Markaların Sosyal Medya Hataları!


0

Dijital dünyanın geldiği noktada bir kullanıcı için markanın sosyal medya üzerinde olan görüntüsü en önemli kriterlerden biri oluyor. Bununla beraber yeni müşteriler yeni ürünler veya markalar keşfetme konusunda etkin olarak sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor. Bu noktada markaların sosyal medya kullanımının ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye gerek kalmıyor. Markalar yeni dijital dünyada sürdürülebilir bir başarı veya artan satış oranları istiyorsa sosyal medyada bütün işleri doğru yapması gerekiyor. Sosyal medya marka hesabı konusunda yanlış kullanımlar veya eksik kullanımlar kullanıcıların gözünde marka itibarını doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda unutmamak gerekiyor ki sosyal medya marka kullanıcıları ve potansiyel yeni müşteriler ile doğrudan iletişim kurulabilecek bir mecra. Hatta günümüzde yeni müşteri edinmede en başarılı olan yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Dijital pazarlama için sosyal medya en önemli faktörlerden biri, bu söylem biraz hafif kalıyor olabilir bu nedenle sosyal medya dijital pazarlamanın en önemli öğesi konumunda şuan diyelim.

[reklam-goster]

Sosyal medya bu kadar önemliyken markalar neler yapıyor? Markalar şuan olduğumuz zamana bakarsak kendilerini dijital ortama entegre etmekte gayet başarılı davranıyorlar fakat bazı markalar kendilerinden beklenmeyen hataları sosyal medya üzerinde yapıyorken bazı markalar ise sosyal medya konusunda tamamen eksik kalmış gözüküyor. Bu uzman pazarlamacılar tarafından çağımızda bir markanın yapacağı en büyük yanlışlardan bir tanesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle yeni bir girişimciyseniz veya markanızın sosyal medyada duruşuna bir göz gezdirmek istiyorsanız yazının kalanını dikkatli okumanız gerekiyor.

Markalar Ne Tür Hatalar Yapıyor?

Otomatik Mesajlar

Otomatik MesajlarBir markanın dijital sektörde yapabileceği en büyük hatalardan biri otomatik mesajlar oluyor. İnsanlar artık markaların otomatik mesajlarını okumadan silmeyi tercih ediyor. Sildiği sırada bir göz ucuyla markanın ismine bakan insanların gözünde ise bu ezber otomatik mesajlar marka itibarlarını ciddi anlamda düşüyor. Otomatik mesajların yeni dijital çağda yeri yok. Kullanıcılar daha doğrudan, sıcak ve gerçekçi iletişimler kurmak istiyor. Bu nedenle herhangi bir mecradan otomatik mesaj kullanımı yapılıyorsa buna hemen son verilmesi marka için çok daha iyi olacaktır.

Markaların Sosyal Medya İletişimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı başlığımızı inceleyerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sürekli Gönderi Paylaşımı veya Çok Gönderi Paylaşmak

 

sosyal medya paylaşımı

Bu şuan sosyal medyada markaların en çok yaşadığı sorunlar arasında yer alan bir durum olarak adlandırılabilir. Güçlü bir sosyal medya ekibi olan ve kaliteli içerik üretip, trendleri takip eden bazı markalar çok sık gönderi yayınlamayı tercih edebiliyor. Bazen o kadar fazla gönderi paylaşıyor ki kullanıcı paylaşılan ürünlerin işine yaramadığını veya onu sıktığını gördüğü anda takip etmeyi bırakıyor. Aynı zamanda bu durum diğer kullanıcılarda da bir domino etkisi yaratıyor. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşım sayısı çok sık olmamalı. Paylaşımlar belirli aralıklarla yapılabilir veya ani bir olay üzerine yapılabilir fakat önemli olan bu sıklığın insanları sıkmaması olacaktır. Markalar bu konuda dijital araçlar kullanarak hangi gönderisinin hangi saatte en sık görüleceği gibi bir yöntem izleyerek az ama öz şeklinde paylaşım yapabilir.

Sosyal medyada gönderi paylaşımın az olmasından ise bahsetmeye bile gerek yok. Kullanıcılar merak ettikleri veya rastladıkları markanın gönderi tarihleri eski olduğunu görünce hem gözlerinde firma itibarını küçültüyorlar hem marka güncel bir trend yakalayamadığı için satışlarında düşüş yaşıyor.

Bütün Sosyal Paylaşım Siteleri Ayrı Kitleleri Kapsıyor!

 

Sosyal Medya ve Kitle Grubu

İki farklı sosyal paylaşım sitesinde kitleler ciddi farklılıklar gösterebilir. Bunun dışında sizin o mecrada yakaladığınız kitle yine diğer kitlelerden ekstra olarak farklı olabilir. Sosyal paylaşımlar tek bir hesaptan toplu şekilde yapılmamalıdır. Paylaşım yapılacak olan mecraya özel görseller ve yazı düzenleri ile paylaşılmalıdır. Örneğin instagram üzerinden yapılan bir marka paylaşımı ile twitter üzerinden yapılan paylaşım tamamen farklı olmalıdır. Twitter üzerinde doğrudan bir iletişim sağlayarak öncelikli olanı metin belirlemek gerekiyorken instagram üzerinden yapılan gönderide görsellik ön planda olmalıdır. Bütün bunların dışında bu sayfaların paylaşım sıklığı yine sosyal medya sitesine göre değiştirilmelidir.

Sahte Takipçi Satın Almak

 

sahte takipci

İnstagram markaların takipçi satın alması sosyal medyada önemli bir alay konusu haline gelmiş durumda. Markalar takipçi satın alınırsa bu takipçi satın alımı anlaşılıyor. Bu nedenle sosyal medya hesabınıza takipçi kazandımak için sosyal etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda yapılan çekilliş yöntemleri sayfaların takipçi kazanmasına ciddi katkılar sağlıyabiliyor. Bu yöntemle hem organik sizi takip edecek takipçiler edinmiş olursunuz hem marka olarak bir alaya konu olmak gibi bir hata yapmamış olursunuz.

Uzun Sıkıcı Metinler

 

uzun sıkıcı makaleler

Markalar yaptıkları işi sosyal medyada anlatırken çarpıcı olmak zorundadır. Uzun marka metinleri kullanıcıyı sıkmakla beraber kullanıcının sayfayı takipten çıkmasına neden olmaktadır. Anlatacağınız durumları kısa trendlere uygun bir video veya görselle anlatıyor olmanız sizin için en iyisidir. Aynı zamanda yapabileceğiniz bir diğer yöntem kreatif sloganlar kullanmak olacaktır.

Bu tür görselleri kendi ekibiniz olarak yaratmakta zorlanıyor veya vakit bulamıyorsanız sizinle uyum içerisinde çalışacak bir ajans bulmanız ve sosyal medya hesaplarınızı bu ajansa yönettirmeniz markanız için en iyisi olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı