Kendini Gizleyebilme Özelliğine Sahip İlginç Hayvanlar

Kimisi avlanmak için kimisi avcısından saklanmak için kullanıyor bu özelliğini... Kamuflaj yetenekleri ile dikkatleri çeken hayvanlar...


1

Doğada öyle canlılar var ki korunma ve avlanma içgüdüleri birbirinden farklılık gösterebilmekte. Kimisi tabana kuvvet deyip kaçar, kimisi bulunduğu ortama göre şekil alabilme özellikleri sayesinde yırtıcı hayvanlardan kendilerini koruyabilir, onlara av olmaktan yırtabilir. Makalemizde kamuflaj özelliği olan baktıkça bakasınız gelecek enteresan hayvanları sizler için derledik. İşte onlardan bir kaçı.

 1. 1 Akrep Balıklar


  Bulundukları ortamda ayırt etmek mükemmel kamufle özelliği sayesinde oldukça zordur. Denizaltında bulunan ilginç canlılarından birisi olan akrep balığı sizi renkli görüntüsü ile aldatmasın! Zehirli ve tehlikelidir.


 2. 2 Baron Caterpillar


  Sadece Hindistan’da ve Güneydoğu Asya’da bulunan nadir görülen bir hayvandır. Nadir görünen derlen nesli tükenmek üzere ya da sayısı az anlamında söylemiyoruz! Bu hayvanı net göremeyeceğiniz için nadir kelimesini kullanıyoruz:) Bir ağacın dalına benzeyen vücudu ile kendini çok iyi gizleme özelliğine sahip.

 3. 3 Ölü Yaprak Kelebek


  Kanatları bir kuru yaprağı andıran bu kelebek cinsi Hindistan ve Japonya’da bulunuyor. Ölü Yaprak Kelebekleri kanatları sayesinde görünmez bir hal alır ve avcıların onu fark etmesi imkânsız olur.

 4. 4 Reef Stonefish


  Avustralya’da yaşayan bir deniz canlısı olan Reff Stonefish hem çok zehirli hem de mükemmel bir avcıdır. Avlanmak için kendini kamufle eder ve deniz altında duran bir taş görüntüsü alır.

 5. 5 Cüce Denizatı


  Sadece 27 mm boyutta olup küçük olmasının yanında ortama göre gizlenme özelliği olan cüce denizaltının, insanların ve avcı hayvanların nerdeyse fark edemeyecekleri kadar iyi kamufle olabiliyorlar.

 6. 6 Tawny Frogmouth


  Avustralya’ya has bir baykuş türüdür Tawny Frogmounth. Gecelerin yanında gündüzleri de avlanabilen bu baykuş türü ağaçların gövdelerine o kadar benziyor ki fark etmeniz biraz zaman alabilir.

 7. 7 Yapraklı Deniz Ejderhası


  Sadece Avusturalya’nın çevresindeki okyanusta bulunan ilginç deniz canlısı renkleriyle oldukça dikkat çekse de onun bir hayvan olduğunu anlamak gerçekten çok zor.

 8. 8 Yaprak Kuyruklu Gecko


  Bir diğer enteresan hayvan olan Yaprak Kuyruklu Gecko dünyada yalnızca Madagaskar adasında bulunuyor. Hayvan hiç kıpırdamadan durduğunda onu kurumuş ölü bir yapraktan başka bir şeye benzetemezsiniz.

 9. 9 Ahtapot


  Ahtapotların dünyada birçok türü var. Onlar hem avlanmak hem de av olmaktan korunmak için bulunduğu ortamın duruma göre rengini değiştirerek kamufle olurlar.

 10. 10 Underwing Moth


  Kuzey Amerika da bulunan kelebek türlerinden birisi. Aklınıza gelen o cıvıl cıvıl renkli kelebeklerde değil bu. İkinci bir kanadı olan Underwing Moth cinsi kelebek rengi sayesinde ağaçlarda fark edilmesi hiç de kolay değil.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı