Yeşilçam’ın Ağır Abisi: Kadir İnanır ve Rol Aldığı En İyi Filmler


3

Oyunculuğu, karizması ve bakışlarıyla yeşil çamın en usta oyuncularından biri olan Kadir İnanır kendinden çok söz ettirmiştir. Kimi zaman sert mizacıyla bir ağır abiyi, kimi zamansa karizmasıyla çapkın bir kişiliği oynamıştır. Filmlerinde usta oyunculuğuyla bizlere sanki gerçek bir yaşantıyı algılatmaktadır. Peki, Kadir İnanır kimdir ve Kadir İnanır filmleri

Kadir İnanır Kimdir?

kadir inanır kimdir

1949 senesinde ordu Fatsa içesinde Dünyaya gelen Kadir İnanır 14 kardeşten en küçüğüdür. Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünden mezun olan oyuncu 1969 yılında Saklambaç gazetesi tarafından düzenlenen “foto-roman artisti yarışması”nda birinciliği ele alan usta oyuncu ilk defa kameralar karşına başrollerini Türkan Şoray’la beraber oynadığı Kara Gözlüm filminde çıkmıştır. Hayatı boyunca 182 film ve 7 dizide rol almıştır.

Kara Gözlüm

kara gözlüm

Yeşilçam filmlerinin ayrılmaz ikilisi olan Türkan Şoray ve Kadir İnanır ilk defa 1970 yılında vizyona giren Kara Gözlüm filminde kaşımıza çıkmıştır. Balıkçı kızı Azize ile fakir bestekâr Kenan’ın hayat hikâyesini anlatan filmde Azize’nin balık satarken söylediği şarkıdan dolayı gazinocular kralı tarafından keşfedilmesi ve şöhret basamaklarını adım adım çıkması anlatılmaktadır. Şarkı söylediği gazinoda garsonluk yapan Kenan, Azize’ye âşık olur ve kimliğini gizleyerek ona yaptığı besteleri farklı yollarla iletir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım

Belki de Türk filmleri arasında en iyi aşk filmidir. İlyas ile birbirini seven ve dillerden düşmeyen aşka sahip olan Asya aldatıldığını öğrendikten sonra bebeğini alarak evden uzaklaşır ve Cemşit adında bir adamın yanına sığınır. Kadir İnanır günler hatta aylardan sonra Asya’nın nerde yaşadığını öğrenir ve yarım kalan aşklarını kaldıkları yerden devam ettirmek ister. Asya kendine evini açan Cemşit ile sevdiği İlyas arasında kalmıştır. Kadir İnanır filmleri arasında eşsiz bir yapımdır ve günümüzde halen daha tekrar tekrar izlenmektedir.

Devlerin Aşkı

Devlerin Aşkı - Kadir İnanır Filmleri

Süreyya Bey başarılı ve zengin bir iş adamıdır, rakipleri tarafından öldürülmek istenildiği sırada Tarık isimli genç tarafından kurtarılmıştır. Bu gence vefa borcunu ödemek için yanında bir iş vermiş ve sağ kolu yapmıştır. Ancak Süreyya Beyin âşık olduğu kadın Türkan, hayatta en güvendiği ve can dostu olan Tarık’ın eski sevgilisidir. Talihsiz bir tanışma sonucu tekrardan bir araya gelen ikili arasında yaşanılan olaylar Süreyya Beyin de dâhil olmasıyla daha da karmaşık bir hale gelmiştir.

Uyanık Kardeşler

Uyanık Kardeşler

Bizleri gülümseterek ekrana bağlayan filmlerden uyanık kardeşler ’de Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen ve Kadir İnanır gibi usta oyuncular oynamaktadır. Oğullarını okutarak fabrikanın başına geçmeleri için uğraş gösteren babalarını kandıran iki kardeşten biri müzisyen diğeri de futbolcudur aslında. İkisi de kendi branşların da başarı ödülleri alsalar da babalarına söyleyememektedirler. Gün gelir babaları her iki kardeşin yaptığı meslekleri öğrenir ve evlatlıktan red eder. Bu süreçte babaları fabrikayı iflasa sürükler ve fabrikayı kurtaran yine bu iki genç olmaktadır.

Tövbekâr

Tövbekâr - Kadir İnanır Filmleri

Kabadayı Murat rolüyle karşımıza çıkan Kadir İnanır sert mizacını bu filmde de izleyicilere sergilemiştir. Hapishaneden çıkmasıyla her şeye tövbe eden Murat’ın yakasını geçmişi bırakmamaktadır. Elini ayağını bu işlerden çekip ailesiyle sade bir yaşam sürmek isterken öldürdüğü adamın kardeşleri Murattan intikam alma arayışındadırlar. Murat’ın oğlu Sezercik kendinden büyük bir işe kalkışıp babasını bu adamların elinden kurtarmak istemektedir.

Evlidir Ne Yapsa Yeridir

Evlidir Ne Yapsa Yeridir

Hülya Koçyiğit ile Kadir İnanır’ın başrollerini aldığı film de aynı apartmanda yaşayan ve benzer sorunlarla karşılaşan üç çiftin öyküsünü anlatmaktadır. Örnek aile tablosunu göstermek için konuk oldukları televizyon programında kavga ederler ve bu kavga yüzünden kadınlar ve erkekler olarak ülke ikiye bölünmüştür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı