Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?


0

Kitap okumak ülkemizde “Hobileriniz nelerdir?” sorusunun kalıp yanıtlarından oldu fakat ne yazık ki bu yanıtı verenlerin dahi pek çoğu kitap okumuyor. Okumamak da beraberinde konuşamamayı ve dinlememeyi getiriyor. Bu yüzden önce şunu idrak etmek gerekiyor; Kitap okumak hobi değil bir alışkanlıktır ve sadece okuyan kişiye değil topluma da çok şey kazandırır. Günümüzde pek çok insan ne yazık ki bunun bilincinde değil ve kitap okumak yerine bilgisayarda ya da telefonda zaman geçirmeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca da bu kişilerin yetiştirdiği çocuklar da okumayan bireyler olarak yetişiyor. Halbuki kitap insanın en iyi dostudur. Çocuğunuzun iyi bir dosttan mahrum kalmasını ister misiniz? Cevabınız hayırsa gelin yazımıza birlikte şöyle bir göz atalım.

Ağaç Yaş İken Eğilir

Ağaç Yaş İken Eğilir

Pek çok alışkanlıkta olduğu gibi kitap okuma alışkanlığı da erken yaşlarda kazanıldığında etkili oluyor. Bunun için de en büyük görev aileye düşüyor. Unutmayın kendinizde olmayanı çocuğunuza veremezsiniz. Çocuğunuzun okuyan bir birey olması büyük ölçüde size bağlı. Okumayı öğreninceye kadarki süreçte sizi zihnine okuyan ebeveynler olarak kodlamalı ki taklit ederek öğrenme sürecinde ona bu alışkanlığı aşılayabilesiniz. Peki okumayı öğrenene kadar ne yapabilirsiniz?

İyi bir okuyucu olmanın ön koşulu iyi bir dinleyici olabilmektir. Çocuğunuza önce dinlemeyi öğretin. Ona bebeklikten itibaren masal okuyabilirsiniz. Anlamaz ki diye düşünmeyin, masalı anlamasa da sizin onunla konuştuğunuzu algılayıp dinlemeyi öğrenecek ve sizin sesinizi duyduğunda dikkatle ve keyifle dinlediğini fark edeceksiniz.

Yaşa ve Cinsiyete Uygun Kitaplar Seçin

Yaşa ve Cinsiyete Uygun Kitaplar Seçin

Renkler, resimler, fotoğraflar artık çocuğunuzun dikkatini çekmeye başladı mı? O zaman ona resimli hikaye kitapları alarak başlayabilirsiniz. Ona resimleri göstererek ilgisini çekebilir sonra ona orada anlatılanları okuyabilirsiniz. Özellikle okula başladığında birden sadece yazı olan kitapları okumasını istemek çocuğunuza itici gelebilir. Kitap okumanın eğlenceli bir şey olduğunu ona aşılamak için resimli kitaplarla başlamanız önemli. Resimler dikkatini çektiğinde çocuğunuz orada anlatılanları merak edecek ve keyifle okuyacaktır. Özellikle onun ilgisini çekebilecek resimleri içeren kitapları seçmeniz de önemli. Örneğin oğlunuz arabaları seviyorsa ona araba resimlerinin olduğu kitapları seçerek başlamanız onun dikkatini daha çok çekecektir.

Boyama da Olsa Kitap Kitaptır

Boyama da Olsa Kitap Kitaptır

Çocuğunuzda kitaplara karşı sempati oluşturmanın bir başka yolu da boyama kitaplarıdır. Ona sevdiği karakterlerin, ilgisini çeken resimlerin bulunduğu bir boyama kitabı alarak kitabı onunla birlikte boyayabilir hatta boyadığı resimlerle ilgili sorular sorarak kafasında resimlerle ilgili hikayeler oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Sevdiği Kitapları Oyuna Çevirebilirsiniz

Sevdiği Kitapları Oyuna Çevirebilirsiniz

Çocuğunuza kitap okurken birden okumayı yarıda kesip kitaptaki kahramanın bundan sonra ne yapacağını ya da ne söyleyeceğini tahmin etmesini isteyebilir bildikçe ona küçük ödüller verebilirsiniz. Böylece hem çocuğunuzun yorum ve hayal gücünün gelişmesine yardımcı olabilir hem de kitap okumayı onun için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ona Sevimli Bir Kütüphane Yapın

Ona Sevimli Bir Kütüphane Yapın

Kitaplarla yeni tanışan çocuklarınız için kitapların sevimliliğini kitaplıklara da taşımak mümkün. Tercihinizi çocuklar için tasarlanan renkli mini kitap standlarından veya duvara monte edilen timsah vb. hayvan figürlü kitaplıklardan yana kullanabilirsiniz. Düşündüğünüz büyük bir kütüphaneyse o zaman renkli büyük kitaplıklar alabilir ve her rafı doldurduğunda ona güzel sürprizler yapabilirsiniz. Örneğin rafta son bir kitaplık yer kaldığında oraya sevdiği çikolatayı koyabilir, kitabı oraya koyduğunuzda çikolatayı ona verebilirsiniz.

Çocukken Bu Alışkanlığı Kazanamadıysanız Üzülmeyin

Çocukken Bu Alışkanlığı Kazanamadıysanız Üzülmeyin

Elbette bu alışkanlığı çocukken kazanamamış veya türlü nedenlerle kitap okumaktan soğumuş olabilirsiniz. Bu yüzden kendinizde ben kitap okumayı sevmiyorum şeklinde bir algı da oluşturmuş olabilirsiniz. Bunun tek bir nedeni var: dayatılan kitaplar.

Herkesin ilgi alanı farklıdır ve herkes her kitabı okumak zorunda değildir. Bu yüzden hiçbir zaman kitap okuma bir dayatma olmamalı ve herkes okuyacağı kitabı kendi ilgi alanına göre seçebilmeli. Aksi takdirde okuma oranı düşük bir toplum olarak kalır, bizim insanımız okumuyor serzenişlerinden öteye geçemeyiz.

Bir kitabın ne anlattığını öğrenmek için baştan aşağı kitabı okumanıza gerek yok. Kitapların arkasındaki tanıtım yazılarından ya da internetteki kitap özetlerinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle kitapla ilgili okuduklarınız ilginizi çekerse kitabı okursunuz, ilginizi çekmezse okumazsınız. Böyle de olur mu ki demeyin, inanın bu, bir kitabı okumaya başlayıp da sıkılıp kitabın sayfalarında debelenmekten çok daha iyidir.

İlginizi çeken kitapları buldunuz. Şimdi ister onları en baştan bir liste yapın ve okudukça yanına kendinizce işaretler koyun isterseniz kitapları okudukça bu listeye kendiniz ekleyin ve belli bir sayıya ulaştıkça kendinize ödül verin.

Tüm bunlar size çocukça gelebilir fakat dediklerimizi yapmaya başladıktan sonra emin olun kitap okumak sizin için bir zorunluluk olmaktan çıkıp keyifli bir etkinlik haline dönüşecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı