Kurumsal Şirket Eğitimlerinde Genellikle Yapılan Hatalar


0

Şirkette çalışanların çoğu, şirket eğitimlerine sıcak bakmazlar. Ancak yine de bu eğitim, çalışanların iş yükünden kurtulmalarını ve masa başından kalkmalarını sağlıyor. Bu eğitimlerin birçoğu genellikle sıkıcı ve verimsiz oluyor. Bu yazımızda, çalışanların eğitimlere neden sıcak bakmadığını açıklayacağız.

1) Çalışanlara verilmesi kararlaştırılan eğitimlerin, çalışanların gereksinimlerine bakılmaksızın belirlenmesi

Şirketler, çalışanların eğitim ihtiyacı olduğunu fark ettiği an genellikle yöneticiler ile insan kaynakları bir araya gelerek eğitimin ne içereceğini kararlaştırıyorlar. Bazen ise yöneticilerin ilgisini çeken bir eğitim konusunu, çalışanların ihtiyacı olup olmadığını bilmeden dayatıyorlar. Bunun neticesinde, eğitime katılmak zorunlu, ilgilerini çekmeyen ve fazlasıyla sıkıcı bir hâl alıyor. Durum böyle iken, çalışanların da eğitimlere karşı tepki göstermesi gayet doğal oluyor.

2) Eğitimi veren kişilerin geleneksel metotları kullanması

Her ne kadar çalışanlar için çok bir faydası görülmese de kurumlar, geleneksel metotlar ile eğitim veren kişileri ısrarla tercih etmekte. Yaratıcılık ile üretkenliği elde edebilmek için iş hayatımızda sürekli yeniliklere ihtiyaç duyarken, geleneksel yollar ile verilen eğitimler çalışanları öğrenmekten uzaklaştırıyor. Eğitmenin, eğitim süresi boyunca slayt açıp yalnızca slayttakileri okuması karşısında dinleyicilere sadece sabretmek kalıyor. En kısa sürede bu eğitim tarzından vazgeçip; çalışanların ufkunu açabilecek, yaratıcılıklarını hat safhaya çıkarıp kendilerini keşfedebilmelerine yardımcı olabilecek eğitim tarzlarına geçmemiz gerekiyor.

3) Eğitimleri sıkıcılıktan kurtarmak isteyen yöneticilerin, eğitimleri bir nevi yarışmaya çevirmesi

Yöneticiler ve insan kaynakları, eğitimleri sıkıcılıktan kurtarıp eğlenceli hale getirebilmek için bazen takım çalışması eğitimlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu eğitimler, eğitimsel olarak amaçlarına ulaşamadığı gibi çalışanlar arasında rekabet oluşturuyor. Yani eğlenirken öğrenmek isteyen çalışanların gereksinimlerini hiç karşılamıyor.

4) Eğitimlerin çalışanlar üzerinde sonuçlarını öğrenmek için vakit ayırmamak

Şirketler genellikle, verdiği eğitimin kalıcı olup olmadığını araştırmamakla beraber bunu ölçüp değerlendirme de yapmıyor. Eğitimlerin çalışanlara ne kattığının araştırılıp raporlanması, şirket için oldukça önemlidir. Şirketler, çalışanlara bir şey katmayan eğitimleri aldırmamalı tam tersine çalışanları geliştirebilecek eğitimlere yönelmelidir.

5) Farklı çalışanların seviyeleri için ayrı ayrı eğitim programı hazırlamamak

Şirketler, eğitimleri belirli süreçlere bölmek ve bunun sonucunda olumlu çıktılar almak yerine rastgele eğitim verdirmektedirler. Çalışanların, hangi süre zarfında hangi eğitimi alacağını planlamadan, verilen ani kararlar ile eğitim aldırmaya çalışan şirketler bu konuda başarısız olmaktadırlar. Bu nedenle şirketler; farklı düzeydeki çalışanlar için özel programlar belirlemeli ve bu programların da takibini yapmalıdır.

6) Şirketler, çalışanlarını mesai saatleri dışında da bu eğitime katılmaya zorlamaktadır.

Şirketler, çalışanlarından mesai saatleri içinde tam kapasite ile verimli çalışmalarını istemektedirler. Ancak bu konu hakkında yapılan birçok araştırmaya göre; şirketler çalışanları için rahat bir çalışma ortamı oluşturursalar tam verimi yakalayabilmektedirler. Hatta Google ve Facebook gibi büyük şirketler iş yerlerinde ofis ortamı oluşturmaya çabalamaktadırlar. Bazı şirketler, çalışanlarını mesai saatleri dışında da eğitime katılmalarını isteyerek onların motivasyonunu düşürmektedirler. Bu durum ise çalışanların sosyal aktivitelere katılmasını engelliyor veya uykularından feragat etmesine yol açıyor. Bu durum çalışanları daha fazla yormaktadır.
Sonuç olarak şirketler, çalışanlarına kurumsal eğitim verirken genellikle yapılan bu hatalara dikkat etmeli, çalışanlarını geliştirecek, yaratıcılıklarını arttıracak yenilikçi eğitimlere yönelmelidirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı