KKB Nedir? KKB Puanı Nasıl Yükseltilir? KKB Puan Yükseltme


0

Merhaba arkadaşlar, bugün siz değerli üyelerimize Türkiye’nin en çok merak edilen konularından bir tanesi ile bilgi paylaşımında bulunacağız. Konumuz, Ekonomi üzerinde büyük ilgi gören KKB Puanı, KKB hakkında bilinmeyenler ve puanının nasıl yükseltileceği ile ilgili derinlemesine bir açıklama yapmaya karar verdik.

İlk olarak dilerseniz KKB nedir? Sorusu ile konumuza giriş yapalım.

KKB NEDİR?

 

KKB Nedir

Bankaların, vatandaşlarımıza sundukları kredi hizmeti veya kredi kartı ayrıcalıklarından yararlanabilmesi ve kullanabilmesi için gerekli olan bir sistem aracı diyebiliriz. Açılım olarak Kredi Kullanım Bürosu olarak ifade edilen KKB, başvuru yapan bireylerin sicillerinin incelenmesi ve gerekli puan seviyesinde uygun olmasıyla birlikte yeterli tutarın belirlenmesini sağlar. Bankalar bu sistem sayesinde, müşterileri için öngörülen ödeme riskine göre değerlendirme de bulunarak müşterilerine kredi kartının verilmesi ya da verilmemesi, kredinin verilip, verilmemesiyle ilgi kesin bilgiye ulaşır. Yani buradan kısaca anlayacağımız, KKB dediğimiz sistem, vatandaşların borçlarını düzgün ödeyebileceği veya ödemeyeceği hakkında bilgi veren araç dersek, en doğru bilgiyi sizlere iletmiş oluruz.

KKB’NİN YARARI NEDİR?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan puan sistemi içerisinde oluşturduğu risk raporu değerlendirme sonucunda işleme sokulur. KKB bizler için neden bu kadar önem taşıyor diye düşünürsek, mevcut kredi işlemlerimizin çekiminde, ihtiyaç için başvuru yapacağımız kredilerde, günümüz modern teknolojilerinin ve pek çok mağazaların yeni geçiş sistemi doğrultusunda kullanmış oldukları sistemsel kontrollerinde ürünlerin alımlarında bizlere kolaylık sağlamasıdır.

ÖRNEK: KKB puanı yüksek olan bir birey, mağazalara giderek ürün alımı sırasında peşinat ödemeden, kredi kartı kullanmadan, taksitli alışveriş yapmak istemesi sonucunda, TC Kimlik no aracılığı ile kontrol edilen KKB puanına göre alışveriş sistemi onaydan geçer.

Peki bu hizmetlerden yararlanmak için KKB Puanının yüksek olması gerekiyor. Gelin şimdide sizlere KKB puanının yükseltme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verelim.

KKB diğer adıyla Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan puanın yükseltme işlemleri nasıl gerçekleşmekte olduğunu ifade etmeye çalışacağız. Aslında çok kolay bir sistemdir. Var olan ödemelerinizi düzenli bir şekilde zamanında gerçekleştirirseniz, KKB puanınızda yükselme sağlanır. Dilerseniz soru cevap şeklinde konumuza devam edelim.

SORU: Kredi talebinde bulunuyorum, fakat sürekli olumsuz sonuç alıyorum. Ne yapabilirim?

CEVAP: Günümüzde en çok rastlanan durumların başında gelir. Bu durum düzensiz ödemeler sonucunda KKB puanınızın düşmesini sağladığı gibi, kredi ve benzeri işlemlerin kullanımını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda sizlere tavsiyemiz, ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız, ödemelerinizin bitmesiyle birlikte belli bir zaman dilimi beklemeniz ve sonrasında kredi başvurusu yapmanızı öneriyorum.

NOT: Çok fazla kredi başvurusu yapmanız puanınızı yine olumsuz yönde etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Bu yüzden başvuru tarihinizden en az 6 ay geçmesini beklemeniz sizler için olumlu yönde etki edecektir.

SORU: Borçlarımı kapattım, fakat yine de KKB puanım sıfır olarak gözükmekte? Bununla ilgili ne yapabilirim?

CEVAP: Zamanında yapmış olduğunuz düzensiz ödemeleriniz sonucunda KKB puanınız düşmüş, nihayetinde de banka ürünlerini kullanmadığınız için puanınız bu şekilde kalmıştır. Puanınızı yükseltmek için ufak bakiyeli kredi kartı kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Ay sonu oluşan asgari tutarı ödemek yerine daha yüksek bir rakam ödeyerek puanınızı yükseltebilirsiniz. Gündelik alışverişlerinizi nakit olarak yapmak yerine kredi kartından gerçekleştirin. Dönem sonu ödeyeceğiniz miktarın üzerinde bir ödeme yaparsanız, KKB puanınızın yükselmesine yardımcı olursunuz.

ÖRNEK: Dönem ayı içerisinde 550 TL’lik bir harcama yaptınız. Aylık ödemeniz gereken taksit tutarınız, 95 TL olarak düşünelim. Siz burada 95 TL ödemek yerine 110 TL – 120 TL gibi bir tutar yatırmanız sizler için hem olumlu sonuç doğuracağı gibi, KKB puanınızın da hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayacaktır.

SORU: KKB Puanımın düşük olması sebebiyle ne kredi kartı ne de kredi kullanabiliyorum. Bu durumda KKB puanını nasıl yükseltebilirim?

CEVAP: Bu gibi durumla karşılaşan kişi/kişiler için yapılabilecek bir takım yollar vardır. Bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

  • Üzerinize kayıtlı mal beyanında bulunabileceğiniz arsa/ev ve benzeri tapunuz varsa, bankalara ipotek ettirerek kredi çekme işleminden yararlanabilirsiniz. Çekmiş olduğunuz krediyi ödeyinceye kadar beyan etmiş olduğunuz tapu’nun satışına banka tarafından el konulur. Ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmeniz sonucu da KKB puanınızı bu yöntemle yükseltebilirsiniz.
  • Elektrik, Su, Doğalgaz ve benzeri üzerinize kayıtlı tüketim araçlarını, kullanmış olduğunuz banka kartına otomatik ödeme tanımlayabilirsiniz. Bu durum size birkaç ay içerisinde olumlu sonuç verecektir.
  • Kullanmadığınız banka kartlarını iptal ettirin. Kullanmadığınız banka kartlarının açık olması sizler için risk taşıyan faktörlerden birisidir. Ben kapatmak istemiyorum, kullanmak istiyorum diyorsanız şayet, sizlere bir tavsiye de bulunayım. Bunu bizzat kendim ve çevremde ki birkaç kişiye deneyerek olumlu sonuç aldığımızı belirtmek isterim. Maaş kartımdan belli bir miktar çekim yaparak, arkadaşlarımın hesabından kullanmadığım banka kartlarına ödeme göndermelerini istedim. Örnek verecek olursam, maaşımın yatmış olduğu bankanın mevduat hesabından 1000 TL gibi bir rakam çekiyorum. 400 TL bir arkadaşa, 600 TL bir arkadaşa veriyorum. Vermiş olduğum bu kişiler benim belirtmiş olduğum bankalara kendi hesaplarından ödeme gerçekleştiriyorlar. Bunun düzenliliğini sağlamanız sonucu da KKB puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Demek istediğimiz tüm bu işlemleri düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz sonucu, bankalar tarafından düzenli ödeme yapan kişiler arasında gösterilecek, KKB puanınızın da hızlı bir şekilde yükselmesini sağlamış olacaksınız.

  • KKB PUANINIZI NASIL KONTROL ETME

 

Kredi Paunı

KKB puanınızı kontrol etmek günümüzde çok kolay bir hale gelmiştir. Findeks raporunuzu çalışmış olduğunuz bankalardan belli bir ücret ödeme karşılığında detaylı olarak rapor alabilirsiniz. Sizlere son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz tüm krediler, kullanmış olduğunuz tüm ürünlerin detaylı olarak ödeme sistemini ve güncel KKB puanınızı nasıl etkilediğini, hangi sonuçlardan KKB puanınızın düşme sağladığı ile ilgili detaylı bir rapor alabilirsiniz. Banka yoluyla bu işlemi gerçekleştirmek istemeyen kişiler, Google üzerinden “Findeks kkb puanı sorgulama “ arama yaparak aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere KKB hakkında detaylı bilgiler vermek istedik. Konu hakkında merak ettiğiniz yerler varsa, bizlere konu başlığı altından yorum atabilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey