Kış Mevsiminin Gelmesiyle Kendini Gösteren Boğaz Ağrılarına İyi Gelen 7 Şey

Boğaz ağrısı ve salgınlara evde hazırlayabileceğiniz karışımlarla rahatça çözüm üretip, atlatabilirsiniz.


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Soğuk havaların gelmesiyle beraber birçok hastalık da kendisini göstermeye başlıyor. Özellikle kaçınılması zor olan boğaz ağrılarından çoğu insan yakınıyor. Ağrısının yani sıra yeme, yutkunma ve konuşmada zorluk da cabası. Bu da günlük hayatta epey zorluklara neden olabiliyor. Hâlbuki bu hastalığa yakalanmadan evde hazırlayacağınız kolay karışımlarla önleminizi alabilir veya kolayca hastalığı kolayca atlatabilirsiniz.

 1. 1 Su Her Derde Deva!


  Suyun faydası saymakla bitmez. Bol su tüketmek gözeneklerin açık ve nemli kalmasını sağlar. Böylece ağızda oluşan kuruluk hissi ve boğazdaki tahriş önlenecek mukusun kolay çözülmesini sağlanır. Ancak içtiğiniz suyun dolaptan çıkmış soğuk su değil, ılık su olması gerekiyor. Çünkü soğuk su boğazınızı tahriş edebilir.

 2. 2 Su, Tuz Ve Karbonat Karışımıyla Bol Bol Gargara Yapın!


  Bir su bardağı ılık suyun içine atacağınız bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat ile hazırlayacağınız karışımla gargara yapın. Böylece hem boğazınız yumuşar hem de boğazınızdaki mikroplar ölür. Ancak karışımı yutmamaya dikkat edin.

 3. 3 Şifa Kaynağı Bitki Çayları!


  Bitki çayları birçok hastalığa iyi gelir. Özellikle boğaz ağrısı için içeceğiniz ıhlamur ve adaçayı boğazınızı gerçekten yumuşatacaktır. Ayrıca ekinezya çayı içmeniz de bağışıklığınızı güçlendirerek sizi hastalığa karşı korur. Bu yüzden bitki çaylarının günlük hayatınızda kullanmayı sevmeseniz de hastalık döneminizde kendinizi zorlamaya çalışın.

 4. 4 Mucize Karışım; Bal, Limon Ve Zencefil!


  Hepsinin ayrı ayrı pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Boğazınızı yumuşatan bal, anti bakteriyel özelliğiyle limon ve doğal balgam söktürücü olan zencefil ile hazırlayacağınız mucize karışım ise özellikle boğaz ağrısına birebirdir. Bunun için bir miktar ılık suya 3 kaşık bal, yarım limon suyu ve bir çay kaşığı toz zencefili eklemeniz yeterli.

 5. 5 Sigara Ve Nargile Gibi Tütün Ürünleri Sağlığa Zararlıdır!


  Sigara ve tütün ürünleri başlı başına zaten sağlığınıza düşman. Sigaranın en hafif zararı bile boğazda tahrişe, ağrıya ve öksürüğe sebep olur. Bu yüzden vücudun bağışıklık sistemini düşüren sigara ve tütün ürünlerinden sağlığınız için uzak durmanız gerekiyor.

 6. 6 Yediklerinizin Ilık Olmasına Dikkat Edin!


  Yediğiniz besinlerin çok sıcak veya çok sıcak olması boğazınızdaki tahrişin artmasına sebep olabilir. Bu nedenle boğazınız tahrişliyken yiyeceklerinizi ve içeceklerinizin ılık olmasına dikkat edin. Aksi takdirde boğazınızdaki tahriş artabilir. Eğer boğazınızdaki şişlik ve tahriş fazla ise püre veya pilav gibi çiğnemeyi ve tutması kolay olan besinleri tüketmenin sizin için daha iyi olacaktır.

 7. 7 Nem Seviyesi Çok Önemli!


  Soğuk havaların gelmesiyle evlerde yanmaya başlayan kalorifer, soba veya elektrikli ısıtıcı nedeniyle sabahları uyandığımızda ağız kuruluğu veya tahriş olmuş bir boğazla karşılaşıyoruz. Bunun sebebi ortamın fazla ısınacak bulunduğunuz yerin nem seviyesinin düşmesinden kaynaklanır. Oysa kalorifer veya sobanın üzerine bir kap su veya ıslak bir bez koyarak buharlaşmayı sağlayabilir ve ortamın nem seviyesini kolaylıkla dengelemiş olursunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı