Kilo Aldırmayan Yiyecekler


0

Yemek yemek, hepimiz için önemli. Bazılarımız için daha az kilo almak, bazılarımız için doğru beslenme ile kilo vermek gibi farklı noktalarda olsa da ortak olarak kilo aldırmayan yiyecekler en doğru tercihlerimiz arasında. En düşük kalorili sebze ve meyveler dâhi, kilo almakla özdeşleşmişken listemiz biraz dar. Fakat nişasta içermeyen sebze ve meyve tüketimi bu konuda doğru rotayı çizmemize yardımcı olacak.

Listemizdeki yiyeceklere geçmeden önce, basit iki noktaya değinmek istiyoruz. Kilo aldırmayan yiyecekler listesinde yer alan gıda maddelerinin iki ortak özelliği vardır:

  • Kalorileri düşüktür
  • İçeriklerinde, doygunluk hissi veren lifler vardır

Yine de uyaralım: Her şeyin fazlası zarar. Kilo aldırmıyor diye belli bir besine odaklanıp, onu çok fazla tüketmek hata olur.

Kereviz Sapı

Kereviz Sapı

İçeriğinin %95’i su olan kereviz sapı, sağlığa çok faydalıdır. Potasyum, lif ve folik asit bakımından zengin olan kereviz, günlük K vitamini ihtiyacının üçte birini karşılar. Bir porsiyonunun 6 kalori olması da onu kilo aldırmama konusunda başarılı yapar. Bütün bunlar ise taze tüketim hâlinde geçerlidir.

Kıvırcık Kara Lahana

Kıvırcık Kara Lahana

Bir fincanda 33 kalori taşıyan kıvırcık karalahana, her porsiyonda 3 gram proteine ve 2,5 gram yağa sahiptir. Üstüne üstlük, omega-3 yağ asidi içeren ender sebzeler arasında olan kıvırcık karalahana folik asit ve vitamin bakımından da hayli zengindir.

Yaban Mersini

Yaban Mersini

Antioksidan konusunda akla gelen ilk meyveler arasında yer alan yaban mersini, bu konudaki besleyici içeriğiyle tüm meyvelerin de önünde. Üstelik, bir fincanında günlük lif ihtiyacının %14’ünü barındıran yaban mersini 85 kalorilik yapısıyla kilo aldırmayan yiyecekler listesinin en lezzetli tercihleri arasında.

Salatalık

Salatalık

Bir porsiyonunda 16 kalori olan salatalık, bu durumu yapısının büyük kısmının sudan oluşmasına borçlu. Besin bakımından zengin olan maddeleri ise çoğunlukla kabuk ve çekirdeklerinde bulunuyor. Soymadan yendiği takdirde lif ve göze iyi gelen betakaroten tüketimi gerçekleştirilir.

Domates

Domates

Sofraların değişmez süsleri arasında yer alan domateslere kırmızı rengi veren likopen, aslında vücudun kronik hastalıklara karşı güçlenmesini sağlayan bir karotenoit. Bunun haricinde domates A, B2, C vitamini ve folik asit, potasyum, krom ve lif bakımından da hayli zengindir. Bütün bu faydalarının yanı sıra orta boy bir domatesin sadece 25 kalori içerdiğine inanmak oldukça güç. Fakat doğru!

Greyfurt

Greyfurt

Günlük, düzenli greyfurt tüketiminde kilo kaybı kaçınılmazdır. Çünkü bu meyve kan şekeri düzenlemesini gerçekleştirmenin yanı sıra, tokluk hissi gibi etkiler içeriyor. Yarım greyfurt, içerdiği 50 kalorinin yanı sıra C vitamini bakımından güçlü içeriğiyle de kansere ve kalp sorunlarına ilaç niteliğinde. Kolesterolü düşüren, sindirimi kolaylaştıran greyfurt, folik asit içeriğiyle de hamile kadınlar için tam bir sağlık deposu.

Brokoli

Brokoli

Çiğ veya buharda hafif pişmiş biçimde tüketildiğinde brokoli, sağlık konusunda iddialı bir lezzeti bize sunuyor. Vücuda istem dışı şekilde aldığımız kanser yapıcı maddelerin etkisiz hâle gelmesini sağlayan sulforafan içeriğiyle brokoli A, C, K ve E vitaminleri bakımından da dopdolu bir yapıya sahip. Bir porsiyonunda günlük lif ihtiyacının % 20’sini karşılayan brokolinin, bir porsiyonu sadece 31 kalori taşıyor.

Turuncu Kavun

Turuncu Kavun

Göz sağlığı konusunda en yararlı vitamin olan A vitamini içeren betakaroten, turuncu kavunda fazlasıyla mevcut. Üstelik bu konuda adını hep duyduğumuz portakala, greyfurta, şeftaliye ve mango gibi pek çok turuncu meyveye kıyasla katbekat fazla şekilde mevcut! Bir fincan turuncu kavun, günlük A ve C vitamin ihtiyacımızı tamamen karşılarken, potasyum içeriğiyle de sağlığımıza daha da etki yapıyor. %90’ı su olan turuncu kavunun bir porsiyonunda 55 kalori bulunuyor.

Karnabahar

Karnabahar

Kronikleşmiş hastalıklara karşı vücudu güçlendiren antioksidanlar ve fitokimyasallar, karnabaharda oldukça fazla mevcut. Dahası folik asit, lif, K ve C vitaminleri bakımından da vücut için bir sağlık kurumu niteliği taşıyan karnabaharın bir porsiyonu sadece 25 kaloridir.

Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlen, orman meyvelerinin hemen hemen hepsi gibi C vitamini ve antioksidan konusunda zengin bir besin kaynağıdır. Sindirimi kolaylaştıran, uyanık kalmayı sağlayan ve dokuları sıkılaştırdığı için cildin genç görünmesine yol açan böğürtlenin bir porsiyonunda 62 kalori bulunuyor.

Marul

Marul

Salataların vazgeçilmez süsü, kıvırcık veya göbek olması fark etmeden 10 ilâ 20 kalori içeriğiyle kilo aldırmayan marul; demir, A ve C vitamini ile folik asit açısından da hayli zengin.

Portakal

Portakal

Cilt bakımı konusunda iddialı bir meyve olan portakal, C vitamini konusundaki zenginliğinin yanı sıra sadece 80 kalori içermesiyle de kilo aldırmama konusunda iddialıdır. Kabuğundaki liflerle kolesterolü düşürerek kan şekerini düzenlemesi de cabası.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı