LED Televizyon Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler


3

Televizyon almayı mı düşünüyorsunuz? Led televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusu elbette sizi düşündürüyordur! Uzmanların Led Televizyon tavsiyeleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik.

Led Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Konu: Ekran Boyutu

led tv ekran boyutu

Ekran boyutları listemizde ilk sırada yer alıyor. 14 inçten başlayıp 100 inçe hatta daha fazlaya çıkan ekranlar mevcuttur. Oda boyutunuz, izleme uzaklığınız gibi konular netleşti ise buna göre ekran boyutu almanızda yarar vardır. Büyük ekranlarda sevdiğiniz filmleri izlemenin keyfi elbette bir başka oluyor.

Panel Teknolojileri

led lcd oled

Televizyon markalarına ve kullanım klavuzlarına veya tv sitelerine baktığınızda aklınızı karıştırabilecek pek çok seçenek ile karşılaşırsınız. O kadar çok panel teknolojisinden bahsedilir ki tek tek araştırmaya kalksanız epey bir vakit kaybedebileceğinizi garanti ederiz. Bu karışıklığı bir kenara bırakın. Temelde iki tane panel teknolojisi vardır. Bunlardan birincisi LED LCD diğeri ise OLED’dir.

LED LCD Özellikleri Nelerdir?

led lcd

LEDLCD Tv’lerde avantaj çok parlak ve canlı görüntü vermeleridir. İzleme açıları  ise daha dardır. LCD kendi arasında IPS ve VA olarak ikiye ayrılıyor. IPS’de daha geniş izleme açısı vardır. VA paneller ise IPS’e oranla kontrast yaratma açısından daha iyidir. Uzmanların tavsiyelerine göre LED LCD’lerde en son teknoloji QLED. Panel aydınlatması bu teknolojide daha fazladır. Kenardan aydınlatmalı ve edgelit paneller yerine arkadan aydınlatmalı olanları tercih edesrseniz daha iyi bir görüntü kalitesi yakalarsınız.

OLED TV Özellikleri Nelerdir?

oled tv nedir

OLED TV’lerde ise pikseller kendi ışıklarını oluşturur ve görüntüye göre hareket edebiliyorlar. OLED’lerde bu durum yüksek kontrast ve izleme açısı yaratıyor. Biraz daha işi basite indirgersek OLED’ler LED LCD’lerin parlaklığını yakalayamıyor.

Diğer bir konu ise 4K’dır. Bu ürünlerin fiyatı biraz yüksek.4K televizyonlar çok net ve keskin görüntüler sunuyor fakat ülkemizde şu an 4K yayın içeriği fazla değildir. Netflix bu yayına başladı ama başka platformlarda henüz yaygınlaşmadı. 5

50 İnç Üzeri Bir Televizyon Almayı Düşünüyorsanız…

50 inc büyük tv

Bu konuda ise tavsiyemiz kesinlikle 4K bir televizyon almanızdan yana olacaktır çünkü 4K içerikler bir süre sonra yaygınlaşacaklar. Ama bütçeniz 50 inç altı bir televizyon için müsait ise o zaman 4K bir televizyon almanız tavsiye edilmiyor.

Televizyon Alırkan Dikkat Edilmesi Gerekenlerde Önemli Bir Konu: Ekran Parlaklığı

ekran parlaklığı

Ekran parlaklığı da seçim sürecinde önemli bir rol oynuyor. Parlaklık görüntü kalitesini de arttıryor. Bu konuda en başarılı olan televizyonlar QLED modelleridir.

Parlaklık ve Kontrast Oranı

hdr özelliği

Televizyon dünyasının son günlerdeki en popüler teknolojisi hiç kuşkusuz ki HDR özelliğine sahip olan televizyonlar standart modellere göre çok daha fazla parlaklık ve kontrast oranı veriyorlar. HDR içeriklerinde bulunan ekstra parlaklık verisi sayesinde bu sağlanıyor. Ayrıca tüm HDR TV’ler çok daha geniş renk seçeneğini destekliyor. Bu da bu modellerin standart televizyonlara göre çok daha canlı, gerçekçi ve fazla renk sunmasını sağlıyor.

Led Televizyon Tavsiye: Kavisli Ekran Mı Düz Ekran Mı?

kavisli curved led tv

Pek çok marka kavisli ekran konusunda geçen yıllarda çok yoğunlaştı. Fakat şimdilerde kavisli ekran televizyon üretiminde bir azalma farkediliyor. Büyük boy bir televizyon almayı düşünürseniz ve sinema keyfi yaşamak istiyorsanız uzmanların tavsiyesi kavsili ekrandan yana yoğunlaşıyor. Kavisli ekran televizyonlarda görüntüler daha keskin ve ekran yansıma oranı düz olanlara göre daha az oluyor.

Eğer odanızın şekli itibari ile televizyona yakın oturamayacaksanız ve uzağa konumlandıracaksanız düz ekran ve kavisli ekran arasında çok fazla fark göremeyeceğinizi de önemle belirtmemiz gerekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı