Karadeniz Turuna Çıkanların Kesinlikle Görmesi Gereken Yerler


3

Son yıllarda Karadeniz turu yapmak isteyenlerin sayısı oldukça artmış durumda. Neden artmasın ki? Birbirinden güzel yerlerin, el değmemiş mekânların, eşsiz manzaralarının, yeşil ile mavinin her tonunun bir arada bulunduğu onlarca yere sahip Karadeniz. Bu kadar çok güzelliğe sahipken ve üstelik yanı başımızda bulunurken çok beklemenin bir anlamı yok öyle değil mi? Bu yüzden tatil tercihini Karadeniz’den yana kullanacak olanlar için görmesi gereken yerleri sizler için derledik. İşte Batıdan Doğuya Karadeniz’in güzellikleri…

Abant Gölü-Bolu – Karadeniz Turu Başlangıç Noktamız

Abant Gölü - Karadeniz Turu

Karadeniz turunuzun başlangıç noktası olarak kabul edebilirsiniz. Huzurlu bir tatil için harika bir konaklama noktası. Şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta olan Abant Gölü’nün kenarındaki otellerde konaklayabilir, alabalık tesislerinde Abant Alabalığının tadına bakabilirsiniz.

Safranbolu-Karabük

Safranbolu

Mutlaka duraklamanız gereken noktalardan bir diğeri Safranbolu! UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Safranbolu evlerinin dokusunu görmeden geçmeyin. Birbirinden güzel ve tarihi evler arasından geçerken fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

Amasra Boztepe-Bartın

Amasra Boztepe

Bartın şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Amasra’nın havası, denizi ve doğası bir başka güzel. Sizi Akdeniz’de hissettirebilecek bir Karadeniz kenti. En güzel manzaraya sahip yeri de Boztepe. Gezinizde burayı görmeden geçmeyin.

Erfelek Şelaleleri-Sinop

Erfelek Şelaleleri

Sinop merkeze 28 km uzaklıkla olan Erfelek Şelalelerin yolu bir hayli zorlu olsa da vardığınızda buna değeceğini göreceksiniz.  Büyüklü küçüklü 28 şelalenin bulunduğu bu bölgede muazzam fotoğraflar yakalamanız mümkün.

Çiseli Şelalesi-Ordu

Çiseli Şelalesi - Karadeniz Turu

Dünyaca ünlü bu şelale Ordu’nun incisi durumunda. Kartpostallık görüntüsü ile sizi kendine âşık edecek Çiseli Şelalesi Karadeniz turunuzda kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi.

Kümbet Yaylası-Giresun

Kümbet Yaylası

Yayla turizmi biliyorsunuz ki Karadeniz’in önemli değerlerinden. Giresun’un 60 km uzağındaki Kümbet Yaylası sık ormanlar arasında bol oksijen alacağınız bir yer.

Sümela Manastırı-Trabzon

Sümela Manastırı

Karadeniz turu kapsamında olmazsa olmaz yerlerinden birisi de Sümela Manastırı’dır. Dünya’da eşine az rastlanır bu tarihi manastır Zigana dağları üzerine kurulmuş. Hristiyanlar için büyük öneme sahip manastırın olduğu yerden göreceğiniz doğa manzarasının eşi benzeri yok! Şuan için restorasyon çalışmalarından dolayı ziyaretçi kabul etmiyor olsa da en azından bulunduğu yeri görmek de güzel olabilir.

Atatürk Köşkü-Trabzon

Atatürk Köşkü - Karadeniz Turu

Atatürk’ün sadece birkaç gece kalabildiği ama hayranlığını gizleyemediği bu mekân, Atatürk köşkü olarak korunmuştur. Orman içerisinde yer alan bu binanın manzarası oldukça etkileyici. İçinde Atatürk’ten kalma birkaç özel eşya bulunuyor. Hikayesini okumanızı ve dinlemenizi de tavsiye ederiz.

Uzungöl-Trabzon

Uzungöl

Eğer Karadeniz turu yapacaksanız muhtemelen zihninizin bir kenarında Uzungöl vardır. Uzungöl Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 100 km uzaklıkta. Öyle ki havası, suyu ve manzarasının güzelliğinden günlerce kalabilirsiniz. Birçok tesis sayesinde bu mekânın rahatlıkla tadını çıkarabilirsiniz.

Ayder Yaylası-Rize

Ayder Yaylası

Karadeniz turunun ikinci en uğrak yerlerinden olan Ayder yaylası olmazsa olmazlardan. Hatta müstakil turlar bile yapılabiliyor Ayder’e. Son zamanlarda artan kaçak yapılar her ne kadar yaylanın güzelliğine gölge düşürse de havası, mutfağı ve kaplıcaları size her şeyi unutturacak.

Ovit Yaylası-Rize

Ovit Yaylası

Rize il merkezine 52 km uzaklıkta bulunan yaylada her yıl şenlikler düzenlenmekte. Doğa ile baş başa kalınabilecek, kafanızı dinleyebileceğiniz huzurlu bir mekân. Buz gibi suyu her mevsimde akan yaylaya Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi geliyor.

Karagöl-Artvin

Karagöl Artvin

Kamp yapabileceğiniz ideal yerlerden birisi. Türkiye’nin sayılı milli parklarından birisi olan Artvin’deki Karagöl özellikle iç turizmi için önemli noktalardan sayılıyor. Huzurlu, sessiz bu mekânı genellikle fotoğraf çekmeyi severler boş bırakmıyor.

Mençuna Şelalesi-Artvin

Mençuna Şelalesi - Karadeniz turu

Karadeniz’in eşsiz şelalesinden birisi de Artvin Arhavi’de bulunan Mençuna şelalesi. Kısa bir yürüyüş yolundan sonra ulaşabileceğiniz bu mekânı Karadeniz turu listenize eklemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey