıma yapacakları yatırımlar vergi desteğinden faydalanabilmektedir.
Melek yatırımcılar için getirilmiş olan vergi desteği, en fazla 1 milyon TL yatırım ile sınırlıdır. Aynı zamanda melek yatırımcılar hisse tutarlarının %75’ini vergiden düşebilmektedirler. Melek yatırımcının herhangi bir yatırıma yapabileceği desteğin alt sınırı 20 bin TL, üst sınırı 1 milyon TL’dir. Bunun dışında melek yatırımcılar girişim şirketinin %50’den fazlasına sahip olamazlar. Şirket yönetimine katılımı durumunda ise melek yatırımcının şirket yönetimindeki varlığı sadece Yönetim Kurulu üyeliği ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca melek yatırımcının şirketten herhangi bir ücret ya da maaş alması yasaklanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı