Kafanızı Karıştıracak En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri


0

Korku filmi izleyemiyor ama yine de biraz gerilim ve macera olsun istiyorsanız listemize göz atın. Sizler için en iyi psikolojik gerilim filmlerini bir araya topladık…

The Silence of The Lambs /Kuzuların Sessizliği (1991)

kuzuların-sessizliği

IMDb Puanı: 8,6

Yeni mezun genç FBI ajanı Clarice Starling kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilden bir kadını kurtarmaya çalışır ve katile ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşmaya başlar. 1992 yapımı olan 7 dalda Oscar’a aday olan film başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo dalında da ödül almıştır.

A Beautiful Mind/Akıl Oyunları (2001)

akıl oyunları

IMDb Puanı: 8,2

Asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu alan filmin başrollerinde Russell Crowe oynamaktadır. John kazandığı bir burs ile Princeton Üniversitesi’nde eğitim almaya başlar ve parlak zekasından dolayı uyum sorunu yaşar. Dahi John inanılmaz bir teori üzerinde çalışmaya başlar ve kanıtlama aşamasına kadar gelir. Dahi matematikçimiz zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar ve kurgusal gerçeklik ile asıl gerçekleri ayırt edememeye başlar. Film Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak yapılmıştır. İki önemli dalda Oscar ödülü kazanan film seyircileri bambaşka bir kurguyla şaşırtmıştır

Shutter Island/Zindan Adası (2010)

zindan adası

IMDb Puanı: 8,1

İzlediğim en iyi filmlerde ilk 5’e giren Zindan Adası Leonardo Di Caprio’nun şahane oyunculuğu ve Martın Scorsese’nin yönetmenliğinde bir başyapıt halini almıştır. Filmde Teddy Daniels ile Chuck Aile isimli  iki polis memurunun, Rachel Solando adında ki akıl hastasının kaybolması ile Zindan Adası adı verilen bölgeye görev icabı gönderilmesini konu alır. Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma için giden bu iki polisin esrarengiz olaylar karşısında ki tavırları ve hastanede çığırından çıkan işler davayı araştırmada zorlanmalarına neden olsa da zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlarda kaybolacaktır. Filmde ki olaylar sizleri tahmin edilmeyecek yerlere sürükleyecektir. İzlemeyenlerin mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

Inception/Başlangıç (2010)

başlangıç

IMDb Puanı: 8,8

Bilim kurgu ve doğaüstü olayları harmanlayarak seyirciye sunan Inception Leaonardo DiCaprio’nun oyunculuğu ile ön plana çıkmayı başaran filmlerden. Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlık alanı zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme aşamasında, bilinçaltının derinliklerindeki önemli sırları çalmaktır. Bu nadir yeteceği yüzünden Cobb uluslararası bir kaçak duruma düşmüş ve sevdiği her şeyi kaybetmiştir. Onu bu durumdan kurtaracak bir fırsat bulan Cobb ona verilen son bir iş ile hayatını geri kazanabilecek mi? Cobb ve takımı bu kez fikir çalmak yerine fikir yerleştirmeyi deneyecektir ve eğer başarırlarsa Cobb evine dönebilecektir.

Vertigo/Ölüm Korkusu (1958)

ölüm korkusu

IMDb Puanı: 8,3

1958 tarihli bir klasik olan Vertigo filminde suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan Dedektif Scottie Fergusan’ın yükseklik korkusu yaşamasını konu alıyor. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korkusu yüzünden dedektifliği bırakan Scottie bu kez de eski bir arkadaşının ricası üzerine arkadaşının ruhsal sağlığından endişe duyduğu  karısı Nadeleine’ni izlemeye başlar. Dedektif Madelein’ni izlemeye başlar ancak kadının intihara meyilli olduğunu görür. Scottie’yi bu macera kendi korkularıyla yüzleşeceği bir mücadeleye sürükler. Alfler Hithcock’un kült filmlerinden biri olan Vertigo sinema tarihinin de en önemli yapıtlarından bir tanesi.

Stoker /Lanetli Kan (2013)

lanetli kan

IMDb Puanı: 6,8

Babası ve en iyi arkadaşını trafik kazasında kaybeden India Stoker annesiyle birlikte büyük ve ıssız bir evde yaşayarak kendini büyük bir boşluğun içinde bulur. Bir gün amcasının onu ziyarete gelmesi ile hayatı değişir. Hiç görmediği amcası Charles’ten baba sıcaklığı bekleyen India daha sonra amcanın daha farklı şeylerin peşinde olduğunu anlamasıyla işler değişir.

Black Swan /Siyah Kuğu (2010)

black swan

IMDb Puanı: 8,0

Nina New York’ta yaşayan genç ve oldukça yetenekli bir balerindir ve tek tutkusu dansıdır. Eski bir balerin olan annesi sürekli Nina’ya baskı uygulamaktadır. Thomas Leroy adındaki bale yönetmeni Kuğu Gölü adlı gösterisinde Beyaz Kuğu’yu canlandıracak olan balerini değiştirmeye karar verir ve Nina’yı bu role uygun görür. Bale yönetmeni Beyaz Kuğu ile saflığı, temizliği sahneye yansıtmak isterken aynı zamanda Siyah Kuğu ile de şehvet, kötülük ve bilinmezliği sergilemek istemektedir. Nina bu rol için elinden geleni yapsa da rakibi bale yönetmenini etkilemeyi başarmıştır. Beyaz Kuğu rolünde herkesi kendine hayran bırakan Nina içindeki Siyah Kuğu’yu bir türlü ortaya çıkaramıyordur. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu performansında oldukça iyidir. İki genç balerin arasında rekabet olsa da dost olmaya başlarlar ve Nina kendi karanlık tarafı ile yüzleşmeye başlar.

Fight Club/Dövüş Kulübü (1999)

Dövüş Kulübü

IMDb Puanı: 8,8

Jack tekdüze bir yaşamı olan kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelen, hiç arkadaşı olmayan bir adamdır. Tavsiyeler üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılmaya başlar ve burada Marla ile tanışır. Jack ve Marla tüketici kültürün anlamsızlığına karşı bir tutum sergilerler. Jack bir yolculuk sonrasında evinin yandığını öğrendiğinde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı olan Tyler Durden’i araması ile hayatı değişir. Birlikte bira içtikten sonra Tyler’in Jack’i kışkırtması ve kendine yumruk attırması ile başlayan kavga Jack’in hayatında bambaşka bir sayfa açacaktır. Jack Tyler’in yanına taşınır ve Tyler’in liderliğinde bir dövüş kulübüne katılarak dövüşmeye başlarlar. Dövüş Kulübünün kendine özgü kuralları vardır. Ve  popüler hale gelen bu kulüp sayesinde işler gittikçe ilginçleşir.

Memento/Akıl Defteri (2000)

akıl defteri

IMDb Puanı: 8,5

Şık giysiler giyen, Jaguar marka araba kullanan Leonard Shelby ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Dışarıdan bakıldığında iş adamı gibi görünse de aslında hayatını karısına tecavüz ederek öldüren katili bulmaya adamıştır. Fakat Leonard’ın bir sorunu vardır. Tedavi edilemeyen ve ender rastlanan bir hafıza kaybı nedeniyle kazadan önceki dönemleri hatırlasa da 15 dakika öncesinde nerede olduğunu ne yaptığını unutmaktadır. Her şeyi fotoğraflayarak not alan bu adamın katili bulma isteği onu farklı yerlere götürecektir.

The Sixth Sense/Altıncı His (1999)

altıncı his

IMDb Puanı: 8,1

Psikiyatr Crowe uzun yıllardır mesleğini arkasında bırakarak geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübe ile baş etmeye çalışan biridir. Yıllar önce bir saldırıya uğrayan ve ölüm tehlikesinden kurtulan Crowe şimdilerde küçük bir çocuğun doktorluğunu yaparak çocuk ile yakınlaşacak ve çocuğun kimseyle paylaşmadığı bir sırrı öğrenecektir. Küçük çocuğun bu sırrı hem çocuğun hem de doktor Crowe’un hayatında bir kırılma noktası olacaktır. M.Night Shyamalan’ın en önemli yapıtlarından olan bu film korku-gerilim türündeki en iyi örneklerden bir tanesidir. Film döneminin sürpriz son kavramının öncüsü olmuş ve “Unbreakable’, ‘Signs’ ve ‘The Village’ gibi kendi türlerinde sıyrılıp dikkat çeken filmlerden.

The Rear Window/Arka Pencere (1954)

IMDb Puanı: 8,5

Alfred Hitchcock’ın usta yönetmenliği ile çekilen bu film türünün klasiği olarak kabul edilen baş yapıtlardan bir tanesi. L.B. Jeffries adlı bir fotoğrafçı atana yarışını çekerken başına gelen talihsiz bir kazadan dolayı bacağını kırar ve New York’da ki dairesinde zorunlu olarak dinlenmeye çekilir. Tatil boyunca arka penceresinden komşularını seyreden Jeffries komşusunun karısını öldürdüğünden şüphelenir. Bunun üzerine fotomodel sevgili ve hemşiresi Stella’da olayı araştırmaları için yardım ister ve olaylar bu konu etrafında gelişir.

Gone Girl/ Kayıp Kız (2011)

IMDb Puanı: 8,1

Nick ve Amy evliliklerinin 5. Yıl dönümünü kutlamak için sıcak bir yaz sabahı hazırlıklarına başlamışlardır. Ancak o gün Amy birden bire ortadan kaybolur ve geri dönmez. Polis Amy’nin kocası Nick’ten şüphelense de Nick’in kafası karışıktır ve konu hakkında en ufak fikri yoktur. Nick kendisini birden Amy’nin ailesinin başlattığı yardım operasyonunun içinde piyon olarak bulur. Bir tarafta masum olduğunu dile getirse de üzerindeki şüpheleri yok edemeyen Nick ve diğer tarafta hayatta olup olmadığı bile muamma olan Amy…

Misery/Ölüm Kitabı (1990)

IMDb Puanı: 7,8

Kolay okunan ve popüler bir kitleye sahip olan kitabın yazarı olan Paul Sheldon, kariyerindeki dönüp noktasını seri maceralarındaki karakteri Misery Chastain’in ölümünü yazarak dizisini sonlandırır. Taşrada bir araba kazası geçiren Paul yaralı kurtulur ve onu bulan Annie Wilkes tarafından bakılır. Annie Wilkes tam bir Misery Chastain hayranı olup bütün kitapları okumuştur ve son kitabında Misery’in ölmesiyle şok olmuştur. Paul’u ayağından yaralayarak onu yatağa hapseden Annie kendisi için özel Misery macerası yazdırmaya başlar.

The Talented Mr. Ripley /Yetenekli Bay Ripley (1999)

IMDb Puanı: 7,4

Tom Ripley kendi hayatını iyi bir konuma getirebilmek için diğer insanların hayatını çalmaktan çekinmeyen biridir. Bir gün Ripley zengin bir adam tarafından Dickie isimli bir çocuğu Amerika’ya geri döndürmek için  İtalya’ya gönderilir. Dickie ise sevgilisi ile birlikte huzurlu bir hayat sürmeye çalışan her şeyden habersizi bir gençtir. Başrollerinde Matt Damon yer almaktadır.

Taxi Driver/ Taksi Şoförü (1976)

IMDb Puanı: 8,3

Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteri ile kültleşen film Vietnam savaşında gördüklerini unutamayan bir askerin geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme çabalarını konu almaktadır. Travis bu karmaşanın içerisinde tutku duyduğu Bickle’dan istediği karşılığı da bulamayınca bir silah alarak sokaklardaki pisliği temizlemeye karar veriyor ve bu esnada kendini bir hayat kadınını kurtarmaya adıyor. Yozlaşmış topluma karşı ayna niteliğinde olan film Martin Scorsese’in yönettiği en önemli filmlerden…

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı