KPSS Hakkında Merak Edilen Her Şey


0

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) öğretmenlerinde içinde bulunduğu kamu kurumlarına atanacak personelleri seçmek için yapılan bir sınavdır.

1999 yılında başlayan bu sınav ilk yıllarda DMS(Devlet Memurluğu Sınavı) adındaydı. 2001’de ise KMS(Kurumlar için Merkez Eleme Sınavı) adını aldı ve son olarak 2002’de KPSS adını aldı.

Kamu görevlerine ilk kez atama yapılacak kadrolar A Grubu ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılıyor.

kpss ne zaman

 Peki A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar Nedir?

A Grubu Kadrolar; başbakanlık, bakanlık, bunların müsteşarlık, başkanlık, bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel sınavlara tabi tutularak girilen ve belirli bir yerleştirme sonrasında da yeterlilik sınavına girilmesi gerekilen mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacaklarını kapsar.

B Grubu Kadrolar; genel ve özel bütçeli kurumlarla ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar il kurulan fonlar, il özel idareleri ve belediyeler ve bunların kurdukları birlikler, kamu kurum ve kuruluşlarında A grubu dışındaki mesleklere atanacak grubu kapsar.

kpss'ye kimler girebilir

KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS’ye ortaöğretim (lise mezunu), ön lisans(yükseköğretim kurumlarındaki iki yıllık ön lisans programından mezunlar) ve lisans (üniversitenin 4 yıllık programından mezun)  programlarını bitiren her birey girebilir.

Adayla sınava istedikleri kadar girebilirler sadece A grubu kadrolar için 35 yaş sınırı var.

Öğrenciyken sınava girmekte mümkün. Sadece öğretmen atamalarında mezuniyetten önce girilmiş sınavların sonuçları kabul edilmiyor.

KPSS Ne Zaman Yapılıyor?

ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde genellikle cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra gerçekleştiriliyor.

kpss testleri

KPSS Sınavının Testleri Nedir?

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Genellikle cumartesi sabahı yapılan bu sınavda genel yetenek testinden 60, genel kültür testinden 60 olmak üzere toplamda 120 soru adaylara yöneltilir. Oturum süresi 120 dakika olup bu oturuma tüm adayların girmesi mecburidir.

Eğitim Bilimleri Testi: Cumartesi öğleden sonra yapılan bu sınava öğretmen adaylarının girmesi zorunlu olup 80 soru yer alır ve 100 dakika süresi vardır.

Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe Testi: İsteğe bağlı olarak girilen bu sınavda her testten 30 soru yer alıp toplamda 150 soru vardır. Sınav süresi 160 dakikadır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Testi: Her testte 30 soru yer alır ve toplam soru 150, sınav süresi 160 dakikadır. İsteğe bağlı girilen bir sınavdır.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT): Öğretmen olarak 15 branşta atanmak isteyen öğretmen adaylarının girmesi zorunludur. YÖK’ün karar verdiği yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan ve öğretmenlik yapmak isteyen adaylarda bu sınava girmek zorundadır. Sınava giren adayların Alan Bilgi Testi (40 soru) ve Alan Eğitim Testi(50 soru) testlerini 75 dakikalık sınav süresinde cevaplamaları gerekiyor.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT): Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev alacak personelin atanması için gereken sınavdır. 40 soru yönetilen bu sınavda süre 60 dakikadır.

KPSS Puan Türleri Neler?

124 çeşit puan türü bulunan KPSS’de puanların her biri hem bileşen olarak hem de bileşen ağırlığı olarak farklıdır. Bileşen bir puanın hesaplanmasında etkili olan alan anlamına gelmektedir. Bileşen ağırlığı ise bir puanın bileşeninin o puanı yüzde kaç oranında etkilediği ile alakalıdır.

KPSS’de 124 çeşit puan alanı bulunmaktadır bunların hangi alanlarda kullanıldığını tabloda görebilirsiniz.

KPSS Sonuçları Ne Kadar Süre Geçerli Oluyor?

Öğretmen atamalarında kullanılan P10 ve P121 puan türü sınav tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olup diğer puan türleri 2 yıl geçerlidir.

 

Sınavlar Kaç Yılda Bir Yapılıyor?

A Grubu ve Öğretmenlik sınavları her yıl yapılmakta olup B Grubu sınavları 2 yılda bir yapılıyor.

2018 KPSS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KPSS Sınavları Hangi Tarihte Yapılacak?

KPSS Lisans Başvuruları: 10-21 Mayıs 2018 tarihlerinde alınacak sonuçlar ise 31 Ağustos’ta açıklanacak.

ÖSYM’nin yayımlanan sınav takvime göre KPSS Lisans Sınav Tarihleri:

KPSS Lisans(Genel Yetenek-Genel Kültür): 22 Temmuz 2018’

KPSS Lisans(Alan Bilgisi) birinci gün: 28 Temmuz

KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ikinci gün:29 Temmuz

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi:  5 Ağustos

KPSS Ön lisans Başvuruları: 28 Ağustos-12 Eylül arasında başlayacak sınav ise 4 Kasım tarihinde yapılacak. KPSS Ön lisans  sonuçları 29 Kasım’da açıklanacak

KPSS Ortaöğretim Başvuruları: 3 Temmuz-19 Temmuz arasında yapılacak. Sınav tarihi ise 7 Ekim.. KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları 8 Kasım’da açıklanacak.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı:  9 Ekim-17 Ekim başvuru tarihleri olup sınav 9 Aralıkta yapılacak ve sınav sonuçları 4 Ocak’ta açıklanacak.

ösym aday işlemleri

KPSS Sınav Başvurusu Nasıl Yapılacak?

KPSS sınavına başvuru için adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezlerindeki görevler tarafından adayların başvuruları resmi iş gününde ve iş saatinde gerçekleştirilecektir. Başvuru yapabileceğiniz merkezlerin adresleri ve başvuru tarihlerini ÖSYM’nin resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Bireysel olarak internet üzerinden başvuru hakkı olan adaylar başvuru süresi içerisinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri menüsünden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını sistem üzerinden yapabilirler.

ösym sınav başvuruları

Başvuruya Götürülmesi Gerekilen Belgeler Neler?

*Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

*Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Başvuruda adayın kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir.

*ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde(ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî belgelerinin onaylı bir örneği talep edilecektir.

 

KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Olacak?

Sınavda ki her test kendi içerisinde değerlendirilecektir.  Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

kpss puanı hesaplama

Genel olarak KPSS’nin kabul görmüş hesaplama sistemi şöyledir;

0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla puanınızı hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamaya göre yukarıdaki adayın puanı 0,5 x 70 + 40 = 75 puan olmalıydı. Ancak yapılan testlerin Türkiye ortalaması ve standart sapma değerleri -+5 puan oynamaktadır.

 

Sınav Sonuçlarını Nereden Öğrenebilirim?

ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan tarihlerde adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin internet adresinden T.C Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler.

aday işlemleri ösym

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

ÖSYM’nin Aday İşlemleri sistemi(AİS) üzerinden tercihler yapılabilecek. Belirlenen başvuru ücretini yatıran adaylar ÖSYM’nin yayınlayacağı tercih kılavuzlarını takip ederek tercihlerini sistem üzerinden gerçekleştirebilecekler. Tercih kılavuzlarında atama yapılacak baş kadro ve pozisyonlar yer almakta olup puan türüne dikkat ederek tercih yapabilirsiniz.

KPSS 2018/1 Tercih süreci başlamış ve bitmiş olup, memur, mühendis, tekniker, mimar ve avukatlar başta olmak üzere birçok alanda başvurular alındı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı