Karın Bölgesi Yağlarından Kurtulmanızı Sağlayacak 11 Tüyo

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenler, birçok farklı yöntemlere başvurmaktadır. Fakat yazımızda yer alanları denemeden alternatiflerini düşünmeyin!


1

Genellikle karın bölgesinde bulunan yağlar hoş görünmez ve kişiyi rahatsız eder. Bu yağlardan kurtulmak için birçok bilimsel yol bulunmaktadır. Ancak bunun için güçlü bir irade gerekiyor. Karın yağlarının kişiyi rahatsız ettiğini fark eden birkaç kişi de bundan para kazanmaya çalışmaktadır. Kendi çaplarında hurafeler uydurmaktalar ve maalesef insanları da inandırmaktadırlar. Sakın bu hurafelere inanmayın. Karın bölgesindeki yağları eritmek için sauna eşofmanlarla antreman yapmanıza, iğrenç karışımlar içmenize ve yağ yakıcı kremler kullanmanıza hiç gerek yok. Yapmanız gereken tek şey size vereceğimiz 11 tüyoyu pes etmeden uygulamak!

Haydi, hep birlikte motivasyonumuzu hiç bozmadan yağlarımızı yakalım!

 1. 1 Aldığınız kalori miktarı, verdiğiniz kalori miktarından daha az olmalı


  Bazı hesaplamalarla almanız gereken kalori miktarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

  Alacağınız Kalori Miktarı: Bazal Metabolizma Hızı (kcal) + Gün İçerisinde Harcadığınız Kalori

  Bazal Metabolizma Hızı;

  Erkekler için: 24 x kilo (kg) x 1 kcal

  Kadınlar için: 24 x kilo (kg) x 0.95 kcal, formülleriyle hesaplanır. Bu formül Dünya Sağlık Örgütü Pratik Hesaplama formülüdür. 

  Bazal metabolizma hızınıza, gün içerisinde harcadığınız kaloriyi de ekleyerek toplam tükettiğiniz kalori miktarını çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

 2. 2 Akşam 19:00’dan sonra hiçbir şey yemeyin!


  Günlük yemek ihtiyacınızı 5 öğüne bölerek saat 19:00’a kadar almalısınız. Bu 5 öğün, 3 ana ve 2 ara öğün şeklinde olmalıdır. Yağ hücrelerinin enerji sağlayabilmesi için uzun süre aç kalmalı ya da uzun süre düşük tempo da egzersiz yapmalısınız.

 3. 3 Düşük glisemik indeksli karbonhidratları yiyin


  Glisemik indeks, karbonhidratların insan vücudundaki kan şekerini ne kadar yükselttiğini gösteren değerdir. Düşük, orta ve yüksek olarak üç grupta sınıflandırılır. Böylelikle kana karışma hızları öğrenilebilir. Kan şekeriniz ne kadar yükse olursa vücudunuz o kadar pankreanstan insülin salgılar. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar, kan şekerinizi yükseltir ve hızlı kilo almanıza neden olur. Çünkü pankreanstan salgılanan insülin kilo almanıza neden olur. Bu nedenle düşük glisemik indeksli gıdalar tercih edilmelidir. 

  Yeşil sebzeler, tam çavdar ekmeği, çiğ havuç, bakliyatlar, kabak, patlıcan ve bol lifli meyveler düşük glisemik indeksli gıdalara örnek verilebilir. Beslenme planı yaparken günlük karbonhidrat ihtiyacınızı glisemik indeksi düşük olan gıdalardan almaya dikkat etmelisiniz. Kan şekeriniz, bir anda yükselmeyeceği için vücudunuz insülin sağlamayacak ve siz de kilo almamış olacaksınız. 

  Un ve şeker, yüksek glisemik indeksli gıdalar olduğu için karın bölgenizin yağlanmasına neden olur.

 4. 4 Lifli gıdaları tercih edin!


  Lifli gıdalar, karbonhidratların kana karışım hızını düşürür ve tokluk hissi verir. Bu yüzden karın yağı yakımına olumlu katkısı vardır. Yeşil yapraklı sebzelerde ve tahıllarda bol miktarda bulunur. Ayrıca lifli gıdaların, mide florasına koruyucu etkisi bulunmaktadır.

 5. 5 Düzenli olarak kardiyo yapın!


  Yağ yapmak için mutlaka kardiyo yapılmalıdır. Ancak kardiyo hakkında yeterli bilgisi olmayan kişiler bunu nasıl yapacaklarını bilmemektedir. Bu konu da biz siz yardımcı olalım.

  Kardiyo iki şekilde yapılır. Biri sabah aç karnına, diğeri ise gün içinde ve ya akşamüstü tok karnına. Bu işi seçeneğin yapılma şekli birbirinden farklıdır.

  Sabah aç karnına yapmak istiyorsanız, 1 saat boyunca 120 nabız/ dakikayı geçmeden kardiyo yapmalısınız.

  Gün içerisinde ve ya akşamüstü tok karnına yapmak istiyorsanız, HIIT antremanı yapabilirsiniz. HIIT’in açılımı, High Intensity Trainingdir. Yani birkaç defa nabzını yükseltmek, ardından düşürmektir. Bu kardiyoyu, 15-30 dakika aralığında yapabilirsiniz.

 6. 6 Direnç antremanı yapın ve yapmaktan korkmayın!


  Ağırlık antremanlarının karın yağı yakmadığı söylenir. Ancak bu doğru değildir. Kas yoğunluğu arttığında metabolizma daha çok enerji sağlar. Bu da yağ yakar. Örneğin, bir aracın motor kapasitesi yükseldikçe yakıt tüketimini de artar. İnsan vücudunu da buna benzetebiliriz.

 7. 7 Karın kası antremanı yaparken az ağırlıkla çok tekrar yapın!


  Çok ağırlık kaldırmak karın yağ yakımını arttırır, düşüncesi yanlıştır. Az ağırlıkla çok tekrar yapılması daha doğrudur.

 8. 8 Bol bol su için!


  Vücudumuzun yüzde 60’ı, kaslarımızın yüzde 70’i sudur. Vücudumuzda gerçekleşen birçok olayın içerisinde bulunan su, yağ yakımı için de önemli bir rol oynamaktadır. 25-30 kiloya 1 litre olacak şekilde su tüketmelisiniz.

  İnsan vücudunundaki birçok olay su ile gerçekleşmektedir. Vücudun %60’ı, kasların ise %70’i sudur. Su, yağ yakımını hızlandırır. 25-30 kiloya 1 litre su tüketilmelidir.

 9. 9 Stresten uzak durun!


  Stres sonucu vücutta kortizol hormonu sağlanır ve bu da yağlanmaya neden olur. Bu yüzden mümkün oldukça stres yapılmamalıdır.

 10. 10 Zararlı içecekler tüketmeyin!


  Şekerli ve alkollü içecekler vücuda ciddi zararlar verir. Bu zararlardan biri de yağlanma yapmasıdır. Bunun dışında taze sıkıldığını düşündüğümüz meyve sularından, kutu içeceklerden ve şekerli kokteyllerden de uzak durmalıyız.

 11. 11 Düzenli şekilde uyuyun!


  Vücudun düzenli çalışması için uyku çok önemlidir. Bu yüzden günlük 7-8 saat uyulması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı