Kitap Özeti Çıkarma Yöntemleri


0

Kitap özeti, bir kitap hakkında ne düşündüğümüzü ve onu ne kadar iyi anladığımızı ölçmeye yarayan bir araçtır. Sadece bir kâğıda yazı yazmak değildir. Kitaptaki duyguları yansıtmak kitap özeti çıkarmanın önemli bir aşamasıdır. Eğitmenler özeti sizin yazıp yazmadığınızı bir iki soru sorarak kolaylıkla anlayabilir. Özeti başka yerlerden aşırdığınızı fark edebilir. Peki, anlaşılabilen doğru bir kitap özeti çıkarırken hangi yöntemleri kullanmalıyız?

Kitabı Okumak Şart!

kitap okumak şart

Kitabın tamamını okumak doğru, anlaşılır bir özet çıkarmanın ilk adımıdır. Genelde kolaycılığa kaçanlar kitabın belirli sayfalardaki paragraflarını yazarak özet çıkardıklarını sanırlar. Ancak bu özet değildir. Kısmi okumalar, belirli sayfalardan paragraflar seçmeler özet çıkarmak için yeterli değildir. Bilinmelidir ki yazar, kitabın her sayfasında farklı görüş ve bilgiler verebilir. Tamamı okunmayan bir kitabın özetinin, kitabın tamamı için doğru bir fikir vermeyeceği açıktır. Dolayısıyla özetini çıkaracağımız kitap için yapılacak ilk iş kitabın tamamını okumaktır.

Kısa Notlar Alın!

kısa notlar alın

Özet çıkarmanın ikinci adımı, okumaya başladıktan sonra kısa küçük notlar almaktır. Bu notlar sayesinde okuduğunuzu hatırlamak çok daha kolay olacaktır. Notlarda ise hatırlatıcı tarih, kişi ve mekân bilgilerini almanız faydanıza olabilir. Hele kitap bölümlerden oluşuyor ise kısa notlar almak bölümler arasındaki kopuklukları gidermeniz için önemli olacaktır. Ne kadar bölümden oluşsa da kitabın bir bütün olduğu ve aralarında bir bağ olduğunu unutmayın.

Altını Çizin!

altını çizin

Bir başka önemli nokta ise okuduğunuz kitabın bazı yerlerinin altını çizmektir. Ama öyle her noktanın değil, önemli gördüğünüz olmazsa olmaz dediğiniz noktaların altı çizilmeli. Hatırda kalınması istenen bu satırlar özet çıkarırken altın değerinde olabilir.

Mesajı İyi Anlayın!

mesajı iyi anlayın

Yazar kitapta mutlaka bir mesajı vermek isteyecektir. Okurken bu mesajın ne olduğunu fark etmek oldukça önemli! Zira çıkan özette kitabın temasına bağlı kalınması gerekir. Kısa notlarda ve altı çizilen satırlarda ana düşünceden ayrılmayın!

Okuma Hızlı Olmalı!

Okuma Hızlı Olmalı

Okuma süresi ideal bir özet çıkarmak için önemli bir aşama. Yazar kitabı uzun tuttu ise de okuma süresi kısa olmalı. Çünkü kitap ne kadar kısa zamanda bitirilirse akılda kalması o kadar kolay olacak ve özet çıkarırken kitaba geri dönmenizi azaltacaktır.

Özete Nasıl Başlanmalı?

Özete Nasıl Başlanmalı

Özete başlarken kitabınızın anlatımı nasıl başladı ise sizde öyle başlamalısınız. Ayrıca kitaptaki kahramanlar, tarihler ve yerler ile ilgi bir tanıtım yapabilirsiniz.

Zaman Kipi Kullanımına Dikkat!

Zaman Kipi Kullanımına Dikkat

Özet çıkarırken kullanılacak zaman kipi önemlidir. Bu yüzden “geniş zaman, di’li geçmiş zaman ve miş’li geçmiş zaman” kullanılabilir. Genelde geniş zaman kullanılır ama bu üç kipi de tercih edebilirsiniz. Önemli olan özetin tamamında aynı kipi kullanmaktır. Buna dikkat etmelisiniz! Olaylardaki akış kitaptaki akış ile paralel olmalı. Geçen olayların kronolojik sıralaması özet içinde de sağlanmalıdır. Aksi halde zaman-mekan karmaşıklığı yaşayabilirsiniz.

Özet Kaç Sayfa Olmalı?

Özet Kaç Sayfa Olmalı

Kitap özetlerinin kaç sayfa olması noktasında herhangi bir kural yoktur. Önemli olan karakter tahlilleri, olay akışı ve ana düşünce gibi unsurlara yeterli ölçüde yer verilmesidir. İyi analiz edilerek doygun ve doğru bir özet çıkarmak yeterlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı