Kiev’in Gezilecek Yerleri


2

Ukrayna’nın başkenti Kiev, 7000 yıl öncesine dayanan medeniyetler zinciri, Bizlerden bir parça olan Hunlar ayrıca Gotlar ve Romalılar burada yaşamıştır. 5. Yüzyıldan başlayarak Slavlar ve Kazaklar’ında burada yaşadığı bilinmektedir. Bunca yıllık tarihi değere sahip Kiev’in gezilecek yerleri;

Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı - Kiev'in gezilecek yerleri

Başkent Kiev’in Maidan Nezalezhnosti diğer adıyla Özgürlük Meydanı merkez meydanıdır. 1990 yılında Ukrayna bağımsızlık hareketlerinin başlangıcından beri meydan mitingler için geleneksel bir yer halini almıştır. Meydanın birçok simgesel ismi vardır; Granit’te Devrim, Kuçma Olmayan Ukrayna, Portakal Devrimi, Euromaidan.

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

11. yüzyılda inşa edilen katedralin mimari tarzı baroktur. Başlangıçta bir bina olarak tasarlanan mimari günümüze birçok ek yapılmış bir şekilde ulaşmıştır. Hristiyan mezheplerinden Ortodoks ve Katolik inançlarının birçok dini törenine ev sahipliği yapmıştır.

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Ve Anavatan Heykeli

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Ve Anavatan Heykeli

1974 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müze başka bir isimle daha anılmaktadır: II. Dünya Savaşı Müzesi. Müzenin açık alanında savaş anı canlandırılmış dev bir heykel bulunmaktadır.   Sovyetlerin Hitler Almanya’sını yenmesi anısına yapılan müze savaş dönemine ait pek çok tarihi eseri barındırıyor.

Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra)

Pechersk Lavra

1051 yılında kurulmuş olan Mağaralar Mastırı şehrin en önemli dini yapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Manastırın bünyesinde 18 adet kilise bulunmaktadır. Aynı zamanda kilisenin içerisinde yer alan Mikro Minyatür Müzesi gibi farklı bölümlerde mevcuttur. Manastırın bu kadar popüler olmasını sağlayan şey ise manastırın altındaki mağaralardır.

Altın Kapı (Golden Gate)

Golden Gate

 

Altın Kapı 1017-1024 yılları arasında Yaroslav Mudri’nin verdiği emirle yapılmıştır. Mimari üzerinden güneşin doğması nedeniyle halk arasında ”Gökyüzü Kapısı” denilmektedir. Mimarinin bir kısmı yıkılsa da kapı günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Kalan mimari kısım ise restore edilerek günümüze taşınmıştır.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

1108-1113 yılları arasında kurulmuş olan St. Michael Altın Kubbeli Katedral şehrin önemli dini yapıları arasında yer almaktadır. Katedralin en tepesinde Başmelek Mikail’e adanmış bir anıt yer almaktadır.  Zaman içerisinde çevresine barok yapılar inşa edilen katedral zaman zaman restore edilmektedir. Kiev’in gezilecek yerleri içerisinde kesinlikle görmeniz gereken bir yer!

Mariinsky Park Ve Mariyinsky Sarayı

Mariinsky Park Ve Mariyinsky Sarayı

1874 yılında kurulan ve şehrin en popüler parklarından biri olan Mariinsky Park, yürüyüş yapmak isteyen ve gürültüden uzaklaşmak isteyenler için harika bir tercihtir. Parkın içerisindeki Mariinsky Sarayı 1744-1752 yılları arasında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından Francesco Bartolomeo Rastrelli’ye yaptırılmıştır.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Merkezden uzaklaşıp köy hayatını merak edenler için mükemmel bir fırsat burası. Açık hava müzesinde yöresel evler, yel değirmenleri, çiftlikler, kafe ve restoranlar yer alıyor. Müze içerisinde 300 adet bina 70.000 parça eserden koleksiyon sergilenmektedir.

Ulusal Opera Evi

Ulusal Opera Evi

Şehrin barok örneklerinden biri olan opera 1867 yılında açılmıştır. Mimarinin içerisinde Güzel Sanatlar Müzesi alıyor. Kiev’in gezilecek yerleri listesinde atlamamanız gereken bir yer.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı