Lviv’de Gezilecek Yerler


2

Lviv gezilecek yerler listesinde yer alan yerleri görmek artık o kadar da zor değil! Vize zorunluluğunun kalkmasıyla insanların rahatça tatil ve gezi planı yapacağı bu yer küçük bir şehir haline gelmiştir. Ukrayna’ya ait olan Lviv, tarihi konumuyla, gece eğlenceleriyle ve festivalleri ile tatilinizi doruklarda yaşayacağınızdan kuşkunuz olmasın. Lviv’i gezmek için uzun zaman ayırmanıza gerek yok, sadece 4-5 günlük plan yapmanız yeterli olacaktır. Gezip görebileceğiniz yerlere ait ufak bir rota düzenleyip, gitmeden merakınızı söndürecek gezi turunu hazırladık.

Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Ratusha Kulesi

Belediye binası 1357 yılında ilk inşa edildiğinde ahşap yapı olmasından dolayı çıkan bir yangınla yerle bir olmuştur. Bina yüzyıllar içinde sürekli restore edilerek genişletilmiştir. Yenilenerek 4 katlı olması ve mimarisinin göz alıcı olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Ratusha Kulesi’nin 65 metrelik yüksekliği ile muhteşem bir manzara sunmaktadır. Kulenin en üstüne ulaşmak için 350 ahşap merdiveni çıkmanız gerekse de tarihi doku her basamakta sizleri alıp geçmişe götürecektir.

Pazar Meydanı ( Rynok Square )

Lviv Gezilecek Yerler - Rynok Square

Gezi turuna başlarken aslında ilk durağınızın Rynok Meydanı olması gerekmektedir. Belediye binasının ve saat kulesinin de burada yer aldığını bilmeniz de fayda vardır. Arkadaşlarınızla ya da sevdiğiniz insanlarla hiç bıkmadan keyifli sohbetler edeceğiniz harika ve eşsiz mekânlara sahiptir. Ayrıca dönerken de hediyelikler alabileceğiniz dükkânlara sahip olması sizleri bir kat daha cezbedecektir. Evlerin rengârenk sıralı halde ve sadece 3 kattan oluşması sizlere mimari güzellikler sunmaktadır.

Lviv Gezilecek Yerler – Lviv Operası (Opera House)

Opera House

Lviv opera binası 1901 yılında Neo-Rönesans’a benzetilerek 1897-1900 yılları arasında Poltva Nehri’nin kurutulmasıyla inşa edilmiştir. Halkının gözde yeri olması ve gezi severlerin de bu muhteşem sanatın içeriğini gezmeden görmeden dönmelerini pişmanlık olacaktır. Mimari çizimini Zygmunt Gorgolewski’nin yaptığı bu binanın içinin de dışı kadar muhteşem olduğu bilinmektedir. Mutlaka uğrak noktalarınız arasında olmalı ve tarihi geziler arasında burayı da kendimize miras bırakalım.

Lychakiv Mezarlığı

Lviv Gezilecek Yerler - Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv mezarlığı şehir merkezinden kolaylıkla ulaşım sağlayıp, mutlaka görmek isteyeceğiniz yerler arasında. 1787 yılında tüm mezarların imparatorluk emri ile şehrin dışına taşınmıştır. 42 hektar alana sahiptir, Lviv Üniversitesi Botanik Bahçesi’ni yöneten Karol Bauner tarafından yapılmıştır. 400 bin mezarın olduğu ve bu kişiler arasında aristokratın, Lvivlerin burjuva sınıfının, Napolyon’un kurmaylarından Francıszek Adamski’nin, mimar Zygmunt Gorgolewskin de burada olduğu bilinmekte.

Lviv Gezilecek Yerler – Dominikan Katedrali ve Manastırı

Dominikan Katedrali

Dominikan Manastırı 13. Yüzyılda Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Maceristan Prensi Constance’nin isteği üzerine kurulan Pazar yerine yakın mesafede olan bir yapıdır. Yangın nedeniyle Kilisesi’nin kullanılmayacak hale gelmesiyle, 1749-1761 yılları arasında bu muhteşem mimariyi tekrardan elde etmişlerdir. İçerisinin de dış mimarisi gibi güzel olan kiliseyi, gezecek yerler arasında bulundurmanız, tarihi bir kez daha yaşamanız, ruhunuza çok iyi gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı