Kültürlerin Buluştuğu Yer: Hatay


3

Onlarca medeniyeti topraklarında barındırmış bir kent Hatay. Caminin, havranın, kilisenin bir arada bulunduğu farklı dinlerin, farklı sofraların kısacası farklı kültürleri topraklarında bulundurmuş eşsiz bir kent. On binlerce yıllık geçmişinde Roma İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Bizans İmparatorluğu, Memlukler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış olması Hatay’ın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Nedir öne çıkan özellikleri gelin hep birlikte bakalım.

Üç Büyük Dinin Kesiştiği Yer

3 din birarada

Hatay birçok din ve inançtan insanların barış içerisinde yaşadığı, inanç turizminin de merkezi olmuş bir kültür şehridir. Camiden çıkan bir Müslüman, havradan çıkan bir Musevi veya kiliseden dönüp gelen bir Hristiyan’ı aynı yerde görmek belki de bir tek Hatay‘da mümkün olabilir. Üç semavi dinin buluştuğu yer. Üç dinin de ibadet edilecek kutsal mekânlarını barındırıyor. Bir inanç merkezi haline gelmiş Hatay yılda binlerce turist ağırlanıyor. Bu sayede farklı kültürlerin ortak bir kaynağı haline dönüşmüştür.

Ticaretin Önemli Merkezi

ticaretin önemli merkezi

Tarih boyunca ticaret yolları üzerinde yer almış Hatay bu merkezi konumunu son derece iyi kullanmış. Tarihi İpek yolundan, hacı kervanlarına kadar pek çok ticari ve dini yolculukların uğrak yeri olan Hatay ticaretinde önemli bir merkezi haline gelmiştir. Örneğin Uzun çarşı ticaretin kalbinin attığı yer olarak bilinir. İçinde hanların hamamların olduğu farklı dinlerden şuanda iki bine yakın esnafın olduğu çarşı özellikle yaz aylarında binlerce insanı ağırlıyor.

Kültürlerin Buluştuğu Sofra

hatay künefe

Kültür zenginliğini sofrasında da lezzete dönüştüren Hatay’ın mutfağı birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Türk, Arap ve Akdeniz mutfağının temellerini attığı Hatay’ın kendine özgü lezzetleri parmakları ısırtacak cinsten. İlk akla gelen Hatay künefesi olsa da künefe haricinde kendine özgü baharatların kullanıldığı birçok lezzet mutfağını süslüyor. İçli köftesinden, kebaplara kadar hamur işlerinden yöreye has Firik pilavına kadar birçok lezzet ile Hatay için tam bir Gastronomi şehri denilebilir. Zira haklı olarak 2017 yılında detaylı yapılan çalışma sonucu Hatay ‘’Unesco Gastronomi Şehri’’ olamaya hak kazanmıştı.

Hatay’da Nereler Gezilebilir?

Saint Pierre Kilisesi

Birçok medeniyetin izlerini taşıdığını söylediğimiz Hatay tabi ki o medeniyetlerden kalma mekânlar topraklarında barındırıyor. Örneğin; Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan eserlerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Antakya kalesi, Titus Tüneli, Harbiye Şelaleleri, Samandağı Sahili ve dünyanın ne büyük mozaik müzelerinden biri olan Mozaik Müzesi gibi gezilebilecek birçok tarihi mekânı bulunuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey