Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?


0

İçinde özgürlük duygusu olan her gezginin hayallerinin bir köşesinde yatan tatilin adıdır karavanla tatil. Zira özgürlüğün ikinci adıdır. Hele yollarda zaman geçirmek bir tutku ise karavan tam size göre bir tatil demektir. O kadar keyifli bir yolculuktur ki bir yandan özgürlüğün tadını çıkarırken diğer yandan ikinci kez ne zaman çıkacağınızın planlarını yapmaya başlayabilirsiniz. Doğada, ormanda belki küçük bir köyü keşfetmek için yollara düşmenin hazzı nasıl tarif edilir ki? Ancak tatilinizde bir düzen olsun, kurallar koyulsun istiyorsanız vakit kaybetmeden bir deniz kıyısında beş yıldızlı bir otelde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ama tüm sınırları ben çizeyim diyorsanız da karavan tam size göre. İster deniz kenarında, ister bir orman köyünde olabilirsiniz. Saati falan hiç önemli değil. İstediğiniz zaman uyanabilir, istediğiniz zaman kahvaltı yapabilirsiniz. Menüde kahvaltı açık büfede olabilir oda kahvaltı da olabilir. Peki, tadını çıkaracağınız, ikinci kez gitmek isteyeceğiniz ve kurallarını sizin koyacağınız karavanla tatil nasıl yapılır?

Konaklama güzergâhı ve tatil planını iyi yapın

Tatil rotası

Tatile çıkmadan önce planlamanızı ve rotanızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Bu amaçla karavan kampları önemli avantajlar sunuyor. Tuvalet, banyo ihtiyacının yanında araca elektrik ve su depolama yapacağınız imkânlar bunlardan bir kaçı. Dünya’da ve Türkiye’de kamplar genellikle bol yeşillikli, doğası güzel yerlere konumlanmış durumda. Karavanla tatil her ne kadar özgürlük sunsa da bu kamplarda kalmanızda fayda var. Ayrıca kamplarda karavan kültürünü de öğrenebilir, birçok gezginle tanışıp karavan hikâyeleri dinleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Karavanla Tatilin Öncelikleri

Karavan Tatil Özellikleri

Güzergâhını belirledikten sonra yapılacak ilk iş yoldaşınız, sırdaşınız olan karavanın bakımlarını yaptırmak olmalı. Yok, eğer aracı kiralayacaksanız tüm aksamlarının çalışıp çalışmadığına bakın. Özellikle ısıtıcı ve soğutucu sistemlerin çalıştığından emin olun. Yoksa tatiliniz çok can sıkıcı bir hal alabilir. Karavan içinde sabitlenmemiş ve kırılabilecek eşya bırakmayarak virajlarda devrilip zarar göreceklerine engel olacak tedbirler alın. Tabi ki dolaplarda kilitli tutulmalıdır. Maceraya başlamadan önce ihtiyacınız olacak bütün malzeme ve ekipmanları aldığınızdan emin olun. Çadır, tente, uyku tulumu ve mutfakta kullanacağınız ekipmanlar bunların başında geliyor elbette.

Karavan tatilini bir otomobil yolculuğuyla karıştırmamak gerekiyor. Çoğu zamanınız yollarda geçeceği için azami dikkat göstermelisiniz. Hız yapmak gibi bir tutkunuz var ise hemen vazgeçin zira arkanızda evinizi taşıdığınızı unutmayın. Daha özenli, daha dikkatli olma şartını getiriyor kesinlikle. Yolda daha çok sağ şeridi kullanarak ilerlemek, trafik kurallarına daha fazla uymak bunlardan birkaçı. Acele etmemek, özgürce tadını çıkararak yolculuk etmek zaten amacınız değil mi? Kestirme yolları arayarak yanlış yollara girmek size heyecan katabilir ama hiç bilmediğiniz bir yerde de kendinizi bulabilirisiniz. Tavsiyemiz normal trafik akışının olduğu ana yolları kullanmanız olacaktır.

Karavanla Tatilde Püf Noktalar

Karavan Tatil Püf Noktaları

Öncelikle güvenliğinizden emin olmalısınız. Maalesef ülkemizde karavan güvenliğine ve içindekilere zarar gelebiliyor. Değerli eşyalarınızı karavanda bırakmamanızda fayda var. Çöplerinizi uzun süre bekletmeyin, zira kokusu doğada bolca bulunan böceklerin, sineklerin sizi çabuk bulmasına neden olup tatilde keyfinizi kaçırabilir. Duş, tuvalet önemli bir ihtiyaca dönüşür karavanla tatilde. Bu yüzden kamp alanlarını tespit ederek bu alanlardan makul bir fiyatta faydalanabilirsiniz. En önemli noktalardan biriside tatil arkadaşlarının uyumu. Bir tatil köyü kadar konforlu olmadığı, her şeyin hazır gelmediği bir tatil olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden sorunsuz bir tatil için kesinlikle iş paylaşımı yapın. Bu sayede yatakların toplanması, bulaşıkların yıkanması, yemek hazırlanıp kaldırılması gibi işlerde iş paylaşımı yapılarak kimseye ekstra yüklenilmemiş olur.

Rotanız Avrupa mı olmalı yoksa Türkiye mi?

Karavan Tatil Rotanız

Öncelikle diyebiliriz ki; dört bir yanı cennet olan ülkemizin güzelliklerini karavanla keşfetmek belki de yapacağınız en güzel tatil olur. Tavsiyemiz önce Türkiye’nin saklı güzelliklerini görmenizdir. Avrupa’da bu yolculuk tabi biraz daha prosedürlere takılıyor. Her ülkenin koyduğu çeşitli izinler, belgeler hem maddi hem de mental olarak sizi daha da yorabilir. Türkiye’den gitseniz bile bu durum geçerli olacaktır. O yüzden bir karavanla gitmek yerinde uçakla gittikten sonra karavan kiralamak daha mantıklı. Bu hizmeti veren çok sayıda kiralama şirketi var. Velhasıl hem Türkiye hem Avrupa’da direksiyon sizde. Kırdığınız yere gitmekte özgürsünüz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı