Kars’ta Gezilecek Yerler


2

Yaşadığı değişim ve birbiri ardına atılan adımlarla turizmde Doğu Anadolu Bölgesi’nin parlayan yıldızı haline dönüşen Kars’ta gezilecek yerler o kadar güzel ki ayrılmak istemeyeceksiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

13 km’yi bulan kayak pistleri, kristal karı, lüks otelleri, sarıçam ormanları ve kayak okullarıyla, kayak merkezi dünya kalitesindedir. Kars şehir merkezinden 45 dakikada ulaşılan kayak merkezinde kasım-nisan döneminde kayak yapılabiliyor.

Kars’ta Gezilecek Yerler: Sarıkamış Trekking Rotaları

Sarıkamış Trekking Rotaları

21 farklı güzergahta, 256 km uzunluğunda yürüyüş parkuruna sahip olan Sarıkamış, 356 km bisiklet parkuru ve 428 km’lik şahane manzaralı araç yolu ile doğanın tadına varmanızı sağlıyor.

Çıldır Gölü

Çıldır Gölü - kars gezilecek yerler

Kars ile Ardahan’ın arasında yer alan Çıldır Gölükış aylarında bölgenin soğuğu ile donuyor. Göl kıyısında salaş restoranda donmuş gölde avlanan sazan ve kefal balıklarının tadına bakabilirsiniz.

Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi

Kars'ta Gezilecek Yerler - Ebu’l Hasan Harakani Türbesi

Kars ve çevresindeki kilise, camii, türbe gibi yapılar bölgenin zengin kültürel geçmişini simgeliyor. ermenilerden kalan kiliseler, Caferilerin camileri, Kars Havalimanı’na da ismini veren ve Anadolu’ya ilk gelen evliyalardan biri olan Ebul Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi, şehrin en çok ziyaret edilen kutsal yerleri arasında yer alıyor.

Kars’ta Gezilecek Yerler: Özgün Rus Mimari Eserleri

Özgün Rus Mimari Eserleri

Osmanlı-Rus Savaşı’nın sonunda başlayan ve 40 yıl devam eden Kars’ın Rus işgalini, şehrin dört bir yanındaki mimari yapılarda görmek mümkün. Ruslar tarafından askeri garnizon şehri olarak ilan edilen Kars’ta 19. yüzyıl Baltık mimarisi etkisinde yapılan binalar ve uygulanan şehir planı rahatlıkla hissediliyor. Defterdarlık Binası, Hekim Evi, Sağlık Müdürlüğü, Eski Vali Konağı ve Tuncer Güvensoy Evi bu yapıların en önemli örneklerinden.

Katerina Kışlık Av Köşkü

Kars Gezilecek Yerler - Katerina Kışlık Av Köşkü

Kışlık Av Köşkü, Sarıkamış ormanları içerisinde bulunan ve 19. Yüzyıl Baltık mimarisi örneğini taşıyan bir binadır. Bir dönem tugay komutanlığı denetiminde kalmış bina, korumaya alınmıştır. Kendinizi Rusya’da hissettirecek bu bina, yeşillikler içinde harika bir manzaraya sahiptir.

Kars’ta Gezilecek Yerler: Kuyucuk Kuş Cenneti

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Kars’ın 55 km doğusunda Türkiye ile Ermenistan sınırı arasında 3 milletin uygarlığına sahne olmuş tarihi bir ören yeridir. Kalıntıları görülen yapıların büyük çoğunluğu İ.S. 8 ile 13. Yüzyıllar arasında yapılmıştır. “Binbir kiliseli şehir” adıyla anılan Ani, Ortaçağ’ın önemli kentlerinden biriymiş. Bugün geriye pek çok kalıntı bırakmış. Ermeniler için de önemli kutsal bir yer olan Ani Harebeleri, Kars’da gezilecek yerler arasındadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Özlem Çelik
1977'de İstanbul' da doğdu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4 yıllık lisans mezunu. İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi ve İK Eğitmeni. İçerik Yazarı ve Editör. Evli ve Mücahit Meriç'in annesi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı