Uyku Kalitesini Arttırmak İçin Püf Noktalar

Gün içindeki tüm yorgunluğu ve stresi alıp götüren uyku, kaliteli ve verimsiz olduğunda güne daha kötü başlanmasına bile sebep olabilir.


1

Hepimiz gün boyunca akşam yatağa girip güzel bir uyku çekmenin hayalini kurarız. Ancak sağlıklı ve kaliteli bir şekilde uyumak kimi zaman mümkün olmamaktadır. Uyku problemleri pek çok kişiyi sıkıntıya sokmakta ve yaşam enerjisinin düşmesine neden olmaktadır. Üstelik bu dertten mustarip olanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu sebepten dolayı söz konusu sıkıntıya çözüm aramakta olan kişilere kaliteli uyku için tavsiyeler vermek faydalı olacaktır. Eğer siz de kaliteli bir uyku için öneriler istiyorsanız aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 1. 1 Yatağınız ile Alakalı Sorunları Ortadan Kaldırın


  Söz konusu uykusuzluk olunca akla hemen sağlık sorunları ya da stres bozuklukları gelse de kimi zaman problem sandığımızdan daha da basit olmaktadır. Bunlardan biri de yattığımız yer ile sıkıntılardır.  Eskimiş yatağınız ya da yastığınızı değiştirmek veya gereğinden fazla ağır yorganınızın yerine daha hafifini tercih etmek kaliteli bir uyku çekmek içim yeterli olabilmektedir.

 2. 2 Vücudunuza Uygun Yatma Pozisyonunu Belirleyin


  Yatağınızı düzenledikten sonra kaliteli uyku için tavsiye olabilecek diğer bir detay yatma pozisyonudur. Her ne kadar yıllardır alışmış olduğunuz pozisyon size en iyisi gibi gelse de bu pozisyon nedeni ile vücudunuzda deformasyonlar olabilmektedir. Bu yüzden de yeni bir yatış pozisyonu belirlemek fayda sağlamaktadır.

 3. 3 Zihninizi Boşaltın


  Uykuya engel olan şeylerin başında zihnin fazla dolu olması gelmektedir. Kaliteli uyku için tavsiyelere ihtiyaç duyan kişilere önerilebilecek şeylerin başında bu yüzden günlük tutmak gelmektedir. Bu yöntem ile kafamızı dolduran şeylerden uzaklaşabilir ve hatta kimi zaman çözüm dahi bulabiliriz.  Günlük tutmanın faydasını hızlı bir şekilde görebilir ve rahat bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

 4. 4 Gündüz Uykularını Düzene Sokun


  Eğer gündüz uykusu alışkanlığınız var ise bunu bir düzene sokmak fayda sağlayacaktır. Eğer akşama doğru uyumayı seviyorsanız bunu mümkün olduğunca bırakmalı ve öğle uykusunu tercih etmelisiniz. Ayrıca gündüz şekerlemelerini en fazla bir saat olarak planlamalısınız. Aksi takdirde gece uykusu problemlerinize çözüm bulmak mümkün olmayacaktır.

 5. 5 Saatiniz Yakınınızda Olmasın


  Sağlıklı bir uyku için ilk ve en önemli koşul sakin bir kafadır. Ancak uykusuz kaldıkça gerilir ve ertesi güne yorgun bir şekilde başlayacağımız için stres oluruz. Giderek ilerleyen zamanı görmek de bu stresin katlanarak artmasına neden olur. Bu yüzden saatten uzak durmak strese girmemize engel olacaktır.

 6. 6 Nefes Egzersizlerini Göz Ardı Etmeyin


  Bilhassa strese bağlı olarak ortaya çıkan uyku problemlerinde kaliteli uyku için tavsiyeler arasında ilk sıralarda nefes egzersizleri yer almaktadır. Bu yöntem stresinizi dağıtmakla kalmayacak aynı zamanda bedenen de rahatlamanızı sağlayacaktır.

 7. 7 Beslenme Düzeninizde Değişiklikler Yapın


  Uyku problemi yaşayan kişilerin beslenmelerini de gözden geçirmeleri gerekir. Bilhassa magnezyum eksikliği yaşadığını düşünen kişilerin bu konuda takviye edici gıdalar almaları oldukça faydalıdır. Her gün kuruyemiş tüketmek ya da ıspanak, avokado gibi yiyecekler tercih etmek size fayda sağlayacaktır.

 8. 8 Hayal Kurun


  Yaşadığımız kötü olaylar ya da zihnimizdeki kötü düşünceler uyku kalitemizi bozan etkenler arasındadır. Bu düşüncelerden uzaklaşmak ve yönetmek de oldukça zordur. Bu yüzden hayal kurmak ve kendimizi olmak istediğimiz yerde düşlemek stresimizi azaltarak uykuya dalmamızı sağlayacaktır.

 9. 9 Şeker ve Deniz Tuzu İkilisini Deneyin


  Bu ikilinin diğer adı uyku tozu'dur. Dilinizin altına şeker ve deniz tuzu almanız vücudunuzdaki adrenalini dengeleyecektir. Bu da uyumanızı hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

 10. 10 Uyumak İçin Çabalamaktan Vazgeçin


  Tüm bunlara rağmen uyku kaliteniz yükselmedi ise son çare olarak çabalamaktan vazgeçin ve kalkıp kitap okuyun. Bu zihninizi ve bedeninizi rahatlatacaktır. Kaliteli uyku için tavsiyeler arasında uygulanacak en son yöntem budur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı